Elektroinstalace - rozvaděč - nulák
Zdravím,
prosím Vás, zajímá mě, když se do rozvaděče táhne přívod 4x10mm2 (L1,L2,L3,PE)
Tak kde se pak v rozvaděči udělá N (nulák).
Když se to rozpojí jen na svorkvnici, tak to přece není TN-S, ale TN-C ?
nebo se mílím?
Děkuji, zajímá mě tato problematika. Nebudu nic zapojovat apod. Díky
http://kutilska.poradna.net/a/view/85530-site-tn-c -a-tn-s
Přesněji (a to jsem v článku zapoměl doplnit) po rozdělení PEN vodiče na PE a N v rozváděči se jmenuje tato síť TN-C-S.
miesto rozdelenia by sa malo uzemnit
mělo by se, ale není to zásadně důležité...
Ako u Vas neviem, u nas sa to musi uzemnovat podla STN.
Sice se řekne, že se to musí uzemnit, ale ono není to tak jednoduché, proto je snazší nechat uzemnění pomocí PEN.
To je teda zajimavej argument, vhodnej napriklad pro konstrukci jadernyho reaktoru. Vono se rekne musi se to svarit, ale to neni tak jednoduchy, tak se to omota izolepou a necha se to tak.
Říká se přizemnit a viz wolve, není to vždy nutné ani dle ČSN, nicméně v zájmu bezpečnosti se to doporučuje, resp. zdraví rozum velí to tak provést, pokud to samozřejmě vůbec jde.
Ad otázka viz odkaz http://kutilska.poradna.net/a/view/85530-site-tn-c -a-tn-s nebo
Když pro zjednodušení předpokládám domovní instalaci, pak mám v podstatě dvě možnosti - v bytovém rozvaděči buď osadím svorkovnici PEN, na kterou připojím přívodní vodič PEN a pak svorkovnice PE (ochranná, barvy zž)
a N (pracovní, barvy modré), které spojím se svorkovnicí PEN vodičem stejného průřezu, jako je ten přívodní.
Na tyto svorkovnice pak připojuji vodiče PE a N jednotlivých obvodů a pokud se přihodí i ta varianta, že se v rozvaděči vyskytuje i nějaký vodič PEN( např. z původních rozvodů, kdy se provede rekonstrukce celého domu a vývod třeba na nějaký rozvaděč v kolně apod. zůstane stávající ), pak se připojí na svorkovnici PEN - tato síť se nazývá TN-C-S. V praxi se to řeší spíš tak, že se svorkovnice PEN neinstaluje ( není na ní v rozvaděči
místo ), přívod se připojí na svorkovnici PE a z ní potom propojka na N a dál je to obdobné. Z hlediska funkce je to úplně jedno. Síť je rovněž TN-C-S ( což je ale dnes ve své podstatě většina nových instalací, neboť distribuční rozvody od zdroje jsou provedeny v síti TN-C a k rozdělení dochází za měřením - buď už v elektroměrovém rozvaděči a nebo v domovním/bytovém rozvaděči tak, jak je to v dotazu ) Uzemnění se provádí podle ČSN 33 2000-4-41, ed. 2, příloha NB - ve vnitřním rozvodu u objektů s vlastním transformátorem vždy u hlavních rozvaděčů, u objektů bez transformátoru připojených přímo na síť u přípojkových skříní, dále u podružných rozvaděčů, jsou-li vzdáleny víc než 100m od nejbližšího místa uzemnění a na konci odboček delších než 200m od místa předchozího uzemnění. Schemata jednotlivých sítí najdete v ČSN 33 2000-1, ed. 2. Jirka.