Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aký roztok používať pri spájkovaní pozinkovaného plechu?

Dobrý deň!
Potrebujem spájkovať pozinkované plechy,ale na odstránenie pozinku je potrebný nejaký roztok - kyselina nejaká alebo kyselina miešaná s niečím , ale už nespamätám na to že čo používal klampiar pri spájkovaní odkvapových žľabov. Čo je to za roztok? Dá sa to kúpiť, a pod akým názvom sa to dá naisť v predajní a vlastne kde sa to dá kúpiť v železiarstve alebo v farby-laky ?
Ne ponúkajte mi tu nejaké silikónové alebo iné lepidlá na plechy, ja to potrebujem spájkovať!
Vopred ďakujem, s pozdravom.

kyselina solná do níž se dá vyvařit zinek ze starých baterek.., pak je to tzv. redukovaná kyselina solná, zinek proto, aby se nysytila a nežrala zinek na plechu..redukovat opatrně,bujně to vře, takže trochu kyeliny do zavařovačky jen na dno..

Nejjednoduší a nejlevnější je použití kyseliny chlorovodíkové, trochu přiředit vodou, nepřevařovat zinkem, to se používá na nezinkové materiály, půjde to sice také, ale hůře s horší kvalitou spoje.
Spoj je třeba potřít jen zlehka, aby nedošlo k narušení zinkového povrchu, ale jen k odstranění oxidu. Je třeba, aby pájník měl správnou teplotu, pokud bude níz, cín se bude mazat a nezateče řádně do spoje, při vysoké teplotě se zase spálí a vytvoří hrudky, po přiložení pájníku se musí ochotně roztékat.

Tak si někdy zkus ja ta běžná z drogerie krásně vyprskne když do ní přileješ vodu, ale až přijdeš o oči tak si nestěžuj na mne, chytráku. Běžně prodejná chlorovodíková kyselina má 30 nebo 31%, maximální koncentrace HCL je 38%.

Tak že stačí zakúpiť v drogérii kyselinu HCl 30%-nú, vyliať z toho napr deci do nejakej plastovej nádobky a dať do toho nakrájané kúsky pozinkovaného plechu. Tie kúsky potom vybrať z nádobky alebo nehať to v nádobke? Tak do deci kyseliny približne aké množstvo plechu dať - napr 5x5cm kúsok nakrájané na drobné kúsky by stačilo?
Tú letovaciu kvapalinu s kadiaľ by sa dalo objednať na Slovensko - našiel som len Českých predajcov na internete /eshop/ a tu v okolí nemajú to ani v farby-laky ani v železiarstve.