Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poraďte s výpočtem

Zdravím všechny kutily,
Příklad: Mám přímotop, který má 1000W. Dále mám autobaterii 12V 100Ah a přes měnič k ní připojím ten přímotop. Je nějaký vzoreček na to, abych spočítal, za jak dlouho to tu baterku vycucne? A to samé naopak. Jak dlouho bude trvat např. 200W solárním článku, než tu baterku dobije na 100%.
Díky všem za rady.

Když já tomu problému stále nerozumím.
Sice tady psalo spousta chytrých lidí, ale na mě je to asi málo.

Popis jen pro mě ( pro blba )
Problém: Je přímotop na 230W a akumulátor/y na 12V.

Kdosi tady spočítal, že by se z aku bralo 83A - takový měnič je sehnatelný/vyrobitelný v amatérských podmínkách? Za kolik?

Jak vypadá ten přímotop? To stejně bude jen nějaká topná spirála? Co když se rozdělí na 20 menších kousků, které se zapojí paralelně? Nebude to jednodušší než měnič? Výhodou by byla regulace postupným zapínáním.

Keby si chcel znizovat odoberany prud tak by si musel dat primotopov (alebo bateriek) viac do serie, a ne delit a paralelne - to by si este odoberany prud znasobil. Je to obycajny ohmov zakon, uci sa na zakl.skole. Google ho tiez najde.

Prepocet W (pre zjednodusenie mozes brat ze W=VA kedze je to ohrievac) na nejake ine VA je zalozeny na zakone zachovania energie (ak zanedbavas straty menica), a plati (zjednodusene) ze VA = VA. T.j. napr. 12V*100A = 120V*10A = 240V*5A = 1200W. Plati samozrejme aj pre akekolvek ine hodnoty V a A :)

Prosímtě, hlavně si ten Ohmův zákon zopakuj sám. Když přímotop 1200W (ať se to hezky počítá) určený na 240V (1200W/240V=5A, 240V/5A=48Ohm) připojíš rovnou na 12V tak jediné, co zůstane stejné, je odpor topného drátu, nebo-li při 20x menším napětí poteče stejným odporem 20x menší proud (12V/48Ohm=0,25A) a získáš 400x menší tepelný výkon - tedy jen 3W.
Takže aby získal původních 1200W, musí opravdu topný drát rozstříhat na 20 kousků a spojit paralelně.
Nebo-li 48Ohm/20=2,4Ohm, 12V/2,4Ohm=5A, 12V*5A=60W, 20*60W=1200W
Ovšem z baterky to bude sát 100A!

Nechci to kompikovat, ale ten odpor stejnej nezustane - tech vypocitanejch 48Ohm plati pro rozhavenej drat, za studena bude jeho odpor podstatne mensi a tak ten vykon po pripojeni toho 12V zdroje bude vetsi, pac 12V ho nerozhavi do ruda. Ale to je asi jedno...