Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem LED napájecí zdroj

Ahoj.

Mám jeden rychlej dotaz (a předem upozorním, že jsem na elektro docela jantar).
Udělal jsem si lampu z 80ks LED po 2V a 20mA. Znamená to, že teď musím dát zdroj o výstupním proudu 80x20mA, tedy 1600mA?
Mám je po osmi v sérii v deseti větvích.

Jelikož jsem zkusil zdroj o výstupních 24V a 200mA, který fungoval asi půl minuty a najednou to pomaličku pohaslo a už neroztočil ani větrák, mám pocit, že jsem něco opomenul.

odpor musis bud doladit meranim, ptz rozne LED maju rozne Uf, alebo Uf je aj v katalogu kazdej LED ak by si to chcel dopredu pocitat. Plati ohmov zakon.

(Uzdroja - (Uf1+Uf2+...)) / R = pozadovany prud

R = (Uzdroja - (Uf1+Uf2+...)) / pozadovany prud

Jedna vetva zere len jeden prud, takze na 10 vetiev po 20mA potrebujes aspon 200mA zdroj.

Jj. Botanik. Ale chilli papricky, fakt!:-D

Ten odpor 220 mam zmereny na serii barevnych svetel. Jedine by mohli problem delat ty serie cervenych... kouknu na to a jeste to pro jistotu prepoctu.
Nicmene teda tenhle zdroj, ktery jsem koupil, by mel na to postacit ne? Pokud dam do kazdy serie spravny odpor...

nechci se s tebou hádat, ale to jsou silná slova.

Za předpokladu, že se tady dohodlo, že tazatel nechce zdroj pro "vánoční hvězdu svítící červeně a modře", pak ten odkaz je IMHO velmi relevantní, protože z něho plynou tři věci:

1. je vidět že i u relativně kvalitního relativně drahého panelu je cena za watt solidní a levnější i ve srovnání s domácím udělátkem.
Např. tazatelův panel ("vánoční hvězda")který přibližně bere 16V/200mA (cca 3W na diodách), přičemž ten odkazovaný panel má 100ks 3W diod (podžhavených samozřejmě) a podělíme-li nákupní cenu cca 4400Kč/100ks vychází cca 44Kč/cca2-3W, za kteroužto cenu tazatel určitě svůj panel dohromady nedal (včetně zdroje, krabičky atd.)

2. je vidět, že relativně kvalitní relativně drahý panel má hodně (prý 9) pásem = je tudíž širokospektrý na rozdíl od "nějaká červená-nějaká modrá" pásmového tazatelova "panelu vánoční hvězda".

3. u relativně kvalitního a relativně drahého panelu je snad solidně vyřešena i bezpečnost elektrická v lehce nebezpečnějším vlhčím prostředí skleníku, přičemž z tazatelova dotazu zároveň plyne, že to nedokáže u svého výrobku zajistit, ledaže by koupil hotový bezpečný zdroj určený do takového prostředí.
K tomu přistupuje i požární bezpečnost u trvale zapojeného elektrického zařízení bez dozoru.

4. je snad i vidět, že pro podporu růstu rostlin se používají obvykle řádově až dvouřádově větší příkony/výkony.

Přičemž samozřejmě chápu že pokud tazatel svou "vánoční hvězdou" podporuje růst jednoho nízkého keříčku papriček se vzdáleností světelného zdroje od keříčku cca 10cm-30cm, pak ten jeho příkon/výkon může v jeho konkrétním případě stačit.

Je už teď ten odkaz víc relevantní?
(název vlákna je ovšem o něčem jiném, uznávám)

Tys sem nacpal odkaz na vykonovy panel pre ozarovanie rastlin (dotazovatel pestuje doma konope? :) Nikoho inteho totiz asi nezaujimaju infra LED a UV LED a podobne nezmysly.

Dotazovatel nekupuje vykonocve LED, ptz pise ze ma 20mA LED. Ziadna vykonova LED nema 20mA, vykonove su >200mA. 20mA LED su dekoracne alebo indikacne (z tpoho vyplyva ze ak to chce na rastliny tak ano potom robi totalny nezmysel)