Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vedení vody samospádem

Zdravím, rád bych se zeptal zkušených kutilů vodařů.
Mám studnu (viz obrázek)
studna
s nautilou z které potřebuju přečerpávat vodu, rád bych aby to šlo samospádem. Myslíte že je reálné tam na potrubí přidat sací koš a jako by nastartovat nautilu aby vznikl proud vody a nasledně vypnout a sací koš se otevře a bude nasávat vlivem podtlaku?
Doplním že vedeníje 2´´(couly) ale koš jen 5/4, jestli je to na takovou vzdálenost s tímto průměrem reálné.
Děkuji za případné odpovědi a připomínky.

No právě že je to stará studna, 40let +/-, a asi tam bude nějaká vetší nautila už kvůli tomu průměru trubek, a to bylo první co jsem zkoušel jestli vodu nepustí sama a nepustí. To z mé zkušenosti dělaj kalovky, čerpadla typu malyš taky nepusti vodu.

Z mých dosavadních zkušeností to má vliv na přetržení vodního sloupce, kdyby to šlo šupem dolů tak tam ta nautila ani není potřeba na rozběh. V takovémto průměru si myslím že hrozí po čase přetržení vodního toku například zavzdušněním rozpuštěného vzduchu na vrcholu kopce.
Z praktických zkušeností vím že ve větším průměru trubky to má tendence přisávat vzduch z výstupního otvoru, výřivý proud se do jisté míry stabilizuje, nepatrné zmenšení objemu vlivem rozpuštěného vzduch.

OK díky za info, jen mě napadá otázka, pustím nautilu - naplním potrubí vodou, vypnu nautilu vlivem podtlaku se začne tvořit vakuum ale to přeci chvilku potrvá, takže pár kubků by mohlo natéct ne? nebo je to fofr a nic z toho nekápne - je to pouze teorie.

Tak aktualizace informací, jsem si to šel obměřit osobně a 15m je výška ode dna studny, takže vodní hladina a vrchol kopce je cca 6m (-1,5m položení trubek v zemi) .
Takže ted zbývá otázka delky potrubí přes 400m.
údajně několik desítek metrů po rovině je jako 1m do výšky (tvrdí vodař)
Takže výzva pokračuje a v sobotu to du prubnout.
Ještě snad mě zaráží co sem nastudoval zde
N%C3%A1soska
ze školy je to par let zpátky ale maximální pracovní výška násosky skoro na konci stránky se mi moc nelíby jestli to chápu dobře tak to fungovat stejně asi nebude.

Pri tak velkych potrubiach 2" by to mohlo fungovat. TO je moj laicky nazor. Je sice pravda,ze su urcite tlakove straty pri prudeni kvapaliny v potrubi, to je jasne, lenze tie sa znizuju priemerom potrebia a taktiez pri nizkych rychlostiach kvapaliny. Na 6m "nasosku" to podla mna pojde. Popravde uplne nerozumiem preco h1+h2 je 10m povedal by som ze h1 je 10m (idealne). Musel by som si prejst tie rovnice, co sa mi nechce :) Ale pride mi nelogicke ze by h2 mala mat vplyv.

No dobre, dobre, nalavo sa nesmie pretrhnut to beriem, ale tak napravo, keby sa aj trhalo, tak to vadi ? Pri najhorsom sa da nejak uskrtit prietok dole alebo co. Ci to by nepomohlo ? Len sa pytam.
Kazdopadne ma to jednoduche riesenie. Teda, jednoduche ako sa to vezme. Proste to potrubie prerusit aby h2 nebolo viac ako tych 10m a potom viest vodu uz samospadom. Teda prekonat len ten kopec nasoskou.
Ale ja neviem, podla mna by to slo aj tak. Ten vzorec sa mi moc nepaci.

Lebo ked aj vznikne podtlak napravo, je automaticky nahradzovany vodou z lavej casti, kedze tam nie je 10m rozdiel. Cize voda bude prudit napravo. Proste bude musiet, bude tam nizky tlak a voda nebude mat dovod tam neprudit. No a ked uz bude tam tak proste spadne dolu. Ja v tom nejaky iny zadrhel moc nevidim. Ten sucet h1+h2 je cudny. Podla mna len h1 ma byt menej jak 10 (teoreticky). Nieco mi bud nedochadza, alebo neviem.

Takhle, s tou h2 u ty nasosky je mi to taky divny, ale chtel bych poznamenat neco jinyho. Otevrenej a zavzdusnenej nahon ma vzdycky mensi odpor nez trubka. Takze pokud je to mozny, udelal bych z potrubi jenom kus a dal pokracoval volnym proudenim treba zlabkem z rybnickovy folie, jednak to bude levnejsi, druhak tam ty ztraty prakticky nebudou.

No 300m žlabku kopat - až tak velkej fanda nejsu.
To vedení je tak jak na obrazku kromě sacího koše, takže nic budovat nehodlam, šlo mě o to že ta nautila ve studni je na 380(400V) a spořeba jede v řádech kilowat, což se prodražuje, takže moje nouzové řešení místo sacího koše dát třeba čerpadlo typu malyš jestli to dá, potrubí budu plnit tak 10min, ale pak už by to mělo chvílu vydržet.