Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem hodiny s potenciometrem

Zdravím, potřeboval bych tip na udělátko, které by dokázalo v závislosti na čase lineárně měnit odporový výstup z max. na min. Trochu srozumitelněji: nastavím čas cca 20 min., spustím a během této doby se mi na výstupu (mechanicky potenciometr ?) bude měnit odporová hodnota z cca 300 ohmů na nulu - zkr. takové hodiny z poťákem... - nějaký nápad ? Díky...

Na jaky vykon ma byt ten odpor? Preco prave odpor?
Na nizke vykony existuju elektronicke potenciometre, s I2C zbernicou, k tomu jednoduchy uC (staci PIC) a naprogramovat si to :)
Druha moznost je krokovy motor a jednoducha elektronika (astabilny klopny obvod a par veci dookola)
Tretia moznost je nepouzivat potenciometer ale nieco normalnejsie elektronicke s tranzistormi alebo triakmi apod (tu sa neda navrhovat nic konkretne ked neviem na co presne to ma byt)

FET tranzistor mu zmeni napatie na odpor. Zavisi od presnych parametrov tranzistora ze jake napatie oproti comu a jaky presny typ tranzistora tak od toho zavisi ze jaky tam bude odpor. Takze potom to bude robit to co chce. Ale bububu jaksi zabudol napisat ze kde predavaju to premenlive napatie.

to je ale stmievac vykonovej zataze na striedavy prud, s triakom apod a ne odpor ani generator napatia.
Ano aj ja si myslim ze ten clovek chce nieco take napr. do akvaria apod, a preto som uz davno pisal nech napise co presne chce na jake presne pouzitie ptz na to existuju hotove vyrobky na konkretnu vec ptz ten clovek neni prvy na svete co ma akvarium apod. A ne menit odpor (co je kravina ktoru nikto dnes nepotrebuje).

jo, papir a teorie snese vsechno. V realu casovani cehokoliv nad par sekund RC clenem bude uplne na dve veci. Spocitej si jenom zmeny dany teplotou, tolerancema soucastek a jak tu taky nekdo pise, zmeny parametru soucactek casem.
Mas pravdu, jeste se musis hodne ucit...
Driv se tohle v mechanicky podobe pouzivalo - na hrideli "budiku" byla vacka a na ni primacklej potik. Tvarem vacky se daly delat i komplikovanejsi prubehy nez jen linearni zmena. Ale to bylo kdyz mrtvy more bylo jeste nemocny.
Nevim, proc vystupem ma bejt zrovna odpor, ale napeti se da docela jednodusse generovat treba pocitacem. A s FETtem se da zase realizovat promenej odpor...

nielen ze by to boli zmeny dane teplotou ale vobec by to nefungovalo na cas dlhsi jak tych par sekund, cez elektrolyt tecie vzdy maly prud (u kondenzatorov sa to aj uvadza tusim aj v parametroch), t.j. je tam akokeby paralelne odpor, keby to chcel nabijat napr. minutu musel by tam dat tak velky seriovy odpor ze by s tym virtualnym paralelnym v kondenzatore vytvaralo odporovy delic, a teda ten kondenzator by sa vobec nenabil na pozadovane napatie nikdy, a priebeh by bol silne nelinearny.
Preto sa take dlhe casovania dnes robia takmer vzdy kontrollerom, kedysi ked neboli kontrollery tak sa robili mechanicky alebo oscilatorom a citackou (delickou), dnes kontroller (PIC jednoduchy) stoji par korun a naprogramovat to zvladne kazdy druhy kutil v C, kontroller moze davat na vystup napatie alebo PWM a potom pouzit FET na riadenie toho odporu, ale tam tiez treba poznat presne charakteristiku daneho tranzistora a neni to uplne pre laikov, takze preto je pre elektrotechnickeho laika lepsie pouzit hodovy e-potencipmeter a I2C apod, co som pisal na zaciatku. Ak si to trufa clovek s napatim a FETom tak kludne nech to urobi s FETom namiest e-pot chipu.
Chalan bubu ale asi precital ucebnicu ze co to je kondenzator a mysli ze je majster sveta.

Keby dotazovatel presne uviedol k comu to ma sluzit napatie jake tam bude ci to musi byt galvanicky oddelene, apod, bolo by to omnoho lepsie. AK nechce bastlit tak to ale ma asi smolu.

opět telefon a odpověď: - výstup odporový, nejlépe 300 - 0 ohmů, motorek a poťák by byl idealní...
Teď mě napadlo: na elektrárně jsme kdysi pracovali s časovačema, - malá černá krabice, uprostřed poťák, kterým se dal regulovat čas sepnutí nebo vypnutí, uvnitř motorek a hodinový strojek - to asi ono nebude... :-/

Dobrý den,tazateli,zde je spousta velice šikovných a ochotných lidí,ale ,aby řešili hádanky je trošku příliš.Bylo by dobré popsat celé jádro věci a věřím,že se někdo najde a napíše ze své dobré vůle a zdarma návrh klidně i na komerční věc,která přinese tazateli zisk.Zde se scházejí kutilové,kteří chtějí druhým pomáhat pro vlasní dobrý pocit na duši,že udělali dobrý skutek pro druhé.:-)