Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aký roztok používať pri spájkovaní pozinkovaného plechu?

Dobrý deň!
Potrebujem spájkovať pozinkované plechy,ale na odstránenie pozinku je potrebný nejaký roztok - kyselina nejaká alebo kyselina miešaná s niečím , ale už nespamätám na to že čo používal klampiar pri spájkovaní odkvapových žľabov. Čo je to za roztok? Dá sa to kúpiť, a pod akým názvom sa to dá naisť v predajní a vlastne kde sa to dá kúpiť v železiarstve alebo v farby-laky ?
Ne ponúkajte mi tu nejaké silikónové alebo iné lepidlá na plechy, ja to potrebujem spájkovať!
Vopred ďakujem, s pozdravom.

Kyselina chlorovodíková neboli solná, ke koupi v drogerii jako kyselina na čistění wc. Do ní se přidával zinek, dokud to šumělo. Vznikl roztok chloridu zinečnatého.
Zinkové snad ještě jsou obaly od monočlánků. Nebo se tam házely odstřižky pozink plechu.
S půl deci toho roztoku spájíš barák.
Po sletování plechu opláchnout spoj vodou.

kyselina solná do níž se dá vyvařit zinek ze starých baterek.., pak je to tzv. redukovaná kyselina solná, zinek proto, aby se nysytila a nežrala zinek na plechu..redukovat opatrně,bujně to vře, takže trochu kyeliny do zavařovačky jen na dno..

Nejjednoduší a nejlevnější je použití kyseliny chlorovodíkové, trochu přiředit vodou, nepřevařovat zinkem, to se používá na nezinkové materiály, půjde to sice také, ale hůře s horší kvalitou spoje.
Spoj je třeba potřít jen zlehka, aby nedošlo k narušení zinkového povrchu, ale jen k odstranění oxidu. Je třeba, aby pájník měl správnou teplotu, pokud bude níz, cín se bude mazat a nezateče řádně do spoje, při vysoké teplotě se zase spálí a vytvoří hrudky, po přiložení pájníku se musí ochotně roztékat.

Tak si někdy zkus ja ta běžná z drogerie krásně vyprskne když do ní přileješ vodu, ale až přijdeš o oči tak si nestěžuj na mne, chytráku. Běžně prodejná chlorovodíková kyselina má 30 nebo 31%, maximální koncentrace HCL je 38%.

Tak že stačí zakúpiť v drogérii kyselinu HCl 30%-nú, vyliať z toho napr deci do nejakej plastovej nádobky a dať do toho nakrájané kúsky pozinkovaného plechu. Tie kúsky potom vybrať z nádobky alebo nehať to v nádobke? Tak do deci kyseliny približne aké množstvo plechu dať - napr 5x5cm kúsok nakrájané na drobné kúsky by stačilo?
Tú letovaciu kvapalinu s kadiaľ by sa dalo objednať na Slovensko - našiel som len Českých predajcov na internete /eshop/ a tu v okolí nemajú to ani v farby-laky ani v železiarstve.