
Restaurování nábytku
Dobrý den, pročetla jsem diskuze a odpověď jsem nenašla, proto se ptám, zda mi, prosím, můžete poradit. Získala jsem starou skříňku, odhaduji, že maximálně 100 let. Postupně jsem ji rozebrala, rozklížila, zbavila několika vrstev barvy, obrousila. Některé díly už byly hodně zničené, tak jsem si je nechala vyrobit znovu. Zbývající obroušené kusy se jeví jako zdravé dřevo. Než skříňku znovu smontuji dohromady, chtěla bych to staronové dřevo nějak ošetřit. Chtěla bych zachovat přírodní vzhled skříňky, pouze nalakovat bezbarvým lakem. Hodlám ji plně využívat, ale chci ji zachovat co nejdéle v perfektní kondici. Poradíte mi, prosím, čím se dá to dřevo napustit nebo natřít, aby bylo chráněno před různými broučky a jinými vnějšími nepříznivými vlivy a aby nezměnilo vzhled. U nás v drogerii - barvy - laky jsou "odborníci", co vezmou pixlu z regálu, přečtou si návod a řeknou, že tohle je dobrý....
Máte někdo zkušenosti? Poradíte, prosím.
A samozřejmě je pro mě důležitá i cena
Děkuji a přeji všem hezký den.
Mořidlo bych právě nechtěla, chci zachovat dřevěný vzhled, když už jsem si s tím dala tu práci. Sem tam jsou zbytky barvy, které ani broušením nejdou dolů, řekla bych, že je to nějaká vada dřeva vyplněná barvou. Když jsem to zkusila vyškrabat ostrým nožíkem, pořád jsem vydrolovala barvu. Asi tam budou "díry", ale určitě ne od napadení škůdcem. Přemýšlela jsem, že bych taková místečka zachovala jako patinu.
Bude to standardně vykytované a vybroušené. Rozhodně nedloubat, nebo bude následovat oprava. Lihové mořidlo jen kresbu dřeva zvýrazní a hlavně sjednotí, dělá se to naprosto standardně, aby nebyl nábytek tak mdlý. Jde spíš o to, že si pod pojmem mořidlo představujete bůh ví co, asi zelený Lignofix.
A nemusí se samozřejmě takhle na tmavo, ale když se to tmavší přebrousí, tak tam ta kresba zvláště vynikne.
U toho obrázku je i celkem pěknej článek: http://www.nasehobby.cz/trochu-o-moreni-a-moridlec h/
Perfektní článek, už mám celkem jasno