Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zjištění závady na DPS

Dobrý den.

Mám nefunkční stojanovou lampu, na výstupu z DPS by mělo být 12V AC, ale není, takže je problém v DPS.
Jak můžu najít závadu? Je to škoda vyhodit takovou krásnou lampu třeba jen kvůli prkotině.
DPS je celkem jednoduchá s posuvným potenciometrem pro nastavení intenzity osvětlení.

Nevypadá to že by byl někde zkrat ani zoxidovan spoj, žádná nečistota nic.

Díky.

DPS-deska plošných spojů je jen základní deska, na které jsou součástky, do kterých není vidět a to už je záležitost pro elektronika. Zkušeného elektronika, protože se lampa připojuje na síťové napětí a to už by mohlo být nebezpečné. Špatně opravený zdroj by mohl být příčino požáru nebo zranění osob či domácích zvířat.

Nejčastější závady bývají u pohyblivých vodičů přelomené vodiče uvnitř izolace v místě častého ohybu nebo přiskřípnutí.

Závady vzniklé závadou některé součástky se mnohdy odhalí
a) zrakem - hledají se místa se změněnou barvou a tvarem součástek - zahnědlá, opálená místa, nafouklá, puchýřky, praskliny v kondenzátorech, vyfouklá víčka elektrolytických kondenzátorů, vyteklé tekutiny nebo rozehřáté pasty, atd. atd.
b) čichem - mnohdy se spálené nebo vyhřáté místo prozradí zvláštním zápachem, nemusí to být přímo spálenina

A také záleží na typu zdroje, který máte. Jestli je to jednoduchý zdroj s trafem, usměrňovačem a regulátorem, nebo moderní spínaný zdroj bez síťového trafa, což je pro neznalého nespecializovaného servisáka oříšek. To jen tak na okraj...

Což o bezpečnost to já si pozor dám, školu vystudovanou mám původně elektro ale nikdy jsem tomu nedal a od školy jsem se tomuto oboru vůbec nevěnoval, ani pracovně ani jako koníček.

Zvláštní je, že na výstupu nějakých 10V naměřím, z obou výstupů, jak je chci ale změřit najednou, napětí klesne na 0.

na jednom bode namerim 10V, na druhem 10V, ale mezi body 0V...
?? Proti čemu se naměří těch 10V?

Jestli má zdroj obyčejné síťové trafo, tak se dá částečně vyzkošet tím, že se ODPOJÍ síťová šňůra a vidlicí dá k sobě, aby jsi na ní viděl a nikdo ji náhodou nastrčil do zásuvky a pak se ohmmetrem změří (pokud je k vývodům trafa přístup) ohmmický odpor primáru (když je nekonečný, tak je trafo přerušené, nebo u některých transformátorů interní pojistka v transformátoru) a pak ohmmický odpor sekundáru. A pokud trafo má normální barvu, není nafouklé nebo zahnědlé nebo není cítit, tak by mohlo být dobré.

Ohmický odpor primáru by mohl být tak řádově ve stovkách ohmů až několik kiloohmů (podle tenkosti drátu primáru) a sekundár řádově tak v desítkách ohmů, možná i jen několik ohmů, ale ne zkrat.

Nejčastější závada u malých transformátorů je buď přerušené vinutí (přepálené nějakým přetížením nebo zkratem na výstupu), nebo přerušení pojistky, bývá někdy u některých transformátorů v různých adaptérech pod horní krycí vrstvou obalového papíru. Ta pojistka se nevyměňuje, je to pouze ochrana proti vznícení při náhodném přetížení a zkratu, aby trafo neshořelo.

Další nejčastější závada bývají přerušené vodiče v síťové šňůře. Opět se dají vyzkoušet ohmmetrem - mezi jedním kolíkem vidlice a jedním přívodem k trafu a mezi druhým kolíkem a druhým přívodem k trafu - mělo by to být opravdu 0 ohmů. Plus vlastní odpor měřicích šňůr k ohmmetru, které zjistíš tak, že hroty měřicích šňůr spojíš - zkratuješ a tím zjistíš vlastní odpor měřidla, asi tak 0,1 až 0,8 ohmu, které od naměřené hodnoty odečteš. Asi tak..

Přívodní šnura je dobrá, měřil jsem napájení přímo na DPS. Ten transformátor je obmotaný kruh z vnější strany tlustší drát, uvnitř počítám že bude další, menší kruh na kterém je navinutý užší drát.

S tím měřením bodů.
Prostě mám zkoušečku. Něco takového. www.zbozi.cz
Mno a červeným drátem naměřím 10V na obou vývodech, ale mezi nimi, když dám na jeden červený a na druhý černý, nenaměřím nic.