Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Prosím o pomoc spojaře a telefonisty.

Zdravím,
prosil bych o radu staré spojaře z armády a telefonisty. Chtěl bych se zeptat jaké kombinace přístrojů a technikdy se používaly pro vysílání morseovky pomocí ČSLA telegrafního klíče. Jde o to že mám doma sbírku několika telefonů TP-25 dále ústřednu TU-11, německých polních telefonů a taky jeden ruský. Rád bych k tomu dokoupil něco s čím by tyto stroje mohly fungovat. Respektive řekněme nějakou vysílačku která by šla napojit na onen klíč a na TU-11 a následně i na ostatní telefonky. Tak aby bylo možno vysílat morseovku a příjmat a samozřejmě i mluvené slovo. Že jsou ony frequence zakázané vím a nemám v plánu přímo vysílat ... možná jen poslouchat ale jde mi hlavně o to abych měl doma fungující sestavu. :)

Předem díky za případné rady.

Klíč se dá připojit jen k vysílači např. RS-41(z RM-31Ma) a vysílat jen pomocí telegrafie. Ale k tomu potřebujete další díly, jako anténní systém RS-41-10, zdrojový díl, přijímač R-4A aj. Telefony PT-25 sloužily jen k vysílání pomocí "fónie", tedy mluvením. Telefon se také připojoval k vysílači, místo klíče, ale "klíčovalo" se zmačknutím tlačítka na sluchátku, ale mluvilo se jen fónií. Sloužilo to např. při hlášení vzdušných cílů ve spojení lokátor P15 a bysílcí vůz "Třinec" RM-31Ma.

Hoď fotku toho "telegrafního klíče". Jinak píšeš o dvou zcela odlišných způsobech komunikace - telegrafii, která probíhá formou Morseovky a je vysílána telegrafním klíčem a fonii, kterí probíhá "verbálně", tedy v řeči.
1) - telegrafie - je starší a pomalejší, na odbornost operátora náročnější způsob komunikace, jež se však vyznačuje vysokou odolností proti rušení v přenosových trasách a je tak spolehlivější.
2) - fonie - je "uživatelsky přívětivější", má však nevýhody ad. 1)
3) Vysílačky mají dvě základní části: vysílací a přijímací. Vysílací je pro telegrafii a fonii rozdílná, přijímací může být totožná
4) Z uvedeného vyplývá, že telefonním přístrojem nelze vést komunikaci telegrafickou. Lze jím však ovládat radiostanici, tedy její režim vysálání/příjem signálu, pokud je k tomu přístroj konstruován.
5) Telefon TP-25 je určen k "fonické" komunikaci buď v telefonní síti, kdy je spojování více telefonů provedeno třeba telefonní ústřednou TU-11 pro 10 (+ 1operátor) hovorů, nebo je možné jej připojit na vstup radiostanice, kterou tak může dálkově ovládat a vést hovor. TP-25 lze provozovat do omezené vzdálenosti pouze po jednom vodiči, je-li druhý vývod uzemněn.
6) TU-11 je manuální telefonní ústředna pro 10 účastníků, která umožňuje spojit libovolný počet účastníků i do jedné "konference", umožňuje připojení k radiostanici, kterou potom může z linek 1 až 5 ovládat kterýkoliv telefon TP-25 (linky 6 až 10 nemohou radiostanici ovládat). Dvě ústředny TU-11 lze propojit vedle sebe a zvětšit tak počet obsluhovaných účastníků.
7) Takřka všechny radiostanice ČSLA, určené pro "fonický provoz" je možné ovládat pomocí TP-25. Přenosné "bojové" (R-105,R-109 ...) jistě, ostatní drobné přenosné stanice byly nazývány "pojítky".
8) Takřka všechny radiostanice ČSLA, určené pro "telegrafický provoz" je možné ovládat pomocí telegrafního klíče ČSLA, opatřeným plochou zásuvkou s třemi kolíky.
Dalo by se pokračovat dál, ale ...:puff:

Radiostanice ČSLA s provozem na "grafii", byly zpravidla vozidlové/základnové, jejich obsluha musela umět Morseovku a byly určeny pro vyšší stupně velení, tedy k přenosu na dlouhé vzdálenosti. Přenosné se používaly pro malé, pohotové jednotky, s nižší důležitostí a nutností rychlého a jednoduchého spojení na malé vzdálenosti.
Příkladně tzv. "TŘINEC", umístěný ve skříňové nástavbě TATRA 805, nebo v "základnovém" provedení, byla určena pro úroveň divize a výše. Skládala se v podstatě z napájecího rotačního měniče, univerzálního přijímače, vysílače a anténního dílu pro připojení několika druhů dost rozměrných antén, včetně stožáru. http://www.tatra-club.com/forum-tema/tatra-805-rm- 31ma-trinec-1691
Dále to byly http://csla.cz/vyzbroj/spojovaciprostredky/rm31p.h tm a další podobné stanice, s dosahem od desítek po tisíce kilometrů. Domnívám se, že to opravdu není laicky využitelné spojení a vlastnictví telegrafního klíče je pouhý zlomek toho, co všechno je k provozu třeba. Včetně příslušných povolení a kvalifikace obsluhy, aby nebyl například ohrožen provoz důležitých zařízení, jako je i letecký provoz...
Pro ukázku historické techniky lze zajímavě experimentovat i s "pouhými" TP-25 ;-)

Zkus ten "Třinec" RM 31 Ma. Nedávno jsem jeho části ještě zahlédl v Armyshopu, ale nevím, zda tušili, co tam mají.

Neznám doplňkové vybavení vysílaček řady R 105..., ale jsem přesvědčen, že vysílat "grafii" neumí ani jedna, protože se to v této frekvenci (VKV) nepoužívá. Grafií vysílají převážně KV a DV stanice. A taky si uvědom, že k radioprovozu je třeba nejméně dvou účastníků, tedy stanic..

Ve kterém armyshopu ? To že pro komunikaci jsou potřeba dvě stanice je mi samozřejmě jasné :) ale jak sem psal na začátku, nemám v plánu vysílat už jen z toho důvodu že pokud se nepletu jsou tyto frequence veřejnosti stále nepřístupné a taky si to žádá radioamatérskou licenci. Jde mi hlavně o to abych měl nějaký fungující komplet a možná o odposlech.

Přátele,
potřeboval bych poradit, jelikož jsem to nikde nedokázal dohledat. Na různých armyshopech nabízejí telefonní ústřednu TU-11 a na ilustračních fotkách mají vyobrazen obsah balení. Součástí je samozřejmě ústředna, dále kabely a tuším že zemnící kolíky? Ale zbytek vybavení mi je neznámý a netuším k čemu slouží.
níže přikládám odkaz na obrázek.

Mohl by mi to prosím někdo vysvětlit. Moc děkuji.

https://www.google.cz/search?q=%C3%9AST%C5%98EDNA+ TELEFONN%C3%8D+A%C4%8CR+TYP+UT-11+KOMPLETN%C3%8D+% 2B+D%C3%81REK+ZDARMA&es_sm=122&source=lnms&tbm=isc h&sa=X&ei=hPSsVM6MLpfxaO2jgpAJ&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw =1920&bih=955#imgdii=_&imgrc=dQd2BC4eptKKzM%253A%3 Be0VGzaIjf2XhzM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.outdoor-m ilitary.cz%252Ffiles%252F_640x480%252Fmr_ut11.jpg% 3Bhttp%253A%252F%252Fwww.outdoor-military.cz%252Fu stredna-telefonni-acr-typ-ut-11-kompletni-p124887% 3B480%3B480

U toho zbytku co je v popředí na fotografii na odkazu je bleskojisková svorkovnice BS 20. Je to zařízení k ochraně telefonních vedení a přípojných zařízení proti proudovému přetížení a a přepětí. Bleskojistková svorkovnice BS 20 jistí deset dvojitých vedení. Bleskojistkové svorkovnice BS 20 se používá v soupravě polní telefonní ústředny TU 11 k jištění všech vedení přicházejících do ústředny. Umožnuje soustředit všech deset vedení do dvacetižilového kabelu. Pomocí tohoto dvacetižilového kabelu se propojí bleskojistková svorkovnice BS 20 s polní telefonní ústřednou TU 11.