Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak připojit hořák k láhvi PB

Dobrý den, prosím o váš názor na způsob správného připojení hořáku k láhvi na PB. Koupil jsem si tento hořák:
http://aukro.cz/plynovy-pajeci-horak-3x-koncovka-h adice-i3640228451.html

Dodavatel v nabídce uvádí, že je určen k připojení přímo na ventil láhve 10 kg, což mi vyhovovalo, nicméně když hořák přišel, tak na obalu byl návod jen v angličtině, kde se ovšem psalo, že je nutno jej připojit k láhvi přes reduktor 0 - 3 bar a provozovat pod tlakem 0,3 - 3 bar. Což mě trošku znechutilo, samozřejmě asi nebude problém dokoupit reduktor, ale jsou to náklady navíc. Tak jsem si napsal dodataveli o český návod, načež mi český návod o mnoha stránkách opravdu poslal - ale tam ani zmínka o nějakém reduktoru, naopak, píše se přímo připojit na ventil láhve 10 kg.

Tudíž moje otázka je, jestli není přímé napojení hadice na láhev nebezpečné a zda to mohu takto bezpečně provozovat i bez reduktoru, nebo zda mám rezignovat a raději si reduktor dokoupit. Díky předem za případné odpovědi všem, kteří plynařině rozumějí. :-)

Jejej promiňte,fyzika.Při úbytku tlaku klesá teplota. Takže přijde pracovník ráno izolovat střechu a zapálí hořák bez reduktoru. Potřebuje vysušit plochu učenou k izolování a tak to pustí na plný kule. Najednou není plyn, jak to? Láhev byla plná, asi je zima, zahřejeme lahev. No a půser je na světě. Plyn nedošel ,ale zamrznul ventil na lahvi v nejužším místě, a když začne zahřívat lahev jiným zdrojem tepla.... . Nebo praconík nezačne lahev zahřívat, ale uloží ji jako prázdnou do uzavřeného prostoru,kde ventil rozmrzne (u 2kg lahve se kulička vrátí do sedla,ale u 10kg lahve je uzavírací ventil) a lahev vypustí svůj obsah do prostoru. Omlouvám se za nedostatečné informace v prvním příspěvku.Když s tím nebudete dělat hovadiny a skladovat jak se má tak se nic neděje. Hlavně používat hlavu.

Právě, fyzika. Obávám se, že ve velké PB lahvi je takový tlak, že když to podpálí na plný pecky puštěné, má z toho tryskový motor. Jednak mohutný výšleh zapálí široké okolí a druhak ulítne se střechy daleko. Rozhodně dál než do háje, dál než k šípku, ba i dál než do Prčic. Dalo by se říci, poletí přímo nejdál. Používat 10kg láhev bez redukčního ventilu je krok do záhuby. Nedává se tam pro srandu, ale pro bezpečí sebe i okolí. Hlavně používat hlavu.

Právě fyzika...:)) ve velké lahvi je úplně stejný tlak, jako v té
nejmenší. Je to dáno vlastností plynu, nikoliv objemem nádoby.
Na malé dvoukilové láhve se běžně používají podobné hořáky bez
redukčáku. Vzhledem ke stejnému tlaku ve větší lahvi to musí
fungovat stejně.
Bez velkého spekulování asi stačí mrknout na dodanou přívodní hadici.
pokud pasuje na ventil lahve, tak tam asi patří. Vývod ventilu lahve má
levý závit a jiný průměr, než vývod redukčáku.
Letmým pohledem na obrázek, jsem usoudil, že koncovka hadice má toto
šroubení. 8-)

Podle předpisu má prodejce povinnost dodat k výrobku český návod.
Nikde ale není uvedena povinnost, že návod musí být od daného
výrobku:-). Prodejci si občas pomáhají tím, že mají jeden návod
pro více podobných výrobků. Tak bych se nesrovnalostem v návodu
nedivil.:beer: