Pokud je to zkrz plech, tak to je blbý, snad vyvařit. Ale pokud to je tak, že se např. porušila celistvost barvy (kamínky)a rez je povrchová tak to jde.
Problém je, že samotné obroušení i na zdánlivě čistý plech nestačí. Rez je proniklá mikroskopickými póry dovnitř materiálu, není to vidět, plech je čistý. Zároveň je do těch pórů zejména v tomto počasí nasáklá vlhkost. Jsou to jen stopy, ale stačí na to, že místo začne pod nátěrem po jisté době rezavět, udělá to puchýřky a je to znovu.
Osvědčilo se mi tohle. Obrousit na zdánlivě čistý kov. Potom místo ohřát opalovací pistolí na něco přes sto st. Tím se vypudí vlhkost. Na chládnoucí plech nanést bezoplachový odrezovač, při teplotě tak aby se odrezovač nevařil. Odrezovač je na to určen, chemicky se naváže na rez a díky řídké konzistenci dokáže vsáknout do pórů, tím je vyplní proti vlhkosti. Nechat dobře vyschnout.
Setřít hadrem co jde dolů.
Potom je možno nanést základovku, ve vlhku na předem mírně ohřátý plech. Dále běžným způsobem.
Vzhledem k tomu, že moc nevěřím přilnavosti odrezovače na čistém lesklém plechu, tak jsem vyzkoušel i to, že po vyschnutí odrezovače jsem místo znovu obrousil. Odrezovač tak zůstane
jen v pórech. Obě varianty zatím drží (asi dva roky).
Pokud bys to nechtěl dělat teď a odložit na jaro, tak místo jen mírně přebrus, ohřej a natři odrezovač. Přetři provizorně nějakou barvou. Do jara jistě vydrží, pak popsaný postup.