Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba solární nabíječky

Ahoj, chci si na chatu postavit solární nabíječku. Bohužel jsem amatér a proto se musím na hodně zeptat.
Jako 1. se chci zeptat co vše na to budu potřebovat. Když jsem s tou myšlenkou přišel tak jsem si myslel že bude stačit 6V panel a USB prodlužovačka. Pak jsem našel několik AJ tutoriálů, z kama jsem hodně věcí pochytil ( snad správně ). Třeba že USB nemá 6V ale 5V, a taky že není úplně bezpečné to napojovat přímo a že budu potřebovat nějakou Zenerovu diodu a usměrňovací diodu. Chci to na nabíjení mého mobilu s Androidem. Zde je ten nákupní lístek:

1.Panel : http://www.gme.cz/fotovoltaicky-solarni-clanek-6v- 3w-p522-057 (1. koupím jen jeden, pak kdyžtak dokupím)
2.Zenerova dioda : bzx83v005-1-p222-018
3.Usměrňovací dioda: 1n4007-p220-002
4.USB prodlužovačka: http://www.czc.cz/premiumcord-micro-usb-a-b-1m/707 17/produkt

Vybral jsem komponenty správně? A u té Zenerovy diody mě zaráží tohle: Izmax = 98mA - To je maximální proud? To na nabíjení nestačí, ani na ten panel... Ten tutoriál podle kterého to chci vyrobit :
solar-usb-charger

Předem díky za odpovědi :)

Tie odkazi ani nečitam ale ak to chceš urobit aspon troch k použitiu tak sa poobzeraj po panely minimalne na 16 lepšie 20V a maly cca 12Ah bezudržbovy 12voltovy akumulator ,ktoreho to slniečko dobije
Ja nemam problem a medzi ne bych zaradil regulovatelnu nabijačku ktora pri 13,8 V preruši dobijanie ak treba
no a z tych 12V si kupiš za par TESCO šupiek nabijačku do auta a maš vystarane a ako tak bezpečny provoz,počitaj ale stym že ten akumulator budeš aj tak muset dobijat dama na ,,sieti,, :beer:

nezabudni že tie hodnoty su pri max osvetleni,ale ako učnovske bastlenie to berem

inak mnou opisany postup je v jednej zahradkarskej osade funkčny už 3rokom + su z toho aku tahane biele led diody na ,,osvetlenie,, ak je šikovny tak to do 1000 vprace a ma ušetrene minimalne dalšiu 1000 za nejaky obdobny seriak z vyrobnej linky CHINA (robil som v CZ a nebolo tyždna abych nebol v GM s zoznamom čo všetko sa ešte ,,zide,,):))

Ja vim, ale co clovek nadela. Stejne me to neprijde vubec stastny, tyhle nabijecky se prodavaji za skoro stejny ceny a nemusi se nic bastlit. Navic maj interni baterku, takze clovek ji privaze na batoh, tam se celej den nabiji nabijecka a vecer si z nabijecky dobiju telefon, ale to uz je trochu vic bastleni.
Nicmene, pokud si nekdo chce bastlit, rad pomuzu.

Všem moc díky za rady! :) K těm kupovaným nabíječkám - Ano, mají i baterku, ale za stejnou cenu nejde nabíjet rovnou z panelu mobil, a taky ty panely bývají výkonostně dosti chabé...

S "kondikama" jsem ještě napracoval, proto pár otázek again:
1. Proč dva?
2. Jak je to velké - zajímalo by mě jak to potom budu pájet...
3. Zapojení tam sice je, ale jsou tam 3 porty a nevím který je který... (Navíc o tom 3. nevím nic, píše se tam že se to používá když je dál od zdroje, což v mojem případě nebude...

Předem díky

http://www.gme.cz/img/cache/doc/330/097/lm2940ct-5 -datasheet-1.pdf tady je ten datasheet - hodnoty kondiku tam jsou(47uF a 22uF), jsou tam proto, ze brani rozkmitani obvodu a budou vcelku malinky, prumercca 6mm, vyska do 10mm. Taky je tam popsany zapojeni pinu, 1 in(cervenej na solaru),2 zem(spolecna solar+telefon), 3 out(+5V pro telefon). Zadnej plosnak nepotrebujes a pri danym ubytku je tam vcelku prd ztratovej vykon, max 0.5W kdyz to pojede naplno, takze ani chladic to nepotrebuje.

no tak ak to chceš ozaj do batohu a bastlenie je ,,tabu,, tak do kauflandu a kupsi prenosny reflektor s aku bateriou (6v-4Ah) tu nabiješ vtej svitilne a potom ten stabilizator daš do malej krabičky s vyvodmi na ten akumulator a druhy vyvod z koncovkov na 5V (o nabijani z auta tu reč vobec nebola,bolo to myslene použit vyrabany zdroj 5V/12v na nabijanie MT v aute)nezabudni ale že 12V aku toho vydrži viac ako 6v :))

A inak to stou zenerkov je pi*ovina na druhu a ja bych tam na skušku nepripojil ani ledku zo zapalovača :-D

Docela se divím, že Číňan nevyrábí (a pokud vyrábí, tak že Vietnamec neprodává) takovou tyč co by se zapíchla do země, nahoře měla rotor (nejlépe takový
http://www.drevoastavby.cz/images/stories/stavba_t echnicka_zarizeni/savonius_balaton_trioro.jpg
aby to bylo co nejjednodušší), pod ním panel slunečních baterií, nějakou elektroniku a akumulátor a nebylo by co řešit, na dobíjení mobilů by to mělo stačit.

Vsem diky za rady. Myslite ze to bude fungovat a neoddlela mi to baterku mobilu?
Hodne bych ocenil kdyby byl nekdo tak ochotny a udelal mi treba v malovani nejake schema jak to udelat a uploadnul to na net. Nechci to pokazit... :)