Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Natření kovového plotu-prevence proti rzi

Ahoj,

kamarád si sám vyrobil a svařil plot z kovových prvků. Žárově zinkovat ho z finančních důvodů nechce a proto by jej zajímalo, jaká by byla optimální forma natření plotu zejména z pohledu jeho ochrany proti rzi.

Slíbil jsem mu, že dotaz vložím do nějaké fundované poradny, což tímto činím. Pokud jde o mě, já znám jenom nátěry typu Hammerite a Antirezin, s jinými úpravami zkušenosti nemám.

Měli byste něco lepšího?

Nátěry na bázi olova jsou už minulostí, zbývá tedy použít něco na bázi zinku a uzavřít vrchní barvou. Nevěřím ale příliš moderním nátěrovým hmotám...
Já bych to nejraději natřel miniem, neboli suříkovou barvou základní (samozřejmě štětcem), opatřenou vrchním olejovým, nebo syntetickým nátěrem válečkem, nebo stříkáním...

Horší nápad dostal nemohl, až bude ten plot periodicky natírat po uplynutí 3-4-5 let, pokaždé x hodin práce plus x Kč výdavkú na štetce, barvu redidlo, jak to bude delat v poradí 5-6 krát, dojde mu kolik času a penez už do toho blbého plotu dal, vezme Flex brusku, vyreže to železné haraburdí ze sloupku a odnese do sberu.

Pár sousedú okolo, co melo kovové ploty už tak udelalo

.... :puff:

Zdravím, bohužel je to tak, práce je to příšerná a život je krátký. Ale jedno řešení je, natřít to například Pragoprimerem-rychle schne a pak na to Hustagrund v příslušné barvě a je to. Nevýhoda je, že hostagrund je příšerně drahý, ale lze udělat jedním nátěrem tolik, co jinak 2-3 nátěry. Takže plot bude barvit jen dvakrát. Pokud to dobře očistí a odmastí, tak minimálně na 10 let klid.:-)

Bohužel, suříkovou barvu už asi těžko sežene :-(
Rady jako od Joseph jsou k ničemu, každý nemá na to aby plot udělal z nerezu a dřevěný se musí natírat taky.
Barva jako Hammerite je ukrutně drahá a navíc se nehodí na nový nebo jen mírně orezlý kov, je určena na silnou rez.
Osvědčila se mi barva "Fest-B" Dlouho jsem ji nekupoval, tak nevím jestli se vyrábí. Na venkovní věci jako plot, okapy a podobně je výborná.
Natírá se přímo na podklad, bez základu, má antikorozní účinky.
Stačí dvě mírně silnější vrstvy.
Příklad: Natřel jsem jí mřížku svařenou z betonářské oceli. Mřížka zakrývá kanálek v betonu o délce asi tři metry. Chodí se po ní, prší a svítí slunce. Není rezavá ani po asi deseti letech. Tehdy jsem myslím natřel tři vrstvy.
Výběr barev je ale omezený. Lze po zaschnutí přetřít jinou syntetickou venkovní barvou, takže potom bude Fest-B tvořit antikorozní základ. 8-)

Ještě dodatek: Jako vrchní krycí vrstvu, bych zkusil použít
S 2852 Krastenol, barva polystyrenová. Má velmi velkou odolnost proti vlhkosti, je primárně určená na nátěry betonu a bazénů, ale je ji možno použít i na kov. Jen odstíny nejsou standardizované, je potřeba smíchat celé potřebné množštví, při dokupování se odstín může lišit.
Ale použití na základ Festem -B nemám vyzkoušeno, je potřeba vyzkoušet na malé ploše, jestli se základ nezvedne.

Suříkovou barvu nesežene, ale suřík, minium, oxid olovičitý, nebo jak všeliak se tomu říká, by sehnat mohl. A odtud je už jen krůřek k suříkové barvě, jeho smícháním s olejovým lakem, lněnou fermeží, nebo něčím podobným. A suříková barva je na světě :-). Nesmí se ale opomenout po jejím zatvrdnutí provést již zmíněný vrchní uzavírací nátěr. Natíral jsem tak před 30ti lety železný česla k elektrárně (tehdy se ještě netušilo, že olovo tak strašně moc škodí) a červený jsou doteď :-D.

Přátelé, díky všem za podněty.

Předávám je kamarádovi, aby se jimi nechal inspirovat.

Jinak souhlas se Zdenálem, že natírání plotu je práce pro vraha. Někdy může být ale výnosná, viz M. Twain: Dobrodružství Toma Sawyera...

nebylo by od veci ale to uz je pozde, ten plot osetrit at uz jakoukoliv metodou natrem, nez byl slozeny a postaveny miste.

Nekdo to tu psal, stacilo bud pokud plot je na viditelnem miste a ma trochu vypadat natrit, nastrikat a vystrikat i ze vnitr -osetrit ho resistinem(predtim kapku ocistit).jako spodek auta.

Kdyby to byl plutek nekde zasitej,a slo o penize stacil by i stary asfalt nebo vyjetej olej.