Technický dotaz k nabíječkám autobaterií
Nazdar.
Stará autonabíječka baterií se definitivně odporoučela.
Chtěl bych se zeptat, jakou nabíječku ji nahradit.
Mám totiž bezúdržbovou baterii a překvapilo mě např.: nabijecky-autobaterie#!b[].
Většina uvedených nabíječek, včetně těch dražších není vhodná k nabíjení "bezúdržbových baterií".
Přitom ty nejlevnější nabíječky autobaterií žádnou takovou informaci zpravidla nemají.
Může v tom někdo udělat jasno?
Než jsem stihnul odpovědět tak to tasm admin bloknul
Jasno ti neudělám, ale podělím se.
Já osobně mám tuto a je naprosto super. Neřeším jakou baterii nabíjím. Obyčejnou, gelovou, v motorce, autě, sekačce....Prostě zapnu a když napíše že je nabito tak vypnu:
Catalog.aspx#|Y33buV4cvEnkJxvjhfNBp+RFtqPa3FJwQfuJ1p+PpN2GhyoS 9SE3C2bNf5wnS4MK7ndy/lI7BSyB8BNwt3oyPxzeeoLGK1Wtv3 IKKOBnkkRP24X/wt+cIUWKi3uFcGXQ1UF3xXWB38au6Z+98zO6 WQ==
Nějak extra sem ty nabíječky nestudoval. Informace o nevhodnosti nabíjení "bezúdržbových" baterií je uvedena u značky Einhell.
Nejspíš je tím myšleno bezúdržbová = gelová
Jde o to, že "levné" nabíječky prostě nabíjejí pořád stejným proudem a nevypnou se po dosažení max. kapacity baterie.
Nabíjím tou z LIDLu - zcela bezproblémů.
Doplním sám sebe:
V Lidlu mají tu nabíječku příští pondělí: http://www.lidl.cz/cps/rde/SID-74C9B693-03C98B47/w ww_lidl_cz/hs.xsl/nabidka.htm?action=showDetail&id =4162 (v úterý už nebudou!)
Diskuze o ní je nejčastějí u Motorkářů: http://www.motorkari.cz/forum-detail/?ft=121058&fi d=5
V případě ventilem řízených olověných akumulátorů bych volil řízené nabíječky a v případě šestičlánkové baterie je maximální napětí 14,4V.
Řešil jsem stejný problém jako ty a vybral si vícestupňovou nabíječku CARSPA ENC1209 čili už žádné vaření baterky.
Tato nabíječka si vše hlídá sama,takže se nemůže stát že zničí autobaterii,,nakonec se přepne do tkz.udržovacího režimu.
Jako za ty prachy (počkal jsem si až bude akce, vyšla mně na pětikilo)
mám jí už víc než rok, jediné co mi vadí že po celou dobu nabíjení jede ventilátor pač bydlím v paneláku a nabíjím doma je to dost opruz.
Opravdu lze s touto nabíječkou nabíjet i tkz. bezúdržbové aku.
Něco jsem si o tom přečetl na netu než sem jí koupil
Tyto baterky taky plynujou nejsou uzavřené úplně, jen prostě nejdou dolívat jako ty staré co měli špunty, nové jsou konstrukčně přizpůsobeny aby odvod par při nabíjení byl regulovaný a neunikal tolik z baterie.
Nevím jak jsi v elektronice zdatný si postavit něco sám ale já bych ti doporučil úplně "blbuvzdornou"nabíječku, je to vlastně patent 2752550 z roku 1954 ideální k regeneraci starých baterií....
pokud budeš chtít se pokusit o nějakou konstrukci tak napiš na ok2iql@gmail.com
Ivo
Dekuji za nabídku, ale něco podobného mi prestalo fungovat.
Momentálně nemám chut, čas ani prostor něco takového dělat. Proto koupím profi hotové řešení.
Proc je nutny mailovy QSO kvuli ziskani navodu? Treba bychom ho tu trochu rozebrali, dovychytali a bylo by to celkove trochu veselejsi ne?
Mozno preto, ze ten navod nebude zadarmo;o)?
Já mám nějaké nabíječky v garáži. Ale co tam mám auto které jsem před šesti a půl roky kupoval jako nové, tak jsem ty nabíječky potřeboval akorát když jsem zprovozňoval starou motorku. Pokud tu nabíječku potřebujete na auto, nebylo by lepší dát si do pořádku autoelektriku, aby ta baterka nevyžadovala extra nabíjení?
No jsem ještě stará škola,ale v tomto směru se zase tak moc nezměnilo.I bez udržbová baterie je olověný akumulátor.Takže prakticky jde nabíjet jakýmkoliv zdrojem.Ale má to háček jak už někdo výše popsal,že při koncovém stupni nabití toto nedovedou rozpoznat a pokles nabíjecího proudu není adekvátní stupni nabití.Chce to praxi aby nedošlo k průšvihu.Vám ale nejde zřejmě o první nabíjení,neboť dnešní akumulátory jsou přednabité,takže při nalití elektrolitu a naformování Jsou schopny plného provozu kdy se dobijí na plnou kapacitu při delší jízdě.Vám jde zřejmě o občasné dobití akumulátoru,zřejmě v zimním období,kdy se tolik nejezdí.V tomto případě je na trhu těchto malých dobíjecích přístrojů přehršel.Je nutno dodat že tak zvaná chytrá nabíječka nedovede rozpoznat při nabíjení akum.pokud je třeba jeden článek sulfatován a má jenom omezenou kapacitu tak toto vyhodnotí jako plně nabitý a proces ukončí.V tomto případě se ale bude jednat o akumulátor na konci své životnosti takže není co řešit.Výhoda beůdržbových akumulátorů je ta že oproti klasice mají životnost dvojnásobnou.také více jak 10 let.
Jednak "stará škola" by vkládala mezery, kam třeba a jednak tvrzení je nepravda! VRLA nelze nabíjet čímkoliv!
Životnost , nebo použitelnost?
V případě startovací je to asi šumafuk. On konec je dán tím, jak se mechanicky poškodí desky vlivem elektrodynamických sil při startech. I otevřená může fungovat i těch osm let, u těch "bezúdržbových" jde spíše o to, jak je kvalitně provedená, nebo naopak konstrukčně ošizená a zda nedochází třeba k přebíjení - plyny sice odejdou ventilem, ale množství elektrolytu je konečné.
staeá škola netvrdí že gelovka jde nabíjet čímkoli.Daná problematika nabíjení VRLA nebo AGM je prakticky shodná.zde je rozdíl v des.napětí.Na to potřebujeme nabíječku s dobře regul.nap.Ale to asi pisatel neřeší.Zřejmě má na mysli aku se zaplavenými elektrodami lhostejno jestli bezůdržbový nebo ůdržbový.Potom není co řešit a nabíjecí cyklus je jako za stara.A nato mu stačí stará dobrá klasika.Pohud bude mit nabíjecí zdroj řízený tak to má jednodušší.Při koupi aku je potřeba si hlavně dávat pozor na to aby aku nebyl starého data výroby a hlavně se řídit návodem.Předcházet hlubokému vybití,přebíjení a nebo nedobíjení.Potom není co řešit.