Zapojení el. sporáku
Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jak zapojit el. troubu s plotnami. Viz. odkazy.
Co mi vede ke sporáku, na co byl napojen sporák předchozí majitelky:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/28195421/sp/IM G_20140524_130502.jpg
Jak vypadá sporák zezadu (schema, svorkovnice):
https://dl.dropboxusercontent.com/u/28195421/sp/IM G_20140524_130518.jpg
Pojistková skříň v bytě:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/28195421/sp/IM G_20140524_130547.jpg
Prosím neukamenovat, rád bych si to zapojil sám, jelikož přes týden, kdy je nějaký elektrikář schopný přijet, nejsem vůbec doma a o víkendu se tu na mne každý vykašle. Když už tu byl a fungoval jeden el. sporák, tak přeci nemůže být žádná vělká věda zapojit i tento.
Povodnej majitelke to zapajalo uplne prasa, a ne na to vedenie ten trojfazovy novy sporak zapojit nejde.
Resp ak celkovy vykon vsetkych telies toho sporaku sucasne neni viac jak 3500W, tak to mozes zapojit aj na jednu fazu tak jak je nakreslene na nalepke na spodnom obrazku.
Zelenozlty je "PE", a skusackou overit ktory zo zvysnych dvoch je faza (pravdepodobne resp. takmer nabeton to bude hnedy), ten pojde na "L1" svorky, a ten zvysny (modry) podje na "N".
Na premostenie pouzi dalsi kusok CYKY dratu alebo odizoluj dlhsi kus toho kabla ktory mas.
Takze v skratke:
zelenozlty -> "PE"
hnedy -> "L1"
modry -> "N"
P.S. na odizolovanie pouzi akykolvek nozik, na skratenie na rovnaku dlzku akekolvek stikacie klieste alebo kombinacky
problém je, že tam žádný modrý neni, v tom tlustém jsou zaizolované akorát dva černé a otázka je, jestli jsou vůbec někam připojené. Mám zkoušečkou změřit jestli je nějaké napětí v nějakém z těch černých? Bohužel celé tohle prostě jednoduše vede do zdi, takže jak přesně je "někam" zapojený ten kabel nevím.
Viz:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/28195421/sp/IM G_20140524_142757.jpg
oprava: tak jsem otevřel pojistkovku a tenhle tlustej kabel tam našel. Obadva černý tam jen čumí, jsou zastřihlý a zaizolovaný, takže k ničemu. Můžu kdyžtak odfotit vnitřek té skříně.
Tak to vedenie robil dement, a je to nepouzitelne. Mas tam kabel ktory farebne nema N (je pre 3fazove motory apod) takze sa to ani neda zapojit na rozvodnu skrinu korektne. Neviem zhlavy ci je dovolene pouzivat rozvod bez N (resp. bez PE) pre sporak. To by sa musel vyjadrit niekto kto pozna zhlavy predpisy.
P.S. a nepises ani jaky celkovy max. prikon ma ten sporak, takze sa k tomu neda pisat vobec nic.
Tak jsem to konzultoval s člověkem co vyhlášku má... řekl, že PE spojit s Nulákem, ale taky z toho nebyl nadšenej a mluvil o tom, že by stálo za to určitě udělat revizi. Nicméně jsem to tak zapojil a vše funguje a ano... sem smířený s tím, že na tom budu zatěžovat vždy max 2 plotny bez trouby nebo troubu zvlášť (což mi vyhovuje, zas tak nevařim, abych využil nad rámec těchto variant)
Tu nejde o teba ale o to ze tam pride nejaka pani ktora netusi o tom ze to je bastel, zapne to na plne gule, roztavi sa ten PEN drat a prerusi sa zabije ju to a nielen ze si nezasukas ale este ta aj zavru
... fungovat to samozrejme bude, a ak to pretazis nad tych 3600W tak by to malo vyhodit istic. Ten drat vypada podla fotky dost hruby aby to vydrzal bezproblemov.
Len neviem ci to spojene PE+N na jeden drat pre sporak je podla dnesnych predpisov, kedysi to bolo tusim dovolene, dnes uz neviem.
Ano jistič to vyhodí při přetížení ale jen do té doby než ten jistič shoří. Už jsem to viděl v akci. Na naší škole kde jsem se učil silnoproud v ředitelně pořád střílel jistič. Tak ho pořád nahazovali až jednoho dne shořel i s kolegou jističem co byl hned vedle. Byli do sebe tak zapeklé že jim nebylo pomoci.
Snad nemusím vysvětlovat že jistič je bezpečnostní pojistka když se něco posere a né na hlídání když někdo zapomene nepřetěžovat sporák. Pokud by se ten jistič přetížil správně tak se může klidně i zapéct a pak už jedině volat hasiče a hledat nové bydlení.
Majiteli dotazu: Co nejdříve si sehnat někoho kdo to předělá. Nechat si tam dotáhnout třífáz přez správný jistič. Na troubu a sporák má být samostatný vodič, to znamená že od jističe má ten kabel vést ke sporáku a nemá v něm být nic jiného než sporák nebo trouba (to z důvodu aby nedošlo k přetížení tedy například: Varná konvice, mikrovlnka, trouba, sporák, a bůh ví co ještě na jedné zásuvce. Pak nehoří jen jističe ale i zásuvky).
V činžáku, postaveném v r.1962, kde byly pouze AL rozvody 220V, sporák vesele a bezporuch funguje dosud. IkaSGC, 26.05.2014 22:34, máš pro to nějaké technické vysvětlení ? Já ano - neznám technické řešení tazatele tak, abych jej strašil požárem, proto radím odborné připojení
Hliníkové rozvody samozřejmě fungují ale jelikož jsou zapojeny v PENu a ještě věčinou silně přetěžované tak jejich bezpečnost se blíží minimu. Věčinou ty AL vodiče drží jen silou vůle a když se je někdo pokusí přepojit tak se mu rozpadnou v ruce.
Většinou, pokud jsou jištěny dle ČSN platné v době vzniku zařízení, přetěžovány nejsou a nebyly, protože kvalita a propracovanost našich el. norem byla pověstná tak, že je původně chtěla přijmout i EU, než zjistila, že je v mnoha případech nedokáží naplnit. A že se tvůrci ČSN museli popasovat i s nedostatkovým materiálem... Proto byl třeba vypracován i postup pro PARALELNÍ zapojení můstkových AL vodičů pro připojení sporáku na 220V (dnes nemyslitelné). Ale co, dnes je nemyslitelné třeba žít bez mobilu, nebo bez teplé vody a přes to celé generace lidí zdravě vyrostly... Výhodou byla velmi dobrá kvalifikace dělnických profesí (elektro), kterou dnes ISO ani zdaleka nenahradí...
Ne všechno, co je staré, je zastaralé, špatné a přežité. To jen někteří z nás jsou plni sebejistoty a prosti pokory před dovedností předků a s pohrdáním hodnotí jejich práci, kterou zpravidla ani neznají.
To je svatá pravda. Dnešním pohledem, by z dřívější doby prakticky nemohlo fungovat nic. Přesto po mnoho desetiletí funguje. Naštěstí i "normotvůrci" si toho jsou vědomi a stará zařízení, pokud fungují a odpovídají tehdejším normám, se nechávají takzvaně dožít.
Podobně, když se dnes staví dům, nikdo si to nedovede představit bez bytelných železobetonových základů.
Přesto stojí sto a více let domy, které mají jako základy do poměrně malé hloubky vyrovnané kameny, bez betonu a malty, kde jako pojivo slouží hlína, časem nasáklá z okolí.
Tenkrát byli machři, kteří věděli jak na to, i bez vysokoškolských titulů a sofistikovaných programů v počítačích.
V podstatě souhlasím. Ali i tak vím že za "komanče" hodně lidí šidilo a kolikrát ta elektrika neni ani podle norem a nebo je na tom už opravdu špatně i z jiných důvodu než přetěžování. Každopádně ono dožití takové elektro instalace nebývá tak že to prostě jednou přestane fungovat ale že to třeba začne hořet nebo někoho pokope/zabije. A proto není špatné to nechat aspoň zkontrolovat.
A ak celkovy vykon vsetkych telies sporaku dohromady je viac jak 3500W, tak si budes muset zaviest nove vedenie pre ten sporak z rozvodnej skrine, co je dobre aj z toho pohladu ze kedze ten povodny bol zapojeny nejakym dementom, tak by bolo dobre aby nejaky lektrikar skontroloval aj celu rozvodnu skrinu ci tam neni nieco pozapajane zivotne nebezpecne.
Tak nejprve bych chtěl podotknout, že "dement" to nezapojoval , jen to byl asi člověk, který neměl dostatečné zkušenosti a znalosti a byl okolnostmi přinucen vycházet z nutnosti provozu na jednofázový elektroměr. Sporák tímto kabelem a z tohoto rozvaděše LZE ZAPOJIT zcela bezpečně, správně v rámci normy, ale protože jste na tomtéž místě JIŽ DRUHÝ, KTERÝ NEMÁ POTŘEBNÉ ZKUŠENOSTI A ZNALOSTI, doporuřuji to fakt nechat na někoho jiného .
Za mne:
1) použít proudový chránič tak, aby sporák fungoval přes něj - v rozvodnici je pravděpodobně provedena změna, aby sporák šel mimo chránič (jinak by vypadával i starý sporák). Současně zkontrolovat jištění, zda odpovídá použitému průřezu vodičů
2) použít jeden z dvou nepoužitých černých vodičů k přivedení "pracovní nuly" - nutno proměřit a oba konce přebarvit modrou bužírkou (dle ČSN/EN nelze přebarvit zelenožlutý, ostatní pracovní vodiče ano)
3) použít dolní zapojení dle svorkovnice a počítat s tím, že při plném zatížení dojde k výpadku jističe
JEŠTĚ KE "SLOVNÍKU" : Kdo to říká, ten to je, k tomu se to rýmuje
Ono by bolo asi dobre keby jednu ciernu zapojil na dalsiu fazu, ptz ten sporak asi ma aj ruru elektricku a 4 elektricke platne tipujem, ked to ma 3fazovy privod. Aby mu to nevyhadzovalo poistky.
Ak je mozne jeden vodic prefarbit tak prefarbit na modro a pouzit ako nulak, a bude to potom OK (2fazy + nulak + ochranny musi stacit)
Soudě podle osazení rozvaděče na obrázku https://dl.dropboxusercontent.com/u/28195421/sp/IM G_20140524_130547.jpg , není další fáze k dispozici . Jako podezřele prů§erový vidím osazení 1f jističe 25A úplně vpravo, protože s ním nejspíš nekoresponduje průřez vodiče přívodu. Resp. takhle by to šlo zapojit dle staré normy, platné v letech cca 1970. Dnes je to nemyslitelné
Dnes je to sice nemyslitelné, ale bohužel takto funguje asi 90% všech panelákových bytů a bytovek. Málokde byly k dispozici tři fáze, všude to bylo jednofázové. U mého bráchy běhá sporák na 1f + PEN dodnes po čtyřce hliníku.
V daném případě, je li kabel ke sporáku alespoň 4mm2 Cu, tak bych to na tu pětadvacítku jistič nechal. Lze předpokládat že přívod k rozvaděči snad bude na tuto hodnotu dimenzován. Vzhledem k tomu, že je tam chránič, tak to tak staré snad nebude. Vzhledem k osazení chrániče předpokládám, že je tam rozdělení na N - PE. Proto bych přeznačil jeden z nepoužitých vodičů kabelu a použil jako N.
Pokud předpokládám hlavní jistič u elměru 25A, selektivita bude kdesi, ale funkční to bude, jen by to chtělo mít na vědomí, že není dobré zapínat třeba rychlovarku, pokud bude sporák běžet na plný výkon. Nebezpečí nehrozí, jen možnost vypadnutí jističe a tma. Když už budou bolet nohy od běhání k elměru, tak si to člověk zapamatuje.
Ještě perlička: U toho bráchy, aby jistič v rozvaděči nevypadával, kdosi před tím asi původní majitel bytu,propojil dva jističe paralelně. Při přetížení kouzelně vypadnou oba. Když jsem to viděl odešel jsem s tím, že jsem to nikdy neviděl a když tak to zapřu.
... viz. mirektatra, 24.05.2014 20:53
Tak, snad už tam elektrikář byl...
A předchozí elektrický sporák měl jen dvě nebo tři plotýnky? Můžete to zapojit podle podle dolního obrázku, L1 je hnědá, N je modrá, PE je žlutozelená. Ale, podle průřezu vodiče a hodnoty jističe si můžete pustit vždy jen něco, při puštění všech plotýnek, nebo trouby a části plotýnek se bude přehřívat vodič a padat jistič. Propojení svorek, jestli tam není víc plíšků pod spojením N, bych udělal z tvrdého vodiče.
Omlouvám se, nečetl jsem všechno, moje chyba.