Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Co smí/nesmí být v garáži

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je někde určeno co může a nemůže být uskladněno v garáži.

Naše situace je následovná. Bydlíme v panelovém domě kde dole jsou z bývalých uhelných skladů udělány garáže. Skolaudovány,zatepleny vsazeny nehořlavé dveře a udělány 4 otvory pro odvětrávání. 3 garáže mají lidé v důchodovém věku takže tam nic moc nemají. Bohužel jsme se stali trnenm v oku a včera přišla sousedka že prý přišlo udání že tam opravujeme automobily atd... A že přijde kontrola na to co máme mít a nemít v garáži protože prý garáž je určena jen a jen na zajetí a vyjetí auta. Přitom nevidím důvod proč bychom tam nemohli mít věci které přece nebudeme mít v kuchyni jako treba motorku šroubky ráčny..... Sám si ted renovuji auto takže je garázováno v této garáži a jsou kolem nej díly. Ale nikde žádný benzin ani olej maximálně mazací spreje a pár barev. Dále pak se oháněla tím, že i před prostorem garáže se nesmí nic dělat (výměna kol nebo klínového řemene) Máte prosím někdo s tímto zkusenost nebo tip jak tuhle situaci řešit. Děkuji předem a přeji pěkný den.

Já, jako klidný člověk, bych ji s úplným klidem poslal do prčic, nebo ještě dál. Až mi ukáže zákon, který určuje co mám, nebo nemám mít v garáži, že se tím budu řídit.
Já jsem o takovém předpisu neslyšel, jen mám dojem, že z požárního hlediska by nemělo být víc jak dvacet litrů benzínu. A co mám jinak v garáži, po tom je každému prd.
Teda myslím, že pěstovat marihuanu se tam taky nesmí. :-D

S bábou bych se vůbec nebavil. Nevím, kdo by sehnal povolení k vniknutí do soukromého objektu. Venku můžeš opravovat za předpokladu, že neznečistíš pozemek (vodu) Typicky mytí auta či motoru. Do garáže nikdo nesmí a venku můžeš odstranit poruchu . (trojúhelník)

Nevím jak je to teď, ale v normě ČSN 73 6057 Jednotlivé a řadové garáže bylo v bododě č.23 uvedeno "V prostoru stání se v garáži nesmí navrhovat žádné zařízení pro ošetřování, údržbu nebo opravy vozidel(pracovní jámy, pracovní stoly, mycí rampy)ani zařízení pro čerpání pohonných hmot." Tato norma ale už neplatí resp. byla v roce 2011 nahrazena novou normou ČSN 73 6058 Jednotlivé, řadové a hromadné garáže. Její znění nemám k dispozici. Pokud byl tento čl. převzatý pak je důležitý výraz prostor stání což je plocha vlastního auta rozšířená o min. vzdálenosti auta od stěn garáže a vjezdových vrat. V tomto prostoru by skučně být nic nemělo. Pokud je ale garáž dostatečně veliká tak nic nebrání jejímu uživateli mít tam ponk, nebo třeba soustruh či zouvačku na kola.
Otázkou taky je, kdo by to kontroloval.

Vo svojej garazi si mozes robit co chces a mozes tam mat kludne aj naradie.
Take pi*e jak spominas sa najdu bohuzial vsade a vzdy, bud ju ignoruj alebo povedz ze opravovat svoje auto v garazi neni zakazane a nic ine sa v tej garazi nerobi. A nikto ti tam bez sudneho prikazu nemoze ani vstupit a ani nic kontrolovat. A so sudnym prikazom nemoze prist nejaka baba ale len policajt v uniforme, a ten nepride lebo sudny prikaz nedostane lebo si nic neporusil.
Oprava vonku na ulici moze byt otazna ptz to je asi uz obecny pozemok (zavisi od vypisu z katastra) ale ak nic neznecistujes tak je mozne odstranovat poruchu aj na parkovisku. Al asi ne ak je to podla katastra normalna obecna cesta, resp. na krajnici mozno aj hej.

Co robit nemozes je prevadzkovat tam nejaku obchodnu cinnost resp. sluzby za uplatu apod to by si musel najprv hlasit a mat zivnost, hlavne kvoli danovakom ale nieken kvoli nim.

deph,
doporučil bych v klidu a míru vysvětlit paní, že vůbec nevím o tom poředpisu, který mi toto zakazuje.
"Byl bych Vám velice vděčný, milá paní sousedko, kdybyste mne poučila který předpis toto upravuje. Do té doby se řídím radami stavebních techniků."

Byl bych v klidu jak doporučuje pan Milan a vyčkal bych, kdo s čím na tebe vyrukuje. Že by se mohly do garáže podívat jen se soudním příkazem není tak úplně pravda. Hasiči mohou vstupovat do objektů bez nařízení místního šetření, ale ty budou kontrolovat jen dodržování požárních předpisů tj. množství hořlavin v prostoru garáže (myslím že do 20l na parkoavací stání je OK) a revizy PHP pokud byl požadován při kolaudaci. Stavební úřad může do garáže vstoupit jen na základě nařízeného místního šetření, ale ten bude zase zkoumat jen zda je stavba užívána v souladu s kolaudačním rozhodnutím což asi je.

To já bych raději nevyčkával a babu preventivně nabonzoval, páč nejlepší obrana je útok. Jako, že nadává, obtěžuje, vyhrožuje. Zkrátka páchá přestupky proti občanskému soužití apod. Až si oficiálně bude stěžovat ona, bude ve výhodě. :-)

Fortysi, prosím, znáte nějaký osobní příklad, že by hasiči přišli jen tak kontrolovat "dodržování požárních předpisů tj. množství hořlavin v prostoru garáže (myslím že do 20l na parkoavací stání je OK) a revizy PHP pokud byl požadován při kolaudaci"
Popřípadě kde je toto v předpisu napsáno?

Děkuji
Milan

Fortysi, prosím, znáte nějaký osobní příklad, že by hasiči přišli jen tak kontrolovat "dodržování požárních předpisů tj. množství hořlavin v prostoru garáže (myslím že do 20l na parkoavací stání je OK) a revizy PHP pokud byl požadován při kolaudaci"
Popřípadě kde je toto v předpisu napsáno?

Pane Milane u bytového domu jsem se s takovou kontrolou nesetkal. U provozoven ano. Hasiči by z vlastní iniciativy určitě kontrolu dodžování požárních předpisů bytového domu neprováděli, ale na udání kde by si dotyčná navymýšlela kdo ví co, by přijet museli. Občas nám takové stížnosti postupují s tím, že se domluvíme na společném postupu tj. my nařídíme místní šetření a HZS si přizveme jako dotčený orgán, ale mohou přijet i samy. Často jejich práva vstupovat do objektů bez soudního příkazu využívají i policajti při raziích v hampejzech a ubytovnách. Vůbec to nechci srovnávat s případem duševně narušené slepice v bytovce, jen jsem chtěl upozorit pana MM.. že nedotknutelnost obydlí není tak kategorická jak si myslí.
Množství hořlavin bývá uváděno v požárně bezpečnostním řešení stavby, ale jaký předpis nebo norma to přímo stanovuje Vám bohužel neřeknu. Ke každému PHP musí být doklad o shodě, který potvzuje předepsanou hasební schopnost a list o provádění periodických kontrol. Stačí takto?

Zdravím, ještě existovalo nařízení (hodně staré), že pokud garážované vozidlo je dlouhodobě neschopno jízdy, musí být jeho nádrž na pohonné hmoty vyprázdněna a palivo skladováno v kanystrech, které je možno v případě nouze "vynést" z ohroženého prostoru (maximum paliva v kanystrech nesmí být překročeno, tj. nelze tvrdit, že palivo předtím bylo ve vozidle, takže te%d mám třeba 70 litrů benzínu v kanystech).

pisal v dotaze

Ale nikde žádný benzin ani olej maximálně mazací spreje a pár barev.

a pytal sa co tam moze ROBIT, tak robit si tam moze co chce kludne aj stojku na hlave, hasicom to bude uplne jedno :)

S jakym ucelom to bolo skolaudovane ale moze byt zaujimave, to je dobra pripomienka.

Nepíšete, co v té garáži, resp. před ní děláte. Jestli tam občas u svého auta dofouknete pneumatiky a dolejete vodu do ostřikovače nebo jestli se k vám sjíždějí kamarádi ze širokého okolí, abyste jim naladil vytuněný motor a vyvařil prorezlou karosérii. Tak takového souseda bych taky dvakrát nemusel.

Dobrý den, děkuji všem za názory a rady. Situace je již delší dobu stejná paní má svěřenou funkci jako předsedkyně společenství vlastníků bytových jednotek tudíž celého panelového domu a myslí si že může omezovat ostatní nájemníky.... Například večer poškrábané auta, zlomené stěrače kliky pomazané víte čím nadávka atd. Prostě dá se říct že je asi nemocná. V garáži nidky nebylo cizí auto a už vůbec ne opravováno maximálně vyměněny kola klínaky a drobné opravy a to je u našich vozů. Protože vím co paní dokáže tak jsem renovací meho auto nechával delat po dílnách u kamarádů kterí mají prostory protože jsem věděl, že by tohle nedělalo dobrotu. Takže až když jsem ted cca před měsícem dovezl auto z lakovny a zacal nastrojovat interiér narazníky atd... Nebyla slyšet flexa svárecka a podobné zálezitosti. Jenže paní i tohle že se pohybujeme kolem domu a provádíme nejakou činost vadilo takže si vymyslela pohádku o tom že nás někdo z protějšího domu udal že tam opravujeme auta a že přijde kontrolu na garáže s tím že se mohou všechny 4 zavřít. Bylo nám to oznámenou další najemnicí která, ale delsí dobu v domě nebydlí ale mám tam jednu z garáží a dělá na soudu. Takže s domněním že ji tenhle kontakt pomůže si vymysleli asi tenhle komplot.... A že pokud se garáže zavřou bude chtít 200 000Kč. Prostě bláboly akorát na nasrání. Garáže jsou dostatečně široké posudek od hasičů je v pořádku. Takže žádné tuningové orgie a točení motorů neprobíhá a neproběhlo.... Vím sám co dokáže takže jsem se snažil takhle chovat, ale tohle už překračuje všechny meze. Děkuji za vaše názory a těším se na další příspěvky přeji Vám pěkný den.

U nás to není jiný - barák, 6 vchodů, 6 členů výboru, z toho jeden hlavní předseda. Na předsedkyni to postupně spadlo, jak předchůdkyně odešla do zahraničí, někde se členové hlásili, jinde to na ženskou prostě hodili, protože to někdo dělat musí.
Pokud to vezme na sebe, krom nějaké té práce to nese i finanční benefity, obvykle.

Kontaktoval si uz skutocneho spravcu objektu, t.j. nejaka firma KTOREJ PLATIS, alebo kto ju tym predsednictvom poevril, a napisal/povedal im to co tu? (alebo sa ich opytal ci si mozes vymenit koleso alebo priskrutkovat blatnik)?

BTW. poskrabane auto a ulomene stierace hlasit na policii, aj ked oni asi prd zistia takze to je fuk.

K těm kecům o zavření garáže - kontruj tím, že pokud se ukáže, že to zavření je neoprávněný, tak těch 200 litrů budeš chtít po ní, aby to uhradila.
A hlavně - na každej její argument chtěj číslo zákona, vyhlášky či normy, která to určuje. A ať ti dá písemně výzvu k ukončení "neplechy" v garáži. Samozřejmě jménem své funkce s výpisem zákonů a norem, který porušuješ.

Opisuješ nejaký rozhovor s nejakou paní, prej souseda začala s Tebou neco ohladom garáže. Pozabudol si ale vyjasnit Tvoj vzťah k danému priestoru.

Si vlastník ?
Ak si vlastník vzťahujú sa na teba jedine všeobecne záväzné predpisy, požiarne predpisy a prípadne možno nejaká vyhláška obce. Nikdo nemá právo vstúpiť do tohto priestoru bez príslušného oprávnenia.

Si nájomca ?
Ak si nájomca, záväzná je zmluva. V zmluve môže byť čokoľvek, zákaz skladovania čohokoľvek, zákaz vykonávať akúkoľvek činnost alebo zákaz parkovať automobil inej farby ako červenej.

Zdravím takže děkuji všem za názory. Kinak zatím je klid po pěšině. Jsme vlastníci takže garáž patří normálně k bytu. Paní si myslím že může vše její funkční období končí za 2 roky. Pokud by někdo přišel a něco se řešilo, dám vědět jak vše pobíhalo, ale mám silný dojem že tohle vše byl jen domluvený komplot dvou osob. Děkuji a přeji Vám pěkný den.