Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem životnost pračky

Dobrý den, jak dlouho Vám sloužila nebo slouží pračka (jedná se mi o běžně dostupené značky) ? Dejme tomu, že aktuální požizovací cena takovéto pračky je nebo byla cca do 12 tisíc.

A další otázka pro vlastníky pračky značky Miele. Jak dlouho už Vám slouží ? A jsou vůbec nějaké její mínusy ?

Děkuji za všechny poznatky, názory a také za vyplnění ankety.

Léta pračky opravuji a lze říct, že dokud výrobci nemontovali do praček "kurvítka", omezující jejich životnost a zajišťující jim další odbyt, byla životnost do poruchy motoru, programátoru, nebo elektronického bloku motoru. Technicky pak koroze vany, ale nerezové a plastové již tento problém nemají. Zato choulostivá elektronická udělátka je ale možné snadno udělat nenahraditelnými a drahými,tak se tedy pračka zahodí a koupí nová... ]:(
Mám pračku s minimem elektroniky (pouze vyvažování prádla před ždímáním a řízení otáček motoru, s indukčním motorem bez uhlíků (nepíská, neomezená životnost) a proto mi slouží v pohodě 15 let :-). A značka? Opovrhovaná, protože levná, ARDO WD 800X.

AEG (Lavamat 1046EL), zatím 6 let a už blbne. Z neznámých důvodů se to zastaví uprostřed praní, někdy hned po začátku, většinou v poslední třetině praní. Obvykle to zvládne vyprat jednu dávku denně, druhou už ne. Opravář odhadnul výměnu elektroniky asi na 4 tisíce. Takže to raději za 7 litrů koupím novou a pojede beztak jen dalších 6 let. Dneska to fakt nic nevydrží.
Stála deset litrů, což nebyl úplnej lowend, tudíž mě to sere. Brácha má předchozí model a slouží mu už 11 let, jen měnil čerpadlo a ložisko, což jako opotřebení chápu, ale závada elektroniky se fakt blbě hledá.

Když už tuto debatu někdo vytáhnul na povrch, přinesu rozřešení problému naší pračky. Jelikož je u nás vyšší tlak vody, tak při napouštění "prochcala" voda mezi víkem a tělem napouštěcí nádržky a kapala na motor. Takže nás to stálo 3 litry za novej motor a pětikilo za vyčištění nádobky od vodního šutru. Do přívodní pračky jsem dal velkou podložku s 3 mm otvorem na omezení průtoku, aby v pračce nebyl tak velkej tlak vody při napouštění.
Takže pračka jede dál.

Hledal jsem pračku philco-Crosley-Konrad kvůli jednomu dotazu. A byl jsem překvapen, kolik jich je v nabídce bazoš aukro, protože jsem si tutéž řadu pořizoval v roce 1993. Fakt je, že až při smrtelné demontáži jsem zjistil, že jí likviduji zbytečně, že není domáčklý konektor programátoru, protože se tam nedostane lidská ruka a tak pračka po výměně kříže profesionálem blbla. A to jsou ty staré pračky, které fungují pořád.
Nic takového už dnes nekoupíte. Ložiska zatavená ve vaně aby nešla vyměnit, chybějící drážka pro odvod vody tamtéž, to jsou kurvítka, která najdete v diskuzích. A elektronika - vypálené cesty spínající topení, studené spoje, umírající čipy, nafouknuté kondenzátory zdroje pro elektroniku. Výrobci hledají nejlevnějšího dodavatele a pak vám díl prodají za cenu půl pračky.
Miele je na tom v současnosti stejně jako ostatní. Pračky jsou několikrát levnější - i to Miele.
Je potřeba jich prodat víc a tak ve sběrném dvoře vídám bělostí zářící elektronikou nadupané kusy, které se nevyplatí opravovat.

Dobrý den, Zanusi- 5let - plechy okolo rezatý jak liška po 3,5 letech, whirpool- 6 let, Obě plněné vrchem cena Zanusi- 10000,-.Whirpool- cca-6000,- U první odešel programátor předběžná cena opravy 2500,- vyhodil jsem ji. druhá nutná výměna hřídelí bubnu, řemenového kola, ložisek, cena náhr. dílů cca 2700,- proběhla opět likvidace. teď máme indesit cena- 7500,- předem plněná tak uvidíme. Je pravda že máme malé děti a pračka jde denně. Jen bych chtěl říct, že Kdyby ti volové u té whirpoolky dali pod matku šroubu na řemenovém kole pérovku tak možná chodila furt, jen že se povolilo kolo, vymačkal otvor v kole a omlel konec hřídele. Pračka potom ten vakl brala jako když je třeba utržený buben a vypínala.Když jsem to rozebral tak už to bylo na výměnu. zkoušel jsem to opravit navařením hřídela a nově vyfrézovaným unašečem, ale fungovalo to 3 týdny a opět se to vymačkalo. cenu za díly jsem odmítl dát, protože do toho dát 3ku a vyse.... něco jiného. prostě je to spotřební zboží a hotovo.

Na chalupě jsem letos zlikvidoval asi 35 let starou TATRAMATku. 20 let stálého používání a 15 let přes léto na chalupě. Letos začala téct, tak jsme koupili novou, ale při rozebírání jsem zjistil, že byla uvnitř jenom spuchřelá hadice na vodu a když by se vyměnila, jela by ještě dál:-D. Nicméně už byla koupená nová pračka, tak tahle stará poctivá šla do šrotu.
Doma používáme 18 let starou SAMSUNG calex. Za celou dobu jen měněný vypínač a poslední 2 roky už trochu píská ložisko, ale jede furt:puff:

Je zde zřejmě další hledisko, které jsem na začátku nenapsal : jak často se v pračce pere.

Servisák mi řekl, že když se v pračce pere denně a pračka je plná, tak výdrž je 6 let.

jak dlouho Vám vydržela pračka, která prala denně ?

Dnes už bohužial nikto nevyraba spotrebiče,o ktorych sa da povedat,že sa dedia niekolko generacii,nezsleži na značke.....dnes už niesu zaujimave vyrobky,ktore funguju 30 a viac rokov,dnes kvalitu nahradila kvantita a plati to globalne,nielen o pračkach,chladničkach,tyka sa to prakticky všetkeho,dlhodobo to vydrži jedine v pripade,že sa to nepouživa......

Minulá Gorenje sloužila 23 let (rozpadávala se její skříň). Ta nynější jede od roku 1997 (nerez vana!, nerez buben, pozink kisňa). Akorát hned na začátku jsme museli nechat seřídit přívod vody do dávkovače prášku. Pere se na ní několikrát týdně (3x), když s náma ještě žily děcka, výrazně častěji (5-7x).

Nemohu v anketě hlasovat, nad 15 let tam není kolonka.

Kdyz jsem pred 12 lety kupoval pracku, tak mi vsichni "odbornici" rikali "dneska uz to neni jako driv, vsechno se dela, aby to vydrzelo jen par let a pak se to vyhodi. Koupil jsem Elektrolux a porad jede. Mela jen jednu zavadu pred dvema lety. Prisel opravar, byl tam 20 minut, cvicil s tim nejakym diagnostickym programem a pak mi rekl, ze asi odesla elektronika a ze jsou tam dve a ze by to asi chtelo vymenit obe, takze s vymenou cca 5 tis. Nic neopravil, nicmene si rekl o 500,- za diagnostiku a sel.
Prackam nerozumim ani vubec, ale co na tom muze byt sloziteho ze, takze jsem sednul ke googlu, nasel jak se pousti diagnosticky program (o jehoz existenci jsem do te doby nemel ani tuseni), vyzkousel vsechny funkce a prostym selskym uvazovanim jsem usoudil, ze asi odesla ta elektronika, kde je ten programator (protoze jednotlive funkce fungovali, ale nesel spustit zadny program). Zavolal jsem do prodejny Elektrolux, elektroniku koupil za nejakych 1400,- a pak tri sroubky, sundat plastovej kryt, odcvaknou kabely (jednu svorku), sundat celej plosnak (tri sroubky) nacvaknout svorku, zandat kryt a je vystarano. V zivote jsem pracku neopravoval, ale tohle bylo fakt trivialni. Pokud bych tohle nezkusil, tak to ale samozrejme bylo na vyhozeni a koupeni nove pracky, pac oprava 10 let stare pracky za 5000,- by mi prisla uz ponekud zbytecna. Problem tedy casto neni v zivotnosti pracky ale v cene servisu.
Mimochodem, tenhle opravar mi rikal "jo, dneska ty novy pracky nejsou jako pred deseti lety, ty dneska uz vubec nic nevydrzej" ;-)

Miele mame vysavac, pred tim jsme meli ETU, no a musim rict ze to je rozdil tolika trid, ze to vubec nedokazu spocitat. V principu to vysava to oboje, ale celkove to zpracovani, detaily, pohodlnost, "ergonomie" sam nechapu jak je mozny i na tak obycejny veci jako vysavac, udelat tolik rozdilu... Takze pokud penauze jsou a neni jich lito, tak s Miele rozhodne chybu neudelate.

Jo a v pracce se pere denne, mozna i vickrat, protoze mame dve deti, jedno z nich je mimino a pouzivame latkovy pliny, bo synek se nam z papirovek celej osypava.

já vám velice děkuji za váš příspěvek a poznatky.

my právě vlastníme pračku Miele a nevím jak dlouho vydrží a tak jsem zde chtěl zjistit jestli se vyplatí investovat do Miele, která bude 2-3x dražší než nějaká obvyklá značka.

Prostě jsem chtěl znát názory a poznatky ostatních, jsem rád za každý, který je zde napsán.

Jinak k tomu vysavači, Miele vlastníme taky, je to výborný vysavač, ale nám se staly tyto 2 věci :

- po cca 3 letech užívání se nějakým způsobem porouchala teleskopická trubice - při nastavování její délky se při tlaku vždy zasouvala (bylo slyšet jak tam pojistka skáče přes ty "drážky") no po chvíli zkoumání jsem přišel na to, že pomůže když ty dvě části trubky po nastavení délky proti sobě mírně pootočím a pojistka nepřeskakuje

- za další 2 roky nám začal pískat podlahový kartáč, po hlední v čem je problém jsem zjistil, že štětinky kartáče jsou na pohled lesklé a že to prostě vrže a píská, když se jezdí po nějakém povrchu (plovoučka - píská, dlažba sspíše to na ní vrže) ale na jiné plovoučce to třeba nedělá vůbec.

Tohle bych výrobci asi nevyčítal, protože si myslím, že se to stane stylem používání a četností použití ( někdo vysává skoro denně, někdo 1x týdně)

dalo by se to řešit koupí nových dílů, Miele jich nabízí velmi mnoho, ALE : teleskopická hubice cca 2200,- a podlahová cca 1300,-

za tyto peníze se už dá pořídít nejlevnější vysavač jejich značky.

no tak to mate asi ten stejny co my - Cat&Dog a nejake to cislo ne? my ho mam uz asi 6 let urcite a porad jako novy (jen omlaceny jak s tim ty zensky hrube zachazej ;-)
S tou trubkou nevim, nam se zatim nastesti (tuk tuk) nestalo nic a to s nim zena suruje porad jako das a nejak zvlast pekne se k tomu teda nechova. Ale mozna moc casto nenastavuje vysku trubky. Kartace nam zadny zvuk nevydavaji, ale my mame parkety. Jenom tak me napada, pac jsem zrovna resil piskajici brzdy na aute:
pokud to nepiska v lozisku toho kartace (tam bych asi napalil WDcko) tak bych zkusil vzit nejakej smirgl, asi tak 120, ale to uz teda trosku machruju :-), dal bych ho na nejakou ronou desku a podrzel bych to pred tim kartacem - ze by se konce tech chlupu trosicku obrousili. treba se s nima casem neco stane, co ja vim co, treba se trenim nejak utavi a pak to piska. Zadnou logiku v tom nemam, ale i bez zasadni odborne logiky uz se mi obcas proste neco podarilo opravit.
V te tyci taky bude asi jen neco spatne pohybliveho, zkusil bych to prostriknout WDckem, prostourat, rozhybat. V poslednim pripade izolacka, ale to uz je takovy fuj reseni.

nee CCat&Dog to není, je to nějaký typ S4211 ? nevím přesně....

tady se jedná o klasickou podlahovou hubici s kartáčky. prostě ty štěstiny jak jsou hladké vržou a pískají, tim šmirglem jsem to zkoušel taky, ale žádné výrazné zlepšení. nezbývá nic jiného než to vyhandlovat s tchýní a zkusit jestli to bude OK a věřit, že to tchýně nebude chtít vyměnit zpět. :-)

v té tyči je asi něco ulomeného pod tím tlačítkem nastavení výšky, takže žádné mé kutilské finty nepomohli, ale tím pootočením jak jsem psal, se to dá používat. my to nastavení délky používáme často, během jednoho luxování tak 3x.

ale díky za Váš příspěvěk, uvažujeme stejně :-)

nojo, podle obrazku je to v podstate ten stejny. ja myslel ze jde o ten rotacni kartac.
tak co treba ty stetiny trosku namydlit? na chalupe nam porad sli blbe stary supliky a stacilo to namydlit a beha to jak zamlada. proste trosku, nasucho prejet mydlem. a kdyz bude podlaha nekde mokra, tak ji jeste umyjete :-)

což oto to mě taky napdlo, ale na podlaze by to nechávalo stopy a to by doma neprošlo, to bych po vysání vyvsoval ještě vytírání.

jedno řešení už tak nějak praktikujeme, ty štětinky až tolik nečistíme a jak jsou obaleny prachem, tak to nevrže, protože to co vrže je schované pod vrstvou.

My jsme si pořídili první automatickou pračku Tatramat, horem plněnou. Co se životnosti týká, nevzpomínám si, že bych měl nějaké extra připomínky, mimo jiné přežila narození a plínky dvou synů. Ale teď co máme pračku s elektronickými udělátky oceňuji, jaké měla jednoduché ovládání otočným knoflíkem co se na něm třeba dalo sledovat, kolik času ještě zbývá do ukončení praní, případně pokud bylo potřeba během praní přihodit nějaké prádlo, dal se knoflík přetočit za začátek, aby prací cyklus šel zase celý, akorát bez vypouštění mydlinek. Ta současná pračka si až tak moc do praní nenechá zasahovat a někdy se s ní musím hádat, aby udělala to co chci.
Taky máme myčku, tady jsem diskutoval, poslední dobou s ní máme problémy,
http://kutilska.poradna.net/q/view/85446-mycka-zan ussi-dws684-nenapousti-vodu?page=r85499#r85499
podařilo se mi ji už po druhé přemluvit, aby ještě chvíli vydržela, pošťoural jsem se v ní, nic jsem nenašel, ale zatím ještě meje. Tak ta se taky ovládá otočným knoflíkem (když přestala napouštět vodu, tak se na něm dalo sledovat, kdy ji musím zastavit a další vodu nalejt), nové myčky co si nějakou chceme koupit, až ta současná zase přestane mejt už jsou taky samá elektronika.

měli jsme Indesitku (přestala vypouštět a všeobecně začla blbnout, 6500,-), vydržela cca 7,5 roku, teď máme opět Indesitku (6000,-) asi 3 roky a zatím OK
jen na okraj... máme myčku téže značky za cca 6000,- a po zhruba 9 letech umírá, asi na celkovou únavu... a máme vybranou zase Indesitku za cca 6000,-

u obojího do toho nehodláme vrážet moc peněz, službu to udělá stejnou, jako kdyby stála 20000,-, tak proč platit tolik?
btw máma měla pračku za 18000,- a odešla měsíc po std. záruce, naštěstí jí to nějak vyšlo s reklamacema, že záruka ještě neskončila, takže jí vrátili peníze...

měli jsme indezit vydržela deset let v pondělí jsem koupil LG tak uvidím. Je pravda že jsem rád že se rozbila a nechápu jak někdo může vlastnit pračku 20let. Vývoj de dopředu a nový model je úspornější a šetrnější k prádlu. Když srovnám spotřebu u pračky staré 10 let a u nové je to docela rozdíl.

Úspornější možná je, taky jsem viděl u známých novou pračku, která je tak úsporná, že po napuštění vody zůstane prádlo skoro suché, takže tam musí pak dolívat vodu aby se vůbec namočilo, a praní jí prý trvá přes 3 hodiny. Ta moje ho má na 60 stupňů vyprané asi za hodinu a na 90 asi za hodinu a půl.
Vývoj jde možná dopředu, ale kvalita jde dolů a v posledních letech už ani ne lineárně ale exponenciálně:D
Už sem ji několikrát spravoval když různě tekla, ale vždycky sem si vystačil s náhradníma dílama vymnontovanýma z jiných tatramatek na sběrných dvorech. Což u dnešních praček pochybuju že půjde.

Když srovnám spotřebu u pračky staré 10 let a u nové je to docela rozdíl.

:-D

Moje přes 10 let staré AEG 1045EL má spotřebu 1kWh a 43l vody.
Dnes prodávaná AEG 1070EL má spotřebu 0,85kWh a 48l vody.
Za jak dlouho se mi asi zaplatí nová pračka? :-)

edit: nemusíte odpovídat, spočítal jsem si to - je to po 19861 pracích cyklech. Bohužel, za tu dobu ale spotřebuji o 99305l více vody.