Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mrazák Calex stále vypíná

Máme už starší mrazák Calex 120L. Nedávno se na něm projevila závada v tom smyslu, že zapne, ale cca po 5 sekundách znovu vypne. Pak má tak 30 sekund pauzu a znovu na 5 sekund zapne. A tak pořád dokola. Objednal jsem rozběhové relé kompresoru (to co je přímo na kompresoru), ale dělá to zase. Je tam ještě nějaký rozpínací kontakt? Kčemu slouží? Může se vyřadit? Nebo v čem myslíte, že ta závada spočívá? Děkuji za každý nápad.

Předmět Autor Datum
Dobrý den,máte to nové rozběhové relé stejné ,jako tam bylo?Ta relé jsou různá,spínají podle zátěže…
Lubomír 05.06.2013 11:40
Lubomír
Relé jsem použil určitě stejné, protože jsem se radil přímo s tím prodejcem. Ty relé by měly být dva…
Pepino601 05.06.2013 14:44
Pepino601
Môže byť vadná aj bimetalická ochrana/to je tá poistka, ktorá neustále vypína/- únava materiálu - os…
kutil007 16.07.2015 18:58
kutil007
Nesouhlasím, i ty staré kompresory umírají, těsnění je neopravitelné, izolace poloviční než se dělá…
kejki 17.07.2015 11:57
kejki
Všimněte si , že motor kompresoru je na selen blocích a z toho důvodu že je tam potřebný olej při po… poslední
Franta Daňhel 06.10.2017 15:56
Franta Daňhel

Dobrý den,máte to nové rozběhové relé stejné ,jako tam bylo?Ta relé jsou různá,spínají podle zátěže a ta se na ledničkách liší,vím to přímo od servisáka,řešil jsem podobný problém před pár lety,chtěl vidět původní relátko a podle něj mě prodal nové.A lednice opět fungovala spoustu let.Ale také můžete mít spálené vinutí a vypíná někde uvnitř tepelná ochrana.:-)

Relé jsem použil určitě stejné, protože jsem se radil přímo s tím prodejcem. Ty relé by měly být dva druhy a to: MR2,4 a MR4. A podle toho mého vymontovaného je to MR2,4. Že je vadné to relé jsem usoudil podle toho, že když mrazák zapnul, tak relé neustále jiskřilo a bylo cítit spálenou izolaci. Po výměně toho relé už nedochází k jiskření ani není cítit nějaké pálení, ale mrazák přesto stále vypíná. Přikláním se i k té verzi, že je spálené to vinutí. Ovšem to bych musel nechat odborníkovi a to asi nemá cenu. Oprava by byla dražší než je cena toho mrazáku. To raději koupím nový.

Môže byť vadná aj bimetalická ochrana/to je tá poistka, ktorá neustále vypína/- únava materiálu - oslabená tepelná odolnosť.
Ak je mrazák zachovalý, oplatí sa investovať do opravy,lebo tie staršie výrobky sa
dajú ešte opravovať/sú vyrobené z kvalitnejších materiálov/ na rozdiel od nových jednorázových-hračkárských,ktoré sú z menej kvalitných materiálov.

Všimněte si , že motor kompresoru je na selen blocích a z toho důvodu že je tam potřebný olej při pohybu vystřikující pro mazání pístu . Jestliže mrazák byl asi delší čas mimo provoz tak se píst může přidírat (přirezlý) a dle odběru proudu změřeného ampérmetrem může tím být přetížený proto vypíná tepelná ochrana . Zkuste mrazák na chvíli otočit nohama vzhůru a pobouchat gumovou paličkou kompresor. Kdyby byl problém v rozběhovém relé tak by bylo slyšet vytí motoru . Vše to lze odhalit pouze měřicími přístroji odporu vinutí , izolačního stavu a klešťového ampérmetru . Rozběhové relé lze nahradit také správně zapojeném časovém spínači nastaveném na čas rozepnutí asi 2 vteřiny .
Tepelná pojistka vypne při přetížení a po krátkém zchladnutí zase zapne .

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru