Poraďte s výpočtem
Zdravím všechny kutily,
Příklad: Mám přímotop, který má 1000W. Dále mám autobaterii 12V 100Ah a přes měnič k ní připojím ten přímotop. Je nějaký vzoreček na to, abych spočítal, za jak dlouho to tu baterku vycucne? A to samé naopak. Jak dlouho bude trvat např. 200W solárním článku, než tu baterku dobije na 100%.
Díky všem za rady.
1000W při 12V je odebíraný proud cca 83A,tak možná budeš hodinu topit.
Pokud ta baterka vydrží tak velkej proud po celou hodinu.
Zjednodušeně 1000W=1000VA, baterie 12V*100Ah=1200VAh, 1200/1000=1,2h topení. Ve skutečnosti to bude ale méně, neb z baterie se nedá dostat vše a to v tom ještě není zahrnuta účinnost měniče.
Dobíjení to samé, 1200/200=6h, ve skutečnosti to bude o dost déle, odhadem 200Wp článek jí bude dobíjet celý den a to při hezkém počasí .
Výpočet je správně, ale pokud vybije akumulátor do "mrtě", vydrží jen pár cyklů. Maximum pro cyklické vybíjení olověných akumulátorů je 50% kapacity. T.j. pro plně nabitý 100Ah aku, je 600VAh.
Lépe je použít trakční akumulátor
Což je nesmysl!
Kapacita akumulátoru není konstanta a je závislá, mimo jiné, též na vybíjecím proudu. Kapacita se obvykle vztahuje k vybíjecímu proudu a pro jiný se stanovuje dle tabulek výrobce akumulátoru.
Proto se používá odpojovač pro správné napěťí.
Nebylo by jednodušší to vyzkoušet?
pokud ovšem bude celý den poledne
baterii kupit aspon 5 idealne 10 a solarnych clankov potom zo 20 :)
P.S. tusim ze na take veci su specialne baterie aj so specialnym menicom/nabijacom pre solar, ptz on musi riadit odber zo solarneho panelu tak aby z neho dostal co najlepsi vykon (hlada "sweet spot" medzi napatim a prudom), a tusim ze autobaterie nie su vhodne na toto, kdesi som to cital ci pocul.
Autobaterie se v ostrovních systémech používá, ale už málo protože se nesmí vybít pod 80% kapacity. Poté se hroutí "desky". Ani trakční nejsou dobrý - samozřejmě jsou lepší než normál autobaterie, ale výdrž nanejvýš 2 roky. K solárním účelům se používají akumulátory lifepo, který používáním ještě nabírají kapacitu, měřili to a po 200 cyklech měla kapacitu 118%. Také jsou 5x dražší se stejnou kapacitou jako autobaterie. A doplním neříká se článek, ale panel. Panel se skládá buďto ze 36,60,72 článku, které mají největší výkon 4Wp (0,5V 8A)
Nevím, co je "autobaterie", ale startovací akumulátory na tyto účely nejsou vhodné. Desky se jim nakonec zhroutí časem také, vlivem startů. A nemusí se jednat se jednat zrovinka o startér stacionárního motůrku, který v záběru bral i přes 1 kA...
Přilepit k akumulátorům, obvykle VRLA - v lepším případě se separátorem ze skelných vláken, v horším "vložkáče", slovo "solární", znamená pouze zvýšení ceny za nic.
Stačí obyčejné staniční OPzS i obyčejné jugoslávské Trepča vydržely rozhodně déle než ty vaše nesmyslné dva roky, a to, holky jedny, dostávaly zabrat.
Nejake specialne solarne su co maju vydrzat 20rokov, kdesi som cital. Neviem co to je za technologia, asi to neni oloveny a asi ani LiNeco
Máě asi na mysli Lithium-železo-fosfátový akumulátory, LiFePO4.
Obyčejné staniční olověné akumulátory těch 20 let vydrží snadno a s radostí. Kapacitní zkoušky provedené u akumulátorové baterie 31 čl. OPzS 1000 Ah/C(10) staré 10 let a dokonce jednou totálně vybité na 30 V naprázdno (selhání přepěťové ochrany zdroje zbastlené v rámci "zlepšovatelského hnutí") a s neměřitelnou hustotou, dopadly s výsledkem 105% nominální kapacity. Tehdy výrobci raději "přidali" materiál, dnes se asi bude šidit i zde.
Časem se bude snižovat kapacita, ale pokud bude akumulátor udržovaný, pak vydrží spousty let. Ty "solární" by měly mít teoreticky vyšší rozsah pracovních teplot.
lmgtfy.com
Milej zlatej, správný odborný výraz pro tento typ akumulátoru je "startovací akumulátor", ono se to totiž nepoužívá ke startování motorů pouze v automobilu, že?
Když já tomu problému stále nerozumím.
Sice tady psalo spousta chytrých lidí, ale na mě je to asi málo.
Popis jen pro mě ( pro blba )
Problém: Je přímotop na 230W a akumulátor/y na 12V.
Kdosi tady spočítal, že by se z aku bralo 83A - takový měnič je sehnatelný/vyrobitelný v amatérských podmínkách? Za kolik?
Jak vypadá ten přímotop? To stejně bude jen nějaká topná spirála? Co když se rozdělí na 20 menších kousků, které se zapojí paralelně? Nebude to jednodušší než měnič? Výhodou by byla regulace postupným zapínáním.
Zapomněl jste na zásadní problém - příkon spotřebiče.
Těžko by se s tím někdo bastlil a tuplem, pokud by byl vyžadován čistý sinusový průběh. Takové měniče pochopitelně existují a obvykle se strkají do rackové skříně a jsou často schopny paralelního chodu a napájecí napětí rozhodně není 12V - telekomunikace obvykle nominálních 48V.
Další je pochopitelně nesmysl, chtěl bych to "dělení" v praxi vidět a navíc to není zásadní problém.
když odhlédneme od pořizovací ceny potřebných komponent, tak zásadním problémem zůstává, že budete dva dni nabíjet a potom hodinu topit.
Samozrejme je mozny koupit primotop na 12v http://www.autodoplnky-nabijecky.cz/p/3942-Topeni- do-auta-CWH-001-s-ventilatorem-150W-12V/?kamid=303 &prk=1, a kdyz se jich da vic, neni problem dosahnout pozadovaneho vykonu. Ale problem vycucani baterky behem par desitek minut to neresi. Co treba petrolejovy kaminka?
Nebo plynový ohřívač na PB lahev.
Keby si chcel znizovat odoberany prud tak by si musel dat primotopov (alebo bateriek) viac do serie, a ne delit a paralelne - to by si este odoberany prud znasobil. Je to obycajny ohmov zakon, uci sa na zakl.skole. Google ho tiez najde.
Prepocet W (pre zjednodusenie mozes brat ze W=VA kedze je to ohrievac) na nejake ine VA je zalozeny na zakone zachovania energie (ak zanedbavas straty menica), a plati (zjednodusene) ze VA = VA. T.j. napr. 12V*100A = 120V*10A = 240V*5A = 1200W. Plati samozrejme aj pre akekolvek ine hodnoty V a A :)
Prosímtě, hlavně si ten Ohmův zákon zopakuj sám. Když přímotop 1200W (ať se to hezky počítá) určený na 240V (1200W/240V=5A, 240V/5A=48Ohm) připojíš rovnou na 12V tak jediné, co zůstane stejné, je odpor topného drátu, nebo-li při 20x menším napětí poteče stejným odporem 20x menší proud (12V/48Ohm=0,25A) a získáš 400x menší tepelný výkon - tedy jen 3W.
Takže aby získal původních 1200W, musí opravdu topný drát rozstříhat na 20 kousků a spojit paralelně.
Nebo-li 48Ohm/20=2,4Ohm, 12V/2,4Ohm=5A, 12V*5A=60W, 20*60W=1200W
Ovšem z baterky to bude sát 100A!
Tak potom som nepochopil ze co vlastne chce robit. Som myslel ze mu ide o znizovanie prudu z baterky, a to strihanim dratu teda fakt nejde.
Viz prve slova mohjo prispevku. Keby si chcel znizovat odoberany prud
... a prepocet tych V a A plati samozrejme len za predpokladu ze pouzije menic, pisal predsa ze chce menic. Alebo mas nejake ine poznatky ze co chce pouzit ci co?
Ked chce mensi prud z baterky tak viac bateriek seriovo a menic.
P.S> ked nechce menic, tak samozrejme ano moze strihat.
Nechci to kompikovat, ale ten odpor stejnej nezustane - tech vypocitanejch 48Ohm plati pro rozhavenej drat, za studena bude jeho odpor podstatne mensi a tak ten vykon po pripojeni toho 12V zdroje bude vetsi, pac 12V ho nerozhavi do ruda. Ale to je asi jedno...
Máš pravdu, jen bych trochu brzdil s tím "podstatně".
Nevím jaký materiál je v přímotopu, ale moderní slitiny mají odpor při pracovní teplotě jen cca 1,05-1,2x vyšší než při 20°C např. zde...
V mém přímotopu je nějaký tenký drátek, možná tento...
Takže to opravdu můžeme pro orientační výpočet klidně zanedbat...