Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Svařování tenkých plechů

Potřeboval bych zjistit, jestli lze svařit dva tenké předměty (plech tloušťka 3mm, s otvorem pro hřebík o průměru 5mm) ručním obloukovým svařováním s obalenou elektrodou. Jejich materiály jsou asi vhodné (pozinkovaná ocel). Moc tenké předměty prý takto svařit nelze... Díky.

Předmět Autor Datum
svarit to jde, musite obstranit pozink.Jestli to neni nic kde je potreba vzhled a vite ze jste ve sv…
kamzl 20.07.2014 20:58
kamzl
A nevíte proč přesně nelze svařovat tenké předměty? Nebo proč se tomu kutilové vyhýbají? :)
tazatel1 20.07.2014 21:02
tazatel1
protze kdyz to moc ohrejete(-dlouho svarujete coz je u oblouku pravdepodobny- tak se to zkrouti.a ci…
kamzl 20.07.2014 21:10
kamzl
svarovat to lze, svareč Te bude proklínat jak se nadýcha splodin horení zinku, nevím zda lze vykonáv…
Joseph 20.07.2014 21:01
Joseph
přesně nelze svařovat tenké předměty? Nebo proč se tomu kutilové vyhýbají? - tenké predmety svarova…
Joseph 20.07.2014 21:14
Joseph
A ještě jeden amatérský dotaz: Lze svařování nějak solidně nahradit měkkým pájením? Samozřejmě za po…
tazatel1 20.07.2014 21:27
tazatel1
Spojený kus se bude namáhat - hřebík se má opakovaně zatloukat a vyndavat ze země.
tazatel1 20.07.2014 21:31
tazatel1
jestli umite pajet, mozna ze by to bylo nejlepsi reseni ze vsech. Ta bodovacka je v podstate na prin…
kamzl 20.07.2014 21:54
kamzl
3mm plech neni tenkej material, to uz se vari dobre. Jednicka je peklo a dvojka se da, ale je nutny…
bahno jinde 20.07.2014 22:06
bahno jinde
plech síly 3 mm není tenký plech a nechá se svařovat bez "problému".Pokud jste laik a nesvářel jste…
dabac 21.07.2014 09:24
dabac
Díky všem za odpovědi.
tazatel1 21.07.2014 13:14
tazatel1
nejlepsi je zeptat se povolanych, "vareni z vody" neni moc dobre, zvlast, kdyz neteri nevi o cem mlu… poslední
hahaha 21.07.2014 17:39
hahaha

svarit to jde, musite obstranit pozink.Jestli to neni nic kde je potreba vzhled a vite ze jste ve svarovani obloukem dobry, jdete do toho.

jinak bych doporucoval CO2, autogen, TIG, kde je moznost pripadne mezery a studenaky lepe doladit.

idealni by byla prachsprosta bodovacka, jenze ta je malo kde k videni a jestli jde o privareni nejakeho sroubu je to stejne bezpredmetny.

protze kdyz to moc ohrejete(-dlouho svarujete coz je u oblouku pravdepodobny- tak se to zkrouti.a cim vic se to bude kroutit tim vic to bude delat nezadouci mezery-ktery budete muset zase svarit atak dokola.

v horsim pripade to budete furt propalovat nebo delat studene svary(lepit).

Tomuhle se nikdo nevyhyba, je to otom si sparavne vybrat material, pripravit si ho, spravne sestelovat to cim to budete svarovat.

Edit:
ted me tak napadlo, plech tl.3mm to zrovna neni uz papir, to se da krasne svarit i obloukem(i trafem), vemte to nekde ven, tam se zbavte kabrovkou pozninku z tech plechu(nebo si sezente cernej) a bez ukosu nechte mezeru cca 1.5mm a hura do toho, proud na 80A +/-

svarovat to lze, svareč Te bude proklínat jak se nadýcha splodin horení zinku, nevím zda lze vykonávat svarovani pozinkovaných materialu "oficialne" bez mimorádnych opatrení na ochranu zdraví sváreče a osob vyskytujícich se v míste vykonávani práce, ty splodiny budou asi hnusne jedovaté

pár cm sváru se dá, no jak by toho bylo víc, tak radeji né

.... :puff:

přesně nelze svařovat tenké předměty? Nebo proč se tomu kutilové vyhýbají?

- tenké predmety svarovat lze
- kutilové se tomu vyhýbají a nejenom kutilové pro vlastnosti procesu svarovani, jednak je riziko propalovani materialu, co sice skušený svareč dokaže potlačit, svarovanim docházi ale také k výrazné tepelné deformaci materiálu, tedy k rozmerovým a tvarovým zmenám výrobku, co lze sice take částečne eliminovat spravnou volbou postupu svarovani no u tenkých plechu a profilu je to probém vždy

ocel pri svarovani projde tepelnou promenou, zmeny nastanou v krystalické strukture materialu, je to neco o typech krystalu, proste ty krystaly co vzniknou po svarení zaberou jiný objem v prostoru a tím má materiál jiné rozmery než mel, je to celá veda kolem toho a moc se toho s tím nadelat nedá

... :puff:

A ještě jeden amatérský dotaz:
Lze svařování nějak solidně nahradit měkkým pájením? Samozřejmě za použití různých pájecích kapalin... Jde mi o to, jestli bude pájený spoj aspoň trochu tak pevný a robustní jako svary. Pájím hlavně plošné spoje, ale vlastně jsem nikdy nezkoušel, jak pevný spoj se dá pájením vytvořit...

jestli umite pajet, mozna ze by to bylo nejlepsi reseni ze vsech. Ta bodovacka je v podstate na principu spajeni. Jestli si troufnete pajenim mosazi taky moznost, pevnostne to vychazi urcite hure ale dpadlo by treba to zminovane krouceni plechu nebo propalovani materialu.

jestli myslite spojovani cinem, toho je na tohle za prvy skoda a za druhy neni pevny, tim spajejte tak tistaky nebo upadly dratky.

3mm plech neni tenkej material, to uz se vari dobre. Jednicka je peklo a dvojka se da, ale je nutny davat majzla na propalovani. Trojka, to uz by clovek musel bejt levej aby ji propalil.
Zavarit hrebik neni problem.
Pozink je hnus, ocistit. Oblouk hnusne sviti a jeste zinkova horecka je pekny svinstvo. Ale zacaknout hlavicku hrebiku, to bych zase nehrotil.

plech síly 3 mm není tenký plech a nechá se svařovat bez "problému".Pokud jste laik a nesvářel jste tak problém budete mít.Pozink můžete odstranit také kyselinou solnou.Svářeč to zavaří i do zinku ale pozor na jedovaté zplodiny.Nepíšete v jaké délce ten svařenec je.Pokud je to delší tak stehovat.Normálním tupým svarem.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru