Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak opravit stul? urazene nohy

vsem kutilum, nekutilum, muzum, zenam. Zkratka vsem pritomnym.

Mam kutilskou otazku.

Mam stul. Dreveny stul. A leto na krku.
nicmene stul ma urazeny nohy. jako by je nekdo uriz pilkou.

chci dat stul do kupy. chci dat rodinu do kupy a posedet ve slunecnych dnech venku.
Ale nechci pouzit kov na opravu. Takze na obou stranach- stul a noht pouziju srouby. jak na
to kuciii a holkiii?

Me napadlo zatim jen jedno reseni. Predstavte si dlan a prsty. Vztycne dve dlane proti sobe prstama a zasunte k sobe. Cosi podobneho mi mohlo zafungovat se stolem plus lepidlo.

Nicmene nohy nejsou tvaru valce, je to kvadr a jedna strana je pomerne uzka. 5Cm, odhaduji.

Poradte. Predem dekuji.

Fotka by napověděla více. Ty uříznutý nohy máš? Pokud ano, tak bych to udělal pomocí kolíků, tj. navrtat do nohy asi tak 3 - 5 děr, stejně do protilehlého zbytku nohy, kvůli přesnosti by nebylo od věci použít šablonu. Do děr kolíky, zasunout do stolu. Samozřejmě důkladně prolít lepidlem. Kolíky raději nějaký delší, minimálně 5cm, raději delší.
Tento způsob spojování není až tak křehký, jak by se mohl zdát. Jednou jsem takto v amatérských podmínkách napojoval dřevěnou tyč na garnyž na záclony, jen místo kolíku jsem použil dětskou pastelku, jen jsem oškrábal lak. Garnyž drží už několik let.

Samozřejmě jsou i jiné možnosti, ale to by vyžadovalo truhlářský nástroje a postupy a pokud bys tyto možnosti měl, asi by ses tu neptal.

Sak navrtaj vrtakom dieru do nozky, v smere osi a do ulomenej casti, alebo kusu hranola tiez. Daj tam dajaky kolik, nejaku drevenu kulatinu velkosti vrtaka, zlep a hotovo. Mas to cisto na baze dreva, nic kovove :) a ked pouzijes dostatocny priemer vrtaka a gulatiny tak to bude aj pevne. Samozrejme nezabudnut na lepidlo. Takto by sa to dalo pekne opravit. Len treba vrtat hodne presne. To moze byt trocha problem.

Při výrobě stolu se jedná o spojení 3 celků a to rámu stolu, noh a krycí desky. Zde připadají dva způsoby přichycení nohou v závislosti na rámu stolu. U nerozebiratelných stolů se většinou do noh udělají drážky, do kterých se zalepí deska rámu a případně pojistí šroubem, nebo se vlepí do rohu rámu. U stolů rozebíratelných s odnímatelnýma nohama se vlepí do rohu rámu bukový hranol, do kterého se vloží závit. Do nohy pak je zašroubován šroub, jehož polovina je vrut a druhá metrický závit a nohy se zašroubovávají otáčením.
Jsou i jiné způsoby, zvláště u tzv. "selských" , nebo venkovních nábytků z fošen. Toto však není tento případ.

Na první fotce leží na boku dvě nohy, do nich je vsazená část pro desku. Z té někdo vyrval dvě nohy připojené na prkno dlabanou drážkou.
Pokud nohy jsou (asi obrázek 2,3) a dřevo není shnilé, jen to někdo vyrval - očistit od starého lepidla, zkusit nasadit - pokud tam jsou jen malé vůle použít polyuretanové lepidlo BISON PU MAX a stůl stáhnout buď svěrkami, nebo provázek a prošponovat otáčením šikovného dřívka. Případně si zajistit stabilní rozměry hranoly v koncích nohou, abyste nevyrobil skotačivé zvíře, místo stolu.

:-D čéče, ty seš fakt bůh, jaks tohle dokázal z těch fotek vydolovat, to mi hlava nebere. já tam vidím něco jako zátiší s valchou, ale úplně přesně to asi posal Prasák. To co vidí on, to je asi tak nejblíž tomu, co tam vidím já. Mimochotem, ten nákres, to je taky kva kva kvalitka. Není to nějakej test nebo tak něco?

Není, ale stejně se mnou asi autor nemluví.
Jestli není problém přilepit nohy na kontrukci, následně platí rada předřečníka, použij vrtačku a dřevěné kolíky, jen s tím stolem pak nezkoušejte šoupat na nerovném povrchu, té desky je dost. I když, při přesné práci by to měl BISON udržet.

V rámci testu můžete použít běžné programy typu IrfanView, hnout s kontrastem a gamou a na první fotce vyleze masívní deska stolu se zabudovanými nohami, vlastně tam leží rozebraný stůl na boku bez dvou nohou.

jo no. foceno za sera a jeste telefonem. nedivim se. omluva!

nutno take rici ze jaksi operuju v erarnich podminkach. zadna dilna, zadny pracovni stul a otevrena plocha na nasi maly zahradce obehnane apartmany a desitky prihlizejicich mistnich, bude ma dilna...

vratacku mam lepidlo tez. pridavam nakres. obrazek c.1! nohy neni problem upevnit k ramu. doufam. je nutno upevnit nohy s ramem ke stolu. drevo je v dobre kondici.

xsr6EeNs

kejki dikas. autor s tebou mluvi! ocenuju tvoji fantazii, zoorintoval jsi se v mim vyplodu naprosto presne. nohy jsou. vseci 4. dlabana drazka pro uchyceni nohou nema zadnou vuly. pokusil jsem se nohy ,,nabouchat a je to ok. za pouziti lepidla dostatecne silneho, by nemel byt problem.

deska je tezka jako krava. je mozno rozlozit a vznikne tak vetsi plocha.

drzim se napadu s koliky. zni to totiz jako realne reseni vs. me erarni podminky....

covece tak zpetne kdyz mrknu na obrazky co jsem postnul, vazne nechapu, jak nekterym mohlo dojit oc se jedna.

omluva a napravuji zde:

gT8braTY
YX84LY2i
lNchdzjO

a je to jeste horsi damy a panove. jak se zda puvodni majitel urazel nohy tim zpusobem ze chybi casti mezi nohama a samatnym stolem.

libi se mi napad s koliky a lepidlem. koliky neni problem, ty bych mel pro lepidlo skaknu do zelezarstvi a vrtacku snad sezenu.

ale nepobiram jak vyresit chybejici casti. jedine drevenou podlozkou. joo. kdybych tak mel dilnu a kupu dreva, vzal bych pilu rozmeril rozmery a 4x narezal...

ted jsem... no vite kde...

podle me tam nic nechybi. prdni tam 4 koliky a je to vyreseny, to udelas i v kuchyni. 8mm kolik, doprostredka a slusny lepidlo (treba tohle pouzivam ja a drzi to jak krava http://www.pattex.cz/cs/produkty/lepidla-a-tmely-n a-drevo/wood-super-3.html). staci akuvrtacka, vrtak na drevo 8 mm, 4 koliky a idealne koupit tzv. znacniky (tedy ja tomu tak nikdy nerikal, ale koukam, ze se to tak asi jmenuje - http://www.landsmann.cz/wolfcraft-2912000-valecky- centrovaci-znacniky-pr-8mm-fix-4ks-_d23487.html). To abys mel diry proti sobe. Navrtas je na jedny strane (nejspis na tech torzech nohou na desce, kdyz je tak tezka), das do nich znacniky, das na to ty nohy, trochu zatlacis a ono ti to tema hrotama vyznaci presne kde mas vrtat v nohach. a kdyz bys to chtel mit jo pevny, dej tam ty koliky do kazdy nohy treba dva.

jo, mimochode, podle barvy tech plosek nohou jsem si temer jisty, ze to patri obracene, nez na obrazku 1. Ta rozpera mezi nohama je pak dole u zeme, ne nahore u desky!