vedení vody samospádem
Zdravím, rád bych se zeptal zkušených kutilů vodařů.
Mám studnu (viz obrázek)
studna
s nautilou z které potřebuju přečerpávat vodu, rád bych aby to šlo samospádem. Myslíte že je reálné tam na potrubí přidat sací koš a jako by nastartovat nautilu aby vznikl proud vody a nasledně vypnout a sací koš se otevře a bude nasávat vlivem podtlaku?
Doplním že vedeníje 2´´(couly) ale koš jen 5/4, jestli je to na takovou vzdálenost s tímto průměrem reálné.
Děkuji za případné odpovědi a připomínky.
Samospad ze studny, to je originalni. Ale ten saci kos mi tam prijde nejak navic, vetsina cerpadel co sem videl je "prutocna" a melo by to tedy fungovat i bez nej.
No právě že je to stará studna, 40let +/-, a asi tam bude nějaká vetší nautila už kvůli tomu průměru trubek, a to bylo první co jsem zkoušel jestli vodu nepustí sama a nepustí. To z mé zkušenosti dělaj kalovky, čerpadla typu malyš taky nepusti vodu.
Jakej tam má jako smysl ten 15m oblouk nahoru? Stejně jde jen o rozdíl výšky hladiny studny a "vydejního" místa. Nebo mi něco uniká?
Z mých dosavadních zkušeností to má vliv na přetržení vodního sloupce, kdyby to šlo šupem dolů tak tam ta nautila ani není potřeba na rozběh. V takovémto průměru si myslím že hrozí po čase přetržení vodního toku například zavzdušněním rozpuštěného vzduchu na vrcholu kopce.
Z praktických zkušeností vím že ve větším průměru trubky to má tendence přisávat vzduch z výstupního otvoru, výřivý proud se do jisté míry stabilizuje, nepatrné zmenšení objemu vlivem rozpuštěného vzduch.
Moment, ted sem si vsiml, 15m nahoru, tak to nepujde. V ty trubce se udela vakkuum a nic nepotece, maximalne nejakejch 9m od hladiny by slo.
To zjistils kde těch hraničních 9m , nějaka konstanta, fyz. zákon nebo osobní zkušenost?
Odvozuje se to z tlaku okolniho vzduchu a hustoty kapaliny, pro rtut je to neco pres 700mm, pro vodu kolem tech 9m v nasich koncinach, na brehu mrtvyho more to bude skoro 11m. Kdyby ta trubka byla pruhledna, ziska takhle clovek barometr.
OK díky za info, jen mě napadá otázka, pustím nautilu - naplním potrubí vodou, vypnu nautilu vlivem podtlaku se začne tvořit vakuum ale to přeci chvilku potrvá, takže pár kubků by mohlo natéct ne? nebo je to fofr a nic z toho nekápne - je to pouze teorie.
Vlivem podtlaku to udělá cůůůůůůůůůůc a nic nepoteče. Víc jak 9 metrů voda prostě nejde vycucnout.
Presne tak, toto samospadom nepojde nikdy. Na inej planete s inym tlakom atmosferi mozno hej, na zemi nie :D
Inak celkom skoda, je to zaujimava myslienka, samospad zo studne, to sa len tak nevidi :)
Tak aktualizace informací, jsem si to šel obměřit osobně a 15m je výška ode dna studny, takže vodní hladina a vrchol kopce je cca 6m (-1,5m položení trubek v zemi) .
Takže ted zbývá otázka delky potrubí přes 400m.
údajně několik desítek metrů po rovině je jako 1m do výšky (tvrdí vodař)
Takže výzva pokračuje a v sobotu to du prubnout.
Ještě snad mě zaráží co sem nastudoval zde
N%C3%A1soska
ze školy je to par let zpátky ale maximální pracovní výška násosky skoro na konci stránky se mi moc nelíby jestli to chápu dobře tak to fungovat stejně asi nebude.
Pri tak velkych potrubiach 2" by to mohlo fungovat. TO je moj laicky nazor. Je sice pravda,ze su urcite tlakove straty pri prudeni kvapaliny v potrubi, to je jasne, lenze tie sa znizuju priemerom potrebia a taktiez pri nizkych rychlostiach kvapaliny. Na 6m "nasosku" to podla mna pojde. Popravde uplne nerozumiem preco h1+h2 je 10m povedal by som ze h1 je 10m (idealne). Musel by som si prejst tie rovnice, co sa mi nechce :) Ale pride mi nelogicke ze by h2 mala mat vplyv.
Teda, samozrejme h2 ma vplyv, ale skor by som povedal ze kladny,ze cim je h2 viac, tym lepsie to bude prudit.
Tak logicky, buď se sloupec přetrhne na jedné, nebo na druhé straně, proč by se mohl přetrhnout jen na sací? Stejně je namáhán i na výstupu. Ona tam ta voda nejen padá, ale i nasává z horní nádoby.
No dobre, dobre, nalavo sa nesmie pretrhnut to beriem, ale tak napravo, keby sa aj trhalo, tak to vadi ? Pri najhorsom sa da nejak uskrtit prietok dole alebo co. Ci to by nepomohlo ? Len sa pytam.
Kazdopadne ma to jednoduche riesenie. Teda, jednoduche ako sa to vezme. Proste to potrubie prerusit aby h2 nebolo viac ako tych 10m a potom viest vodu uz samospadom. Teda prekonat len ten kopec nasoskou.
Ale ja neviem, podla mna by to slo aj tak. Ten vzorec sa mi moc nepaci.
Lebo ked aj vznikne podtlak napravo, je automaticky nahradzovany vodou z lavej casti, kedze tam nie je 10m rozdiel. Cize voda bude prudit napravo. Proste bude musiet, bude tam nizky tlak a voda nebude mat dovod tam neprudit. No a ked uz bude tam tak proste spadne dolu. Ja v tom nejaky iny zadrhel moc nevidim. Ten sucet h1+h2 je cudny. Podla mna len h1 ma byt menej jak 10 (teoreticky). Nieco mi bud nedochadza, alebo neviem.
Takhle, s tou h2 u ty nasosky je mi to taky divny, ale chtel bych poznamenat neco jinyho. Otevrenej a zavzdusnenej nahon ma vzdycky mensi odpor nez trubka. Takze pokud je to mozny, udelal bych z potrubi jenom kus a dal pokracoval volnym proudenim treba zlabkem z rybnickovy folie, jednak to bude levnejsi, druhak tam ty ztraty prakticky nebudou.
No 300m žlabku kopat - až tak velkej fanda nejsu.
To vedení je tak jak na obrazku kromě sacího koše, takže nic budovat nehodlam, šlo mě o to že ta nautila ve studni je na 380(400V) a spořeba jede v řádech kilowat, což se prodražuje, takže moje nouzové řešení místo sacího koše dát třeba čerpadlo typu malyš jestli to dá, potrubí budu plnit tak 10min, ale pak už by to mělo chvílu vydržet.
Nepotřebuješ žlábek, pokud se bude sloupec trhat, stačí vložit nádobu pro dodržení h2 a z ní už to poteče samospádem i hadicí.
Žlábek je blbost. Aby samotíž fungovala, je to třeba mít zavřené v trubce. Nic se trhat nebude (není to látka). Buď to poteče, nebo jak bude nácuc víc jak 9 metrů, nehne se to. Ale nějaké trhání je blbost.
Taky koukám, co mě to napadlo, směrem dolů to pohání gravitace. Žlábek nebyl můj nápad.
riesime presne taky isty problem. ako ste to nakoniec zprevadzkovali?