
Restaurování nábytku
Dobrý den, pročetla jsem diskuze a odpověď jsem nenašla, proto se ptám, zda mi, prosím, můžete poradit. Získala jsem starou skříňku, odhaduji, že maximálně 100 let. Postupně jsem ji rozebrala, rozklížila, zbavila několika vrstev barvy, obrousila. Některé díly už byly hodně zničené, tak jsem si je nechala vyrobit znovu. Zbývající obroušené kusy se jeví jako zdravé dřevo. Než skříňku znovu smontuji dohromady, chtěla bych to staronové dřevo nějak ošetřit. Chtěla bych zachovat přírodní vzhled skříňky, pouze nalakovat bezbarvým lakem. Hodlám ji plně využívat, ale chci ji zachovat co nejdéle v perfektní kondici. Poradíte mi, prosím, čím se dá to dřevo napustit nebo natřít, aby bylo chráněno před různými broučky a jinými vnějšími nepříznivými vlivy a aby nezměnilo vzhled. U nás v drogerii - barvy - laky jsou "odborníci", co vezmou pixlu z regálu, přečtou si návod a řeknou, že tohle je dobrý....
Máte někdo zkušenosti? Poradíte, prosím.
A samozřejmě je pro mě důležitá i cena
Děkuji a přeji všem hezký den.
Pokud v tom není červotoč, tak zbytečně ničím nenapouštět. Jinak např. bezbarvý Bochemit. Na povrch bych pak doporučil lihové mořidlo (zvýrazní kresbu dřeva) a následně voskové. Lak je sice lak, ale pokud se neprovede profesionálně, tak to taky může celou práci zničit a může se pak začít brousit hezky znova. Navíc jen bezbarvý lak nebývá nic moc, protože to dřevo tolik nevynikne. Minimálně bych šel do nějakého lazurovacího laku.
Mořidlo určitě ne. To změní barvu, ale nábytek neochrání před vlhkostí. A kresbu taky nezvýrazní, naopak ji překryje jinou barvou.
Nejlepší je obyčejná fermež. Ta zvýrazní kresbu a ochrání dřevo před vlhkostí a myslím že i před škůdci.
Kousek na zkoušku.
Nemusíte hned ošetřovat celou skříňku, ale vyzkoušejte si vaši metodu a přípravky buď na nějakém jiném podobném dřevu, nebo alespoň na kousku (třeba vzadu nebo vespodu), který nebude vidět /podobně jako si vyzkoušíte čistidlo při čištění umazaného kabátu někde na lemu uvnitř, aby neúspěšné pokusy nebyly vidět/.
Už tu někteří rádci radili šelak, přidávám se k šelaku, ale chce to mistra, který to umí, nebo to umí dobře vysvětlit a v průběhu práce poradit. V Davli je zkušený truhlář - nábytkář, který nám kdysi postup šelakování a konečnou povrchovou úpravu popisoval a radil. A je to fakt věda, znalosti a zkušenosti.
Na různé broučky, jak píšete, jsou různé přípravky, většinou toxické a nábytek se pak nesmí použít pro ukládání potravin, dotýkání rukama nebo pro děti, ale jenom na koukání v muzeu. A navíc mají své typické zbarvení a pach /zápach/.
Doporučuji Vám následující postup:
1.vezměte kousek, který byl hodně zničený a najděte na něm část, která je ještě v pořádku
2.Povrch dobře očistěte smirkovým papírem (začněte č.120 a končete kolem 400)
3.Otřete vlhkým hadrem, který nepouští chlupy a nechte uschnout
4.Vybraným odstínem lihového mořidla namořte.
5.Po uschnutí mořidla jemně přebrušte smirkovým papírem okolo 400
6.Otřete vlhkým hadrem - viz. bod 3
7.Takto ošetřený povrch natřete pomocí hubky světle hnědým krémem na obuv.
8.Po zaschnutí přeleštěte povrch jemným kartáčem.
Když se Vám bude povrch líbit, aplikujte tento postup na celou skříňku. Budete-li pracovat pomalu a pečlivě, uvidíte, že budete spokojená.
Mořidlo bych právě nechtěla, chci zachovat dřevěný vzhled, když už jsem si s tím dala tu práci. Sem tam jsou zbytky barvy, které ani broušením nejdou dolů, řekla bych, že je to nějaká vada dřeva vyplněná barvou. Když jsem to zkusila vyškrabat ostrým nožíkem, pořád jsem vydrolovala barvu. Asi tam budou "díry", ale určitě ne od napadení škůdcem. Přemýšlela jsem, že bych taková místečka zachovala jako patinu.
Bude to standardně vykytované a vybroušené. Rozhodně nedloubat, nebo bude následovat oprava. Lihové mořidlo jen kresbu dřeva zvýrazní a hlavně sjednotí, dělá se to naprosto standardně, aby nebyl nábytek tak mdlý. Jde spíš o to, že si pod pojmem mořidlo představujete bůh ví co, asi zelený Lignofix.
A nemusí se samozřejmě takhle na tmavo, ale když se to tmavší přebrousí, tak tam ta kresba zvláště vynikne.
U toho obrázku je i celkem pěknej článek: http://www.nasehobby.cz/trochu-o-moreni-a-moridlec h/
Perfektní článek, už mám celkem jasno
opravami starožitného a starého nábytku se zabývám přes 30 let. Doporučil jsem Vám prakticky nejjednodušší, nenáročný způsob s dobrým výsledkem. Když to zkusíte na kousku prkénka, které Vám zbylo po opravě, nic nezkazíte.
Radit s pomocí strýčka Google a kláves Ctrl + c a Ctrl + v čemkoliv umí hodně zdejších "rádců". To ale moje parketa není.
Děkuji, vyzkouším. I když ten krém mi příjde fakt divný
Ale zkusím.
Děkuji