Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Stáří zimních pneu - 4 roky nebo více?

Na Felicii mám zimní pneu Michelin Alpine A3 používané 5 sezón. Přesto mají vzorek 6 až 8 mm. Stále se psalo že se musí zimní pneu po 4 letech měnit protože ztvrdnou, tak jsem počítal že nějaké nové koupím, byly mi doporučované Sava S3 Eskimo. Ve dvou dnech jsem ale teď četl dva různé články různých autorů že moderní zimní pneu až tak na tvrdnutí netrpí a měly by vydržet neztvrdnout až 10 sezón. Především s tím autem jezdíme po městě, vyjímečně vyjedeme do města vzdáleného 60Km. V pneuservisu se ptát nebudu, to bych se dozvěděl že je mám měnit co dva roky. Jaký máte názor na tvrdnutí pneu? Měnit i když mají ještě slušný vzorek?

Především s tím autem jezdíme po městě, vyjímečně vyjedeme do města vzdáleného 60Km.

Přesně takhle jezdím taky. Takže se držím zásady splnit co zákon požaduje za co nejnižší náklady. Jestli jsou tvrdé nebo ne je mi fuk, hlavně, že je na nich příslušné označení. Jo a SAVA mám druhou sezónu a spokojenost.

Tohle chce vyzkoušet. Když jezdíte jako prase, nezachrání vás ani nová zimní guma, pokud se dokážete přizpůsobit podmínkám na silnici, je důležitý právě ten dezén - souvislou vrstvu sněhu či ledu ve městě nenajdete a u té rozsolené břečky jde především o to, aby ji vzorek dobře odváděl. Že směs tvrdne, je fakt. Jak moc tvrdne a jestli je nutné dodržet 4 roky, si netroufám coby laik tvrdit.

Mam uplne stejnem " problem ". mam GoodYear UltraGrip 7+ 195/65 R15 a letos jedou 5tou sezonu, po zime je vzdy umeju a napenetruju sprejem, jsou prakticky netknuty, po puchreni ci tvrdnuti ani pamatka, vzorek 6,5 - 7 mm.( za zimu ujedu do 3500 km ) S klidnym svedomim je letos dam zase, priste jaro je necham dele a pak koupim nove. ty stare treba jeste nekde na bazaru prodam, nekomu udelaj sluzbu.

Od doby co mam LPG jezdim celorocne cca 1500 km / mesic, takze koupim nove na zimu 2014 .

SAVY S3 jsem mel na Formanu 3 sezony, skvelej pomer vykon / cena, ale proti GY dost ubejvaj, hlavne kdyz se nechaj dele na jare. Ja jsem s nima byl velice spokojenej .

pokud jezdíš hlavně v nížinách (kde toho sněhu moc nebývá), klidně bych je nechal i 6 let, za předpokladu, že vzorek bude mít stále okolo těch 6mm.

Samožřejmě je třeba předem počítat, že brzdné a jízdní vlastnosti starých zimáků už nejsou tak dobré jako nových gum.

Já jezdil na nějakých obyčejných Matadorech, který měly vloni 7 let a neměl jsem problém. Samozřejmě jsem si toho byl vědom a nejezdil jak hovado, ale neklouzaly a držely. Letos už jsem je vyhodil, protože už se na jedné objevila z boku prasklina.
Ale IMHO jsou ty 4 roky jen marketingovej žvást.

Taky jsem to kdysi četl - http://auto.idnes.cz/ptejte-se-odbornika-na-pneuma tiky-drc-/odpovedi.asp?t=safranek

OTÁZKA: Dobrý den, nedávno někdo vymyslel, že bude tvrdit, že je lepší dávat lepší gumy na zadní kola. Co si o tom myslíte? Děkuji za odpověĎ.
ODPOVĚĎ: Uvedený názor vznikl v době kdy převážná část automobilů měla poháněnu zadní nápravu. Dnes je lepší dávat lepší pár na přední nápravu, která zajišťuje jak záběr tak brždění a hlavně řiditelnost aut s předním náhonem

Osobně si myslím, že stále patří lepší pneu na zadní nápravu, která je za problematické sjízdnosti daleko náchylnější na ustřelení.

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/42807-d opredu-nebo-dozadu/

zde jsou zajímavé názory... Já osobně souhlasím

Pokud jezdíš rychle a umíš to, tak lepší pneu dopředu:
- Lepší záběr a brždění na sněhu
- Menší náchylnost k akvaplaningu na vodě
- 95% aut má tendenci jít nedotáčivým smykem ven ze zatáčky, předek se jako první utrhne i s horšími pneu vzadu (bavíme se o pár mm, ne o tom, že dáš v zimě dozadu letní)

Pokud řídit neumím, tak lepší pneu dozadu
- Dřív nastane nedotáčivost a upozorní mě, že jedu moc rychle
- Neustřelí mi prudce zadek (nemusím řešit kontra, při smyku prostě dám nohu z plynu, kochám se blíkáním ESP, případně brzdím když vidím že to už nevyjde)

Já osobně dávám vždy lepší pneu dopředu, a to i na RWD.

Ale jak řikám, je lepší si to proměňovat, ten jeden mm opravdu nehraje roli. Asi je to o osobních preferencí a zkušennostech řidiče.

Samozřejmě je to hloupost, vždy se dává lepší vzorek na hnanou nápravu, takže tvrdit, že se dává dozadu je kravuna. Lepší vzorek potřebuju kvůli ovládání, záběru, bržděné. Ustřelení zadku je druhořadé a upřimně - stane se jen pitomci, co nemá za volantem co dělat, pominu-li nevyježděného začátečníka, u kterého to lze předpokládat.
S těmito názory se nedivím, že je tolik bouraček.