Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknutoVyřešeno zkoušečka pro elektrikáře

Zdravím.

Chtěli bychom synkovi k vánocům koupit nějakou elektrikářskou zkoušečku. S elektrikařinou soukromě začíná ( před tím dělal 1 rok u jedné el. firmy), má vyhl.50/6 (chce si udělat 7 ) a zatím to dělá jako vedlejšku s kamarádem. Potřebuje mimo jiné i nějakou zkoušečku. Jakou by jste poradili. Nechci v žádném případě kupovat nějakou nejlevnější.... když už , tak ať to umí vše, co je potřeba a radši něco připlatím.

Děkuji za názory.

téma již od loňska vyřešeno, není potřeba jej vytahovat - zamykám (Kurt)

Ahoj,dělám dost,jak v instalacích i na mašinách ( soustruhy ,vrtačky , pily atd) a doporučuji
Fluke T 120
http://www.merici-opticke-pristroje.cz/zkousecka-n apeti-fluke-t-120 má display a umí celkem dobře měřit napětí. Vyrábí se i T 130 vyšší řada ,která měří i odpor tu však nemám odzkoušenou . Splňuje věškeré požadavky na montáž a opravy v instalacích a strojích ,jako dárek doporučuji

A teď to začne, reklama na předražený elektronický šrot, tak kdo máte ve svým e-shopu dražší, kupec tady je, tak jenom to vychválit a udělat ze sebe místo prodejce elektrikáře na úrovni.
PS: Ty nejsi schopný ani jako obchodník :-D

Obchodnik nejsem .T120 měří napěti a polaritu od 12V,prozvoni obvod ,sled fází
Léta jsem používal
Zn1 a Zn2 mimochodem stále se dá sehnat ,maji stejné funkce krom polarity ,ale musi se přešroubovávat sondy

Při časté práci se překroutí.polarita je důležitá např u
Led pásků

To měří Z-10 taky a stojí o mnoho méně. Mám jí pokuď mi jí někdo neukradne nebo jí někde nezapomenu i 2 měsíce do první opravy (vyletování železného hrotu a nahrazením měděným), obroušením druhého hrotu pokuď to neudělám hned po koupi. Nedovedu si představit toto dělat u drahých zkoušeček.

Není možné se domluvit s tím kamarádem, aby poradil?

Mě by se líbila třeba tahle: http://www.levneelektro.cz/p203082-naradi-emos-sn- 4#zl1
Nedělám v tomto oboru, ale viděl jsem elektrikáře z eonu, jak s podobným bazmekem během pár vteřin na elektroměru zkontroloval fáze, pořadí fází a dost mě nadchlo, co zvládl na pár měření.
Jo ten odkaz výše - neznám ten typ, ale takhle nějak to vypadalo a pořadí fází to prý umí.

Domluvit se s kamarádem nemuže, má to být prekvapení :-). Ale dělá rozvody v barakách, po bytech, zapojoval i el. motory v kamenolomu v drtičce a tak... takže něco jako vadasku. Multimetr má. Googla jsem použil jako první věc. Chtěl bych znát spíš osobní zkušenosti...spolehlivost, rozsah použitelnosti atd.

Já nikoho nekritizuju, mě je to jedno ale jestli chceč koupit něco užitečnýho (ta digi zkoušečka co si si vyhlídl je uplně naprd) tak se podívej po měřákách revizních, např. měřák proudových chráničů, imp.smyčky, izol. odporu atak.

Myslím, že je úplně šumák, jestli to dělá načerno, nebo ne, ale tvrdit, že mu stačí fázovka, mi poněkud zavání arogancí, nebo nevědomostí, samozřejmě, že svůj účel spplní i levnější zařizení, ale Matyase návrh určitě jako dárek potěší a ještě poslouží.

Otázka je , co je tou prioritou, tazatel se přišel poradit o dárku pro elektrikáře, který má padesátku dle § 6, tak nebudu přeci řešit, jestli chodí dělat i nějaké melouchy, ale domnívám se, že fázovka není dostatečné zařizení ani na domácí kutilství.

Dělám elektrikáře mnoho let, tzv, v terénu po různých firmách. Mám dost měřáků i revizních. Ale v naprosté většině případů si vystačím s obyčejnou vadaskou a multimetrem asi za pět stovek. Všechny digitální zkoušečky mající velký vstupní odpor klamou při kapacitním, nebo induktivním napětí.
Právě vadaska, vlivem nízkého odporu, ukáže skutečnou přítomnost fáze, bez vlivu indukovaných napětí.
Jako modernější "vadaska", by mohl být vhodný přístroj, který navrhuje
míra22. Sice má také velký vstupní odpor, ale má tlačítko na připojení zátěže, pro eliminaci indukce. Nemám vyzkoušeno, jen jsem zběžně koukl na odkaz. Mohlo by to být vyhovující.
Kupovat drahé přístroje od významných firem pro běžnou práci nemá velký význam, pro běžnou práci ani není třeba nějaká velká přesnost.
Jen při provádění revizí je třeba přístroj pro to vhodný a zpravidla dražší,
aby při zápisu na protokol tomu dával váhu :))

Elektrikařinu (opravy v průmyslu, rozvody, opravy praček..., tepelná čerpadla) dělámuž bratru 40 let. Jak šel vývoj, prošel jsem i ve zkoušečkách od fázovky a "Vadasky", přes ZN/ZO1 (dnes zvaná nesprávně, ale setrvačně "vadaska") až k výše zmíněné FLUKE T 1.., kterou již ve výrobních obměnách mám třetí. Pro účely vyhledávání závad napětí, celistvosti okruhů, směru-pořadí fází a podobných RYCHLÝCH ZÁKLADNÍCH MĚŘENÍ, je podle mne nepřekonaná. Má i vychytávky v základní zkoušce chrániče, vestavěnou baterku... Vyznačuje se PŘEDEVŠÍM rychlostí použití, univerzálností a hlavně blbuvzdorností, protože chybu může udělat každý. Fandím klukovi, kterýho to baví tak, že chce sám postupovat dál, protože to je hlavním předpokladem, že bude dobrej odborník. A takových je fakt málo.
ZA MNE TEDY "FLUKE 120", ikdyž má nevýhodu v NEOPRAVITELNOSTi - výrobce nedodává náhradní kabel s hrotem, ani sám nic nespravuje - je to kšeft a kdo chce opravit starou, koupí si novou.
A Pane tazateli - nenechte se znechutit "machrováním" některých a buďte rád, když kluka baví takovýhle úžasný obor, ve kterém je jednak stále možno někam postoupit a jedak vybrat si jen tu "svoji" část a v ní být dobrý :-)

Děkuji za konečně rozumné názory. Ta zkoušečka Fluke se mě taky líbí.

A pro pana "U Krysy" těmi tvými názory jsi se tu předvedl jako naprostý dement. A už jen to, že se připojuješ na net z Ruska nebo se schvováváš za ruskou proxinu, mluví za vše....máš k tomu asi důvod.

Ještě jednou diky všem rozumným rádcům.

To seš rád že ti někdo potvrdil to harampádí co si si vybral, viď? Jinak jen dement může napsat že jeho synáček má §6 a chce si udělat §7 a má na to oprávnění. Napřed si zjisti co ten §7 vůbec je a pak ukaž tu fotku synka s tou novou zkoušečkou. Jestli synek chce jen machrovat tak mu kup nějakou co se hodně blejská a hraje melodie, co takhle zkoušečku s I-phonem? :-D:-D:-D

Vzpomínám, jak táta říkal: Soustružník, aby byl odborník, musí mít soustruh. Elektrikáři stačí, aby mu někdo půjčil kombinačky a šroubovák, zkoušečku si udělá ze žárovky... Připomínám, že se psal tak asi rok 1972 :-)
Na obranu jednoduchých a levných zkoušeček: Můj děda (1898-1972) měl zase pořekadlo: " Kosa Štýrská, brousek z Vídně, ale sekáč seká bídně". Jen ve wercajku to fakt není ;-)

ZDRAVÍM
JÁ JSEM ZÁSADNĚ PRO "VADASKU" VYZKOUŠEL SEM I FLUKE JE DOBRÁ, ALE NENÍ NAD TO KDYŽ ZKOUŠEČKA ZAVRNÍ V RUCE. TU SN-4 OD EMOSU MÁM, JE DOBRÁ A CHVÁLÍM JU NEJEN JÁ ALE I SPOUSTA KOLEGŮ.
KDO NAVRHUJE FÁZOVKU JE IGNORANT, PROTOŽE POKUD SE DOUTNAVKA ROSVÍTÍ MŮŽE TO ZNAMENAT,ŽE JE TAM NAPĚTÍ NEBO INDUKCE. A POKUD SE NEROSVÍTÍ MŮŽE TO ZNAMENAT, ŽE JSEM JEN DOBŘE ODIZOLOVANEJ, ALE NE TAK DOBŘE ABY MĚ TO NEDOKOPALO. FÁZOVKA ŘÍKÁ POKUD SVÍTÍM NEŠAHEJ POKUD NESVÍTÍM, JEŠTĚ SI TO ZMĚŘ VADASKOU.

Mam nejaký merak s ledkama pozná napětí do 400V střídavě i ss i polaritu nebo fázi ale pro zkoušení proudového chrániče mi nakonec pomohla vadaska po tátovi protoze dokázala zatizit odběr fáze -zem tak aby chránič vybavil. Proste merak který umí zatizit daný obvod je nutny