Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem životnost pračky

Dobrý den, jak dlouho Vám sloužila nebo slouží pračka (jedná se mi o běžně dostupené značky) ? Dejme tomu, že aktuální požizovací cena takovéto pračky je nebo byla cca do 12 tisíc.

A další otázka pro vlastníky pračky značky Miele. Jak dlouho už Vám slouží ? A jsou vůbec nějaké její mínusy ?

Děkuji za všechny poznatky, názory a také za vyplnění ankety.

Léta pračky opravuji a lze říct, že dokud výrobci nemontovali do praček "kurvítka", omezující jejich životnost a zajišťující jim další odbyt, byla životnost do poruchy motoru, programátoru, nebo elektronického bloku motoru. Technicky pak koroze vany, ale nerezové a plastové již tento problém nemají. Zato choulostivá elektronická udělátka je ale možné snadno udělat nenahraditelnými a drahými,tak se tedy pračka zahodí a koupí nová... ]:(
Mám pračku s minimem elektroniky (pouze vyvažování prádla před ždímáním a řízení otáček motoru, s indukčním motorem bez uhlíků (nepíská, neomezená životnost) a proto mi slouží v pohodě 15 let :-). A značka? Opovrhovaná, protože levná, ARDO WD 800X.

AEG (Lavamat 1046EL), zatím 6 let a už blbne. Z neznámých důvodů se to zastaví uprostřed praní, někdy hned po začátku, většinou v poslední třetině praní. Obvykle to zvládne vyprat jednu dávku denně, druhou už ne. Opravář odhadnul výměnu elektroniky asi na 4 tisíce. Takže to raději za 7 litrů koupím novou a pojede beztak jen dalších 6 let. Dneska to fakt nic nevydrží.
Stála deset litrů, což nebyl úplnej lowend, tudíž mě to sere. Brácha má předchozí model a slouží mu už 11 let, jen měnil čerpadlo a ložisko, což jako opotřebení chápu, ale závada elektroniky se fakt blbě hledá.

Když už tuto debatu někdo vytáhnul na povrch, přinesu rozřešení problému naší pračky. Jelikož je u nás vyšší tlak vody, tak při napouštění "prochcala" voda mezi víkem a tělem napouštěcí nádržky a kapala na motor. Takže nás to stálo 3 litry za novej motor a pětikilo za vyčištění nádobky od vodního šutru. Do přívodní pračky jsem dal velkou podložku s 3 mm otvorem na omezení průtoku, aby v pračce nebyl tak velkej tlak vody při napouštění.
Takže pračka jede dál.

měli jsme indezit vydržela deset let v pondělí jsem koupil LG tak uvidím. Je pravda že jsem rád že se rozbila a nechápu jak někdo může vlastnit pračku 20let. Vývoj de dopředu a nový model je úspornější a šetrnější k prádlu. Když srovnám spotřebu u pračky staré 10 let a u nové je to docela rozdíl.

Úspornější možná je, taky jsem viděl u známých novou pračku, která je tak úsporná, že po napuštění vody zůstane prádlo skoro suché, takže tam musí pak dolívat vodu aby se vůbec namočilo, a praní jí prý trvá přes 3 hodiny. Ta moje ho má na 60 stupňů vyprané asi za hodinu a na 90 asi za hodinu a půl.
Vývoj jde možná dopředu, ale kvalita jde dolů a v posledních letech už ani ne lineárně ale exponenciálně:D
Už sem ji několikrát spravoval když různě tekla, ale vždycky sem si vystačil s náhradníma dílama vymnontovanýma z jiných tatramatek na sběrných dvorech. Což u dnešních praček pochybuju že půjde.

Když srovnám spotřebu u pračky staré 10 let a u nové je to docela rozdíl.

:-D

Moje přes 10 let staré AEG 1045EL má spotřebu 1kWh a 43l vody.
Dnes prodávaná AEG 1070EL má spotřebu 0,85kWh a 48l vody.
Za jak dlouho se mi asi zaplatí nová pračka? :-)

edit: nemusíte odpovídat, spočítal jsem si to - je to po 19861 pracích cyklech. Bohužel, za tu dobu ale spotřebuji o 99305l více vody.