Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tkane vrecia s hlinou na spevnenie svahu ?

Zdar,
Uz dlhsie mam na zahrade problem so zosuvom brehu potoka. Na brehu mam blizko plot a ak bude dalej pokracovat odplavovanie, za chvilku tam uz plot nebude. Rozmyslal som nad kadejakymi zabranami, nieco vymurovat atd. ale to su vsetko financne velmi narocne veci. ktore sa mi tam proste neoplati budovat. Taktiez pouzit trapezovy plech a koli je nie najlepsie riesenie, kedze nemam ani plech a aj by to lakalo pocestnych zberaco zeleza. Uz susedovi takto plech z potoka zobrali.
Nedavno som na nete nahodou nasiel toto: watch Ide o cely dom postaveny z vriec, plnenych hlinou. Jendoduche a pomerne efektivne a lacne riesenie.
Zaujima ma, ci nema niekto skusenosti so zivotnostou nejakych takych vriec, ci by mi nevedel odporucat lacny a kvalitny zdroj vriec, ktory vydrzi dlhu dobo v potoku vo vode. Obavam sa, ci sa casom take vrece proste nerozsype na prach, alebo nieco take. Proste chce to nieco hodne odolne a trvanlive a rozumnu cenu.
Aplikaciu si predstavujem tak, ze cast brehu skopem a vykopanou hlinou naplnim vrecia ktore poukladam tak, aby sa koryto trocha rozsirilo, ale zaroven steny budu strmsie. To znizni rychlost prudenia vody a snad bude erozia trocha mensia. Taktiez dufam, ze plot ktory je na brehu bude ochraneny pred podmyvanim.
Co Vy na to ?

Předmět Autor Datum
Rakytník řešetlákový, slov. Rakytník rešetliakovitý Na zpevnění břehů je možné místo betonu použít…
náhodný 08.01.2014 07:18
náhodný
http://mve.energetika.cz/vodnidilo/vyztuhy-brehu.h tm
bahno 08.01.2014 08:56
bahno
pro začátek bych k plotu nahusto nasázel dřevěné (dubové) piloty, co nejhlouběji, na břeh navézt vel…
touchwood 08.01.2014 13:14
touchwood
sluníčko a voda je do několika let zlikvidují standardní pytle spíše měsíců ;-), několik let nevydr…
Uroboros 08.01.2014 13:46
Uroboros
Hatě a pěkně ilegálně. http://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/6388-cim -zpevnit-brehy-potoka-vymi…
kejki 08.01.2014 16:56
kejki
Dakujem, cize cesta nevedie tamat, kade som si myslel. Tie vrecia su zrejme prilis malo odolne UV zi…
Matfej 08.01.2014 18:05
Matfej
problém je ten, že co je nad zemí, je i pod zemí. Nízká rostlina ti nikdy neudělá odolný kořenový sy… poslední
touchwood 08.01.2014 20:55
touchwood

Rakytník řešetlákový, slov. Rakytník rešetliakovitý

Na zpevnění břehů je možné místo betonu použít přírodní zpevění svahu prokořeněním zeminy kořeny keřů a dalších rostlin. Například rakytník řešetlákový na původních stanovištích osidluje pobřežní duny, horská suťoviště, horské louky, břehy horských potoků atd. Koření mělce asi 10 až 60 cm, vyžaduje spíš sypkou, ne mokrou půdu. Vysazuje se i v městských parcích jako ozdobný keř s oranžovými bobulemi, používanými v lidovém léčitelství.

Má velice pichlavé trnité větve a pokud chcete, aby vám nikdo nelezl přes plot, tak tudy neproleze. Pokud budete chtít i sklízet bobule, je třeba koupit k několika samičím keřům i alepsoň jeden samčí.

Více na webu pod klíčovým slovem Rakytník

pro začátek bych k plotu nahusto nasázel dřevěné (dubové) piloty, co nejhlouběji, na břeh navézt velké šutry. To je technická část. Následně bych nasázel vrby nebo duby, které dokáží hluboce zakořenit. Mezi to něco s mělčími kořeny, viz ten řešetlák, šeřík, prostě cokoli, co dobře a hodně koření. S úpravami musíš začít už kus proti proudu.

Upozorňuju, že strmější břehy budou podléhat erozi daleko víc, než klasický povlovný břeh. Taky je docela důležité, zda potok u tvého plotu meandruje (to je pak o dost větší problém), nebo se jedná o rovnou část.

Pytle moc trvanlivé nebudou, sluníčko a voda je do několika let zlikvidují.

Dakujem, cize cesta nevedie tamat, kade som si myslel. Tie vrecia su zrejme prilis malo odolne UV ziareniu a inym vplyvom.
Rastliny, no uvazoval som, ale chcelo by to nieco len malicke, podopokryvne, do pol metra vysky. Ziadne mohutne vrby vobec neprichadzaju do uvahy.
Navozit tam kamene nie je mozne koli polohe, taktiez nic tazsie, len ruzne priniest, alebo na furiku. Ale je daleko najblizsia cesta a celkovo je tam zly pristup. Kamene su okrme toho pomerne drahe.

problém je ten, že co je nad zemí, je i pod zemí. Nízká rostlina ti nikdy neudělá odolný kořenový systém, který potřebuješ. Uvědom si, že nějaký keříček nezabrání velké vodě, aby jej vymlela a odnesla i s hlínou. potřebuješ vrbu, dub, co pořádně zakoření a chytne se až v podloží a svými kořeny vytvoří oporu, do které se chytí menší rostliny, které zase budou držet hlínu.

Jinak ještě k těm pytlům - i kdyby byly gumové a odolné, tak je velká voda stejně vezme, protože je není k čemu přichytit.

Mně vychází jako jediné řešení tvých požadavků ty kůly, zatlouct hodně hluboko (aspoň metr) a blízko sebe v několika řadách (vytvořit jakousi síť a mezi to nasázet keře. Ale i kdyby byly dubové, tak to není řešení na vždy.

edit: dubové dřevo doporučuju kvůli jeho vlastnostem, ve vodě a vlhku zvyšuje svou pevnost.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru