Začínající rez na autě (dveře)
Zdravím, zahlídl začínající rez na dveřích auta, hlavně ted pořád prší tak mě to trápí s zdá se mi, že každým dnem se to zvětšuje. Čím to nejlépe ošetřit aby se rez dále nerozšiřovala?
Mám na mysli něco, čím bych po zbroušení rzi místo natřel, a poté mohl nastříkat barvu.(nebo bez broušení?).
Předem díky.
Odrbat až na čistej plech, pak základní barvu, volitelně nějakej plnič, či tmel na vyrovnání, pak svrchní barvu.
Rez je prevít. Za půl roku to dělá znova...
štve mě to, navíc co s tím ted když zima za dveřmi, venku pořád mokro a nemám garáž. Pomůže trochu, když to ted natřu vazelinou? Vybrousil bych to až bude trochu slušnější počasí ale bojím se, že mě s toho auta po zimě nic nezbyde.
Když tam nacpeš vazelínu, tak už to pak nemusíš natřít, mastný se blbě dostává dolů.
Neboj, tak rychle se to nerozpadne, není to papír. A buď rád za letošní (zatím) mírnou zimu, že se nesolí.
Jestli už odskakuje barva a dělají se puchýřky, tak to je konečná a vazelína nepomůže. Klidně počkejte do jara, stejně už nic nezachráníte.Dokonce i když to pak ošetříte broušením, nějakou pasivací, a natřením, tak kromě toho, že budete mít auto flekaté, to za chvíli vyrazí znova. Nebo někde jinde. A jestli už kvetou dveře, jak teprve asi vypadají podlahy, prahy, podběhy... ach jo. Je to nerovný boj...
Pokud je to zkrz plech, tak to je blbý, snad vyvařit. Ale pokud to je tak, že se např. porušila celistvost barvy (kamínky)a rez je povrchová tak to jde.
Problém je, že samotné obroušení i na zdánlivě čistý plech nestačí. Rez je proniklá mikroskopickými póry dovnitř materiálu, není to vidět, plech je čistý. Zároveň je do těch pórů zejména v tomto počasí nasáklá vlhkost. Jsou to jen stopy, ale stačí na to, že místo začne pod nátěrem po jisté době rezavět, udělá to puchýřky a je to znovu.
Osvědčilo se mi tohle. Obrousit na zdánlivě čistý kov. Potom místo ohřát opalovací pistolí na něco přes sto st. Tím se vypudí vlhkost. Na chládnoucí plech nanést bezoplachový odrezovač, při teplotě tak aby se odrezovač nevařil. Odrezovač je na to určen, chemicky se naváže na rez a díky řídké konzistenci dokáže vsáknout do pórů, tím je vyplní proti vlhkosti. Nechat dobře vyschnout.
Setřít hadrem co jde dolů.
Potom je možno nanést základovku, ve vlhku na předem mírně ohřátý plech. Dále běžným způsobem.
Vzhledem k tomu, že moc nevěřím přilnavosti odrezovače na čistém lesklém plechu, tak jsem vyzkoušel i to, že po vyschnutí odrezovače jsem místo znovu obrousil. Odrezovač tak zůstane
jen v pórech. Obě varianty zatím drží (asi dva roky).
Pokud bys to nechtěl dělat teď a odložit na jaro, tak místo jen mírně přebrus, ohřej a natři odrezovač. Přetři provizorně nějakou barvou. Do jara jistě vydrží, pak popsaný postup.
To je hezky popsáno, Zerozero. Já jsem se s tím nenamáhal, protože to považuji za málo nadějnou práci, zvlášť u venku parkovaného auta v běžném provozu. Nicméně, když jste to tak hezky popsal, tak ještě dodám, že veteránisté používají při záchraně rezavých dílů bezoplachový odrezovač pardubické firmy HOKR. Je opravdu nejlepší, poskytuje trojnásobnou ochranu.
Dobře díky pěkně vysvětleno jak bude počasí tak se do toho pustím, přidávám fotky.
Mám auto necelej rok, je vidět na místech kde to rezaví že je to zbroušený nějakým hrubým kotoučem a jen přestřikane sprejem barvou. Jsou tou rzí zasaženy všechny dolní hrany u dveří. Majitel mi nakecaval že je auto totálně bez koroze a není bourané, při kupování jsem si toho nevšiml. Ale po delším prohlížení, až doma se mi ty dveře zdáli nějaké povařené a když se zasune okýnko u řidiče tak dole v té gumě byli kousky rozbitého skla tak kdo ví no..a až ted to začalo rezavět.. je to ale auto za 30000 tak tam se s tím tak trochu počita no.
Také na prahu se mi zdá nablitý nějaký gumoasfalt, nebo co...
je tim natřenej celej spodek auta více méně. Pod tím to bude asi pěknej humus no, až se auto zlomí tak uvidim :)
já to tušil hned, a to jsem ty fotky ještě neviděl... proto se mi nechtělo ani popisovat tu antikorozní úpravu, jak ji pak velmi hezky popsal Zerozero. Je to předem prohraný boj. Leda že by to autíčko bylo tak vzácné, popřípadě nějaká citová záležitost, v tom případě obrousit celé až po střechu...
tak nějakou dobu to snad ještě vydrží no. Peníze na velkou opravu nejsou, jen mě to štve auto ma vynikající motor jak bude pěkně tak se to pokusím trochu pospravit a nakonec asi prodam motor + nějake NH a koupim nové no ale to až bude práce takže cca za rok.
No vůbec to nevypadá dobře, ale pořád s tím jde něco dělat... Můžu se zeptat o jaké auto se jedná?
Jinak jak se udělá venku trochu hezky, vem to šmirglem, obruš ten rez, pak to vem jemnějším a zalešti to. Kup si základovku na kov a bílou bravu na kov. Přeštříkej to základovkou, vem to tou barvou a na bílí ve finále nebude nic poznat .
Každopádně počkej až bude lepší počasí, teď by ti to schlo hrozně dlouho.
Je to starý Seat toledo 1.9TDI 132KW r.v 1997
Skoro 17 let starý auto? Tak to neřeš, odrbej to na železo, základovku a svrchní barvu. Stejně to brzo chcípne. Odejde turbo, nebo čerpadlo a nějaká rez tě bude trápit ze všeho nejmíň.
Jojo právě to je to co jsem si myslel že se na autě vysere a bude to jeho konečná, ale pokud to uhnije a motor pojede dál :/
Myslim si, že podle fotky, je na dveřích větší než velká vrstva kitu, takže při pokusu o obroušení na čistý plech, což je podle mě v tomto případě již nemožné, nejspíše zjistíte, že máte celý roh dveří pryč. Takže bych s tím nedělal nic, mohl by jste nadělat víc škody, než užitku. Tady pomůže dlouhodobě jen výměna takto postižených dílů nebo autoklempíř. Ale je otázka, zda má cenu investovat ještě prostředky, protože o stavu prahů a spodku natřených nejspíše něčím jako gumoasfalt, si nedělám iluze.
Dobře to popsal Zerzero, ale místo odrezovače používám Hostagrund blokátor rzi a ve vlhku Korroplex L237. U obou přípravků odpadá drbání po aplikaci a po zaschnutí už jen základovka atd. U Formana jsem to blokátor rzi použil při opravě zadních dveří a díry jsem laminoval. Předpovídali mně dva roky, vydrželo to 5 let do likvidace po bouračce.