Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mrazák Calex stále vypíná

Máme už starší mrazák Calex 120L. Nedávno se na něm projevila závada v tom smyslu, že zapne, ale cca po 5 sekundách znovu vypne. Pak má tak 30 sekund pauzu a znovu na 5 sekund zapne. A tak pořád dokola. Objednal jsem rozběhové relé kompresoru (to co je přímo na kompresoru), ale dělá to zase. Je tam ještě nějaký rozpínací kontakt? Kčemu slouží? Může se vyřadit? Nebo v čem myslíte, že ta závada spočívá? Děkuji za každý nápad.

Dobrý den,máte to nové rozběhové relé stejné ,jako tam bylo?Ta relé jsou různá,spínají podle zátěže a ta se na ledničkách liší,vím to přímo od servisáka,řešil jsem podobný problém před pár lety,chtěl vidět původní relátko a podle něj mě prodal nové.A lednice opět fungovala spoustu let.Ale také můžete mít spálené vinutí a vypíná někde uvnitř tepelná ochrana.:-)

Relé jsem použil určitě stejné, protože jsem se radil přímo s tím prodejcem. Ty relé by měly být dva druhy a to: MR2,4 a MR4. A podle toho mého vymontovaného je to MR2,4. Že je vadné to relé jsem usoudil podle toho, že když mrazák zapnul, tak relé neustále jiskřilo a bylo cítit spálenou izolaci. Po výměně toho relé už nedochází k jiskření ani není cítit nějaké pálení, ale mrazák přesto stále vypíná. Přikláním se i k té verzi, že je spálené to vinutí. Ovšem to bych musel nechat odborníkovi a to asi nemá cenu. Oprava by byla dražší než je cena toho mrazáku. To raději koupím nový.

Môže byť vadná aj bimetalická ochrana/to je tá poistka, ktorá neustále vypína/- únava materiálu - oslabená tepelná odolnosť.
Ak je mrazák zachovalý, oplatí sa investovať do opravy,lebo tie staršie výrobky sa
dajú ešte opravovať/sú vyrobené z kvalitnejších materiálov/ na rozdiel od nových jednorázových-hračkárských,ktoré sú z menej kvalitných materiálov.

Všimněte si , že motor kompresoru je na selen blocích a z toho důvodu že je tam potřebný olej při pohybu vystřikující pro mazání pístu . Jestliže mrazák byl asi delší čas mimo provoz tak se píst může přidírat (přirezlý) a dle odběru proudu změřeného ampérmetrem může tím být přetížený proto vypíná tepelná ochrana . Zkuste mrazák na chvíli otočit nohama vzhůru a pobouchat gumovou paličkou kompresor. Kdyby byl problém v rozběhovém relé tak by bylo slyšet vytí motoru . Vše to lze odhalit pouze měřicími přístroji odporu vinutí , izolačního stavu a klešťového ampérmetru . Rozběhové relé lze nahradit také správně zapojeném časovém spínači nastaveném na čas rozepnutí asi 2 vteřiny .
Tepelná pojistka vypne při přetížení a po krátkém zchladnutí zase zapne .

Dobrý den, tam přeci ani není tepelná pojistka, ten bimetal se spirálou v tmavé bakelitové krabičce je to ono jediné co motor vypíná a to tehdy, je li v pořádku, tak tehdy, když natlakuje, protože tehdy motor tlakuje proti už vytrvořenemu tlaku větším úsilím, tedy stoupá jeho příkon, tedy i přívodní proud a spirála taková drobná je takového odporu, že se tímto větším proudem rozžhaví a ohřeje vedle sebe bimetal, který rozpoji kontakty amotor se vypne, spirála se ochladí, komprimovaný a tím pádem ohřátý plyn z chladících žeber za mrazákem, která ochlazuje venkovní vzduch expanduje do vnitřních trubek lednice a expanze ho značně ochladí a bimetal se vrátí a zapne motor, který už před sebou nemá natlakovany plyn, ale má ho naopak po expanzi za sebou a může ho znovu tlakovat do zásobníku v ochlazovacích žebrech vzadu za mrazákem, takhle jednoduše to celé funguje, takže buť je vadný ten bimetal v černém bakelitu, nebo má vinutí příliš malý odpor po prúrazu, ale ten bimetal k němuž se opraváři mnohdy tváří, že to je nic, tak ten malý bimetal v černý bakelitový krabičce ten to může být docela dobře také.