Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Může se kondenzovat voda pod zateplením polystyrenem zaklopeným sádrokartonem?

Dobrý den,
máme celodřevěnou chatu kterou jsem před třemi lety zateplila polystyrenem a nově zaklopila sádrokartonem. Chata byla stíněná stromy a žádné problémy nebyly ale letos jsem nechala stromy kvůli bezpečnosti vykácet. Smrky 25 m vysoké stály 1m od chaty. Po vykácení stromů je střecha na slunci téměř celý den a po příjezdu jsem měla v jedné místnosti mokré zdi, tekla po nich zkondenzovaná voda. Tato místnost sice ještě neměla polystyren zaklopený sádrokartonem tak stačilo polystyren sundat a vše za chvíli vyschlo.
Ale teď nevím, jestli není náhodou voda i pod již hotovým stropem v druhé místnosti.Nikde tedy není vidět žádná vlhkost. Do sundavání se mi moc nechce tak se nejprve raději zeptám. Strop je izolovaný stejně jako celá chata, prkna střechy, mezi trámy (8 cm) v rozestupech 90cm je napasovaný polystyren zaklopený sádrokartonem, zatmelený a otapetovaný. Krytina na střeše je pískovaná lepenka. Z vnějšku boků chaty je ipa a dřevěný obklad.

Jak to vidíte? A je pro zateplení lepší polystyren (snadná a rychlá manipulace) nebo vata?
Díky

Kde máte parozábranu ? Klasické složení u dřevostaveb je (smer zevnitř) sadroš , instalační mezera cca 5cm , parozábrana , izolace a nosné trámy, propropustná folie a dřevěný obklad (peření nebo palubky s odvětavanou mezerou).
Uvědomte si že vzduch má v sobě vodu(páru) a ta vám při nižších teplotách kondenzuje . Teplý vzduch pojme více vody(pary) a s klesající teplotou se zvyšuje relativní vlhkost. Je to jako by jste vytáhla z lednice chladné pivo a ono se vám orosí. Proto se tam dává ta parotěsná folie.

Chata je dlouhá 7,5m a široká 4,5m. Stěny jsou vysoké 2m , střecha v nejvyšším místě 2,6m. Jedna místnost je 4 X 2 m, druhá 2 x 5,5m. Ostatní je vyzděná kuchyň a oddělená chodbička. Složení zevnitř - sádrokarton, polystyren, prkna, térový papír nebo co to před těmi 35 lety bylo k dostání a obklad z půlkuláčů. Původní složení ve stěnách i stropě ve větší místnosti bylo zevnitř - překližka, několik vrstev kartonu, prkna, térový papír, obklad z půlkuláčů. Menší místnost je pozdější přístavba a tam už je všude vata.
Celé roky žádná vlhkost, když jsme to rozebírali, kvůli výměně rozbité překližky, všechny kartony byly naprosto suché, bez stop po vodě a plísně. Chata jak nová.
Jak říkám změna nastala až po vykácení oněch stromů, kdy na chata není celodenně stíněná. Taky je možný, že to byla jednorázová záležitost? Toto jsme zjistili čerstvě po pokácení.
Zajímá mě, jestli se něco děje i pod sádrokartonem, nebo to byla záležitost jen toho nehotového stropu.
Chata je používaná od dubna do října, v zimě se tam jezdilo na pobyt naposledy před 20.lety, teď jezdíme jen na kontrolu kvůli sněhu, kolikrát ani nejdeme dovnitř.
Děda, co chatu postavil, říká že to bude pod tím sádrošem dobrý protože tam už vzduch nemůže ale já se raději ještě zeptám :-)