Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem hodiny s potenciometrem

Zdravím, potřeboval bych tip na udělátko, které by dokázalo v závislosti na čase lineárně měnit odporový výstup z max. na min. Trochu srozumitelněji: nastavím čas cca 20 min., spustím a během této doby se mi na výstupu (mechanicky potenciometr ?) bude měnit odporová hodnota z cca 300 ohmů na nulu - zkr. takové hodiny z poťákem... - nějaký nápad ? Díky...

Na jaky vykon ma byt ten odpor? Preco prave odpor?
Na nizke vykony existuju elektronicke potenciometre, s I2C zbernicou, k tomu jednoduchy uC (staci PIC) a naprogramovat si to :)
Druha moznost je krokovy motor a jednoducha elektronika (astabilny klopny obvod a par veci dookola)
Tretia moznost je nepouzivat potenciometer ale nieco normalnejsie elektronicke s tranzistormi alebo triakmi apod (tu sa neda navrhovat nic konkretne ked neviem na co presne to ma byt)

FET tranzistor mu zmeni napatie na odpor. Zavisi od presnych parametrov tranzistora ze jake napatie oproti comu a jaky presny typ tranzistora tak od toho zavisi ze jaky tam bude odpor. Takze potom to bude robit to co chce. Ale bububu jaksi zabudol napisat ze kde predavaju to premenlive napatie.

to je ale stmievac vykonovej zataze na striedavy prud, s triakom apod a ne odpor ani generator napatia.
Ano aj ja si myslim ze ten clovek chce nieco take napr. do akvaria apod, a preto som uz davno pisal nech napise co presne chce na jake presne pouzitie ptz na to existuju hotove vyrobky na konkretnu vec ptz ten clovek neni prvy na svete co ma akvarium apod. A ne menit odpor (co je kravina ktoru nikto dnes nepotrebuje).