Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Odstranění laku z měděného drátu

Zdravím všechny kutily elektroniky. Mám na vás dotaz, jak odstraňujete lakování z měděných drátů po navinutí všemožných cívek. Oškrabování nožem mi přijde neefektivní. Za dobu svého amatérského patlání jsem používal několik způsobů (nahřátí s kapkou cínu na jisté oranžové umělé hmotě, tabletce acylpirinu,...). Vy, profíci, jistě znáte nějaký perfektní, snadno dostupný a jednoduchý způsob, který navíc nevystěhuje rodinu ze zasmraděného bytu a neotráví domestikovaného křečka.

Díky

Je ten drát opravdu "jenom" lakovaný? Standardně se používají holé nebo smaltované vodiče. Jak odstranit smalt (kromě tepla nebo škrábání) to nevím. To byl také důvod nahřívání. Dál již šlo pouze o zabránění následné oxidace.

Děláte to jako ostatní. Ohřátým hrotem páječky se konec lakovaného vodiče zamáčkne do růžového novoduru, NEDÝCHAT!!, vodičem se pod hrotem potáhne a vytáhne se bez laku. A pak se teprve odvrátí hlava od dýmu a pak teprve se vydechne a pak opatrně nadechne, aby se toxický dým nevdechl. Totéž co děláte s acylpyrinem, dělali servisáci Kovoslužby už dávno, ale to stál ještě pár korun.

Podobně se dají čistit a současně pocínovávat například vysokofrekvenční lanka na feritové antény a cívky. Jenom se na destičku z novoduru kápne kapka pájky (cínu) a čistěné lanko se zamáčkne do tavícího se novoduru i s kapkou cínu a při protažení pod hrotem se zároveň pocínuje. Profesionálně se to dělalo v mističce s lihem, kde se krátce lak opálil a hned s lanko vtáhlo do lázně s lihem, kde se ochladilo, aby nezkřehlo a nerozpadlo se.

Také existují speciální "samopájitelné" drátky, u kterých se po zahřátí páječkou lak z vodiče roztaje - například při pájení maličkých vysokofrekvenčních cívek s pár závity (1 až 10 závitů), to se ani nedá držet v prstech, natož nějak škrabat nebo odizolovávat. Některé mívají zelenou barvu izolace.