Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spínač 230V osvětlení - v koupelně v zóně 2

Zdravíčko,
Potřeboval bych v koupelně umístit do zóny 2 vypínač, který bude rozsvěcovat a zhasínat nástěnné 230V světlo, které je již v jiné, bezpečné zóně.

Norma ale zakazuje do zóny 2 umisťovat jakékoliv spínače 230V.

I napadlo mě, že bych mohl do spínače přivést 12V (ze zdroje určeného pro bodovky) a tím spínat relátko v bezpečné vzdálenosti, které bude následně spínat to světlo. Je takovýto postup v souladu s normou?

Nebo vymýšlím kolo a nějaké elegantní řešení se dá koupit hotové?

Děkuji za rady.

A pri vybere zdroja pozor na to, pre SELV je mozne pouzit len triedu bezpecnosti III, viz jaku znacku to trafo musi na sebe mat:
http://elektrika.cz/data/clanky/zarazeni-elektrick eho-zarizeni-do-tridy-ochrany
Nejake obycajne trafo (z telky apod :) nevyhovuje.
BTW. a sekundar SELV nema byt uzemneny na ziadnej strane (keby bol tak by to nebolo SELV ale PELV)

P.S. vzivote som take nieco nerobil, takze netusim ani kde to kupit a ani ze co sa da k tomu zohnat uz hotove...

Aha ano zrdoj nemoze byt triedy III, ptz sa pripaja na 230V. Ale musi byt specialne urceny a certifikovany pre SELV, aby ani v pripade ziadnej poruchy sa nemohlo dostat vyssie napatie na vystup

P.S. alebo vypinac dat do zony 3 a nejaky s dialkovym ovladacom, to bude asi idealnejsie riesenie.

Mám dojem, že existuje cosi co se dá do svítidla a ovládá se to dálkovým ovládáním. Tam by asi nevadilo (myslím z hlediska úrazu elektrickým proudem) i kdyby dálkový ovladač spadnul do vany. Ale zkušenost s tím nemám.

Takových dálkových spínačů je velké množství. Na vestavbu do krabiček i do svítidel a podobně. Je ale zajímavé, že takové spínače, určené k vestavbě do instalací jsou poměrně drahé. Naopak soupravy třeba tří zásuvek s ovladačem pro tyto zásuvky, ke koupi běžně v supermarketech. stojí okolo čtyř stovek.
Pravda, ovladač dálkové ásuvky si můžeme bezpečně vzít i do vany8-)