

Stáří zimních pneu - 4 roky nebo více?
Na Felicii mám zimní pneu Michelin Alpine A3 používané 5 sezón. Přesto mají vzorek 6 až 8 mm. Stále se psalo že se musí zimní pneu po 4 letech měnit protože ztvrdnou, tak jsem počítal že nějaké nové koupím, byly mi doporučované Sava S3 Eskimo. Ve dvou dnech jsem ale teď četl dva různé články různých autorů že moderní zimní pneu až tak na tvrdnutí netrpí a měly by vydržet neztvrdnout až 10 sezón. Především s tím autem jezdíme po městě, vyjímečně vyjedeme do města vzdáleného 60Km. V pneuservisu se ptát nebudu, to bych se dozvěděl že je mám měnit co dva roky. Jaký máte názor na tvrdnutí pneu? Měnit i když mají ještě slušný vzorek?
Já jezdil na nějakých obyčejných Matadorech, který měly vloni 7 let a neměl jsem problém. Samozřejmě jsem si toho byl vědom a nejezdil jak hovado, ale neklouzaly a držely. Letos už jsem je vyhodil, protože už se na jedné objevila z boku prasklina.
Ale IMHO jsou ty 4 roky jen marketingovej žvást.
jsou ty 4 roky jen marketingovej žvást.
Je to pravděpodobné, řešil jsem to už loni a v rádiu jsem slyšel pořad kde vykládali jak v Rakousku jezdí v Alpách i na 5 let starých pneu. To jsem poměrně zastříhal ušima.
Se svou spotřebou 2-3 tisíce km ročně (zimní mám obuty celoročně už dva roky) mám dojem, že gumy vydrží až do konce životnosti auta (Favorit, 20 let, první majitel, výtečný stav, 115 tisíc na tachometru), odhadem 5 let určitě.
http://www.novinky.cz/auto/316231-test-zimnich-pne umatik-pro-letosni-sezonu-se-znackovymi-neslapnete -vedle.html
Oni výrobci otočili. Zákazníci nechtějí pneu od loňska či předloňska, takže vznikají neprodejné ležáky. Teď už 4 roky nevadí. Hledat to nebudu, ale proběhlo to kdesi ve zprávách. Inu kšeft je kšeft.
to byl první článek co jsem četl, druhý je http://aktualne.centrum.cz/grafika/2013/10/16/dese t-informaci-o-zimnich-pneumatikach/#4
Tak jsem pneu zkontroloval - sice jsme je používali 5 zim a nejsou popraskané, ale kód na nich je 2207 což čtu jako že byly vyrobeny ve 22 týdnu r. 2007. Přední pneu mají 6 až 7 mm, zadní 7 až 8 mm. Tak nevím.
prosimtě, nacpi to ta tam a jezdi.
Karle, jestli nevíte, tak je namontujte a jezděte.
ještě můžeš pro svůj klid, jestli máš předokolku nacpat ty s větším vzorkem dopředu
Pneumatiky s lepším vzorkem se dávají vždy DOZADU. I u předohrabu.
No já to myslel tak, že vzhledem k tomu že má pouze o 1 mm sjetý gumy oproti druhému páru, tak by bylo lepší je srovnat, vzhledem k tomu že maj suprovej vzorek tak je to zanedbatelnej rozdíl a nemyslím si že mu bude prdel lítat dopředu. Jinak samozřejmě máš pravdu :)
Jste si jistý? Nedávno na chatu odpovídal nějaký odborník na pneu cituji: "Dnes je lepší dávat lepší pár na přední nápravu, která zajišťuje jak záběr tak brždění a hlavně řiditelnost aut s předním náhonem"
Taky jsem to kdysi četl - http://auto.idnes.cz/ptejte-se-odbornika-na-pneuma tiky-drc-/odpovedi.asp?t=safranek
OTÁZKA: Dobrý den, nedávno někdo vymyslel, že bude tvrdit, že je lepší dávat lepší gumy na zadní kola. Co si o tom myslíte? Děkuji za odpověĎ.
ODPOVĚĎ: Uvedený názor vznikl v době kdy převážná část automobilů měla poháněnu zadní nápravu. Dnes je lepší dávat lepší pár na přední nápravu, která zajišťuje jak záběr tak brždění a hlavně řiditelnost aut s předním náhonem
Osobně si myslím, že stále patří lepší pneu na zadní nápravu, která je za problematické sjízdnosti daleko náchylnější na ustřelení.
http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/42807-d opredu-nebo-dozadu/
zde jsou zajímavé názory... Já osobně souhlasím
Ale jak řikám, je lepší si to proměňovat, ten jeden mm opravdu nehraje roli. Asi je to o osobních preferencí a zkušennostech řidiče.
Samozřejmě je to hloupost, vždy se dává lepší vzorek na hnanou nápravu, takže tvrdit, že se dává dozadu je kravuna. Lepší vzorek potřebuju kvůli ovládání, záběru, bržděné. Ustřelení zadku je druhořadé a upřimně - stane se jen pitomci, co nemá za volantem co dělat, pominu-li nevyježděného začátečníka, u kterého to lze předpokládat.
S těmito názory se nedivím, že je tolik bouraček.
Taky davam lepsi vzorek dopredu.Vic potrebuju ovladatelnost na predni naprave. Zadek mi ustreli mnohem mene casto.