Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno TV made in...

Ahoj,

možná vám můj dotaz bude znít hloupě, ale koupil jsem si televizor Thomson a funguje všecko v klidu, ale zezadu na štítku je napsáno made in poland.. Já jsem ani nenašel na netu, kterého státu je značka Thomson, předpokládám že poláku ne.. a že to tam vyrábí jen jako pobočný závod, teď je otázka jestli podle originálních technologických postupů či nikoli. Ví někdo odkud thomson pochází? Kamarád si zase koupil TV Grundig - psali německá kvalita a zezadu na štítku bylo made in Turkey - nemůže to být klamavá reklama?

Thomson je francouzská značka.
Výroba v jiné zemi, než odkud značka pochází není klamavou reklamou. Jen mimochodem, objevil jsi kolo, protože 99% elektroniky slovutných japonských značek (Sony, JVC, Panasonic...) není vyráběna v Japonsku, ale nejčastěji v Číně, Malajsii, Indonésii, Thajsku...

Teď už asi sotva... Tahle doba, kdy věci japonských značek byly fakt japonské je pryč.
Mám doma sestavu hifi komponentů Sony, vše je z první půlky devadesátých let a japonské. Stejně tak fotoaparáty a příslušenství Olympus (zrcadlovky z let 1972-2002), jichž jsem sběratelem, jsou bez výjimky japonské.
Pro digitální fotografii používám Nikon D90 a ten je, stejně jako objektiv, vyrobený v Thajsku. Nedávno jsem četl test v S&V na AV receiver Sony z řady ES za asi 50 tisíc Kč a výroba? Malajsie... Komponenty Rotel (rovněž pěkně mastné) jsou též převážně čínské.
Asi bych se tím nijak nezabýval, holt to tak už je.
Edit: TV Thomson mám taky (CRT 72 cm, 100Hz, jeden z posledních modelů) a polské je to taky. Sehnal jsem servisní manuál, kde stojí, že tato TV byla prodávána ještě pod značkami SABA, Telefunken, Ferguson a Brandt...

Panasonic se taky vyrábí (snad stále ještě) v Plzni, americký Dell pár let vyráběl některé základní desky pro svý počítače v ČR... je jedno, kde je to děláno, záleží na mateřké firmě, jaký nastaví mantinely kvality a jak si to hlídá. Výrobní postup určuje zákazník (tedy majitel značky), vyrobí to pak kdekdo, třeba Foxconn.
Mimochodem - Grundig byl svýho času dobrá značka elektroniky, dnes je to jen oživená mrtvola a těží pouze ze staré slávy. To samý Telefunken, nebo Sencor. Ani nevím, kdo za tím stojí, ale odhadnul bych to na nákup čehokoliv v Číně a vylepení loga té které značky s následným transportem do Evropy.

Beko is a domestic appliance and consumer electronics brand of Arçelik A.Ş.[1] controlled by Koç Holding.

Beko Elektronik A.Ş. (later Grundig Elektronik A.Ş.) was a Turkish consumer electronics manufacturer, owned by Arçelik.

In 2004, Beko Elektronik purchased Grundig and by January 2005, Beko and its rival Turkish electronics and white goods brand Vestel accounted for more than half of all TV sets manufactured in Europe.[2]

Beko

Rok jsem pracoval u Prahy ve firmě, kde to fungovalo tak, že přijel kamion z Taiwanu, vyložily se díly, na montážní lince z toho agenturní Slováci sešroubovali počítač, na konci linky se na něj nalepily štítky HP a Assembly in Czech Republic a vyvezlo se to na Západ. Počítače pro tuzemsko se prý montovaly v Holandsku.