Elektrika v autě - lze nějak zkontrolovat její stav?
Zdravím, zajímalo by mě, jestli automechanici, nebo spíš tronici, či autoelektrikáři mají nějaký přístroj, kterým lze zjistit, v jakém stavu je elektrika v autě. Jako kde třeba se otlouká živý drát o kostru, kde je nějaký drát rozpojen atd. Díky
Drát na kostru - vypálí se pojistky.
Rozpojenej drát - něco nefunguje.
Jinak těžko něco poznáš, pak ještě vizuální kontrola, ale do dutin stejně nevidíš a pod izolaci už vůbec ne.
ok díky.
Ještě bych měl dotaz. Mohou vybít baterii nedotažené svorky?
V autě to může způsobit blbý starty a její špatný dobíjení.
Dobrý den,nedotažené svorky na baterii značně zvyšují protékající proud při startech-přechodový odpor,vzniká velké teplo,pár aut už takto při startu vzplálo.Takže volné svorky snižují velice rychle kapacitu baterie pro start a další elektroniku v autě.Svorky důkladně utáhnout a namazat vodní vazelínou,aby neoxidovaly.
Jaký fyzikální zákon je odpovědný za zvětšení proudu procházejícího obvodem při zvětšení odporu a nezměněném napětí?
To bude nejspíše Esakiho dioda
On ale motor starteru sa nesprava jak pevny odpor, ked sa toci pomaly alebo vobec tak vinutie motora ide takmer do skratu (ked sa motor toci tak ne). Samozrejme nebude to az taky extrem jak pise, ale neda sa to zjednodusit na nejaky obvod s jednym zdrojom a idealnym odporom a dratom.
Ja myslim ze diskusia o prude je irelevantna, nedotazene svorky su proste spatny a treba ich dotiahnut :)
nedotazene svorky su proste spatny a treba ich dotiahnut :) - o tom žádná, ale plácat nesmysly by se tu taky nemuselo.
Jak píše Prasák, autoelektrika je živý organizmus sám pro sebe a závady, které popisuješ se dost blbě hledaj, dokud se neprojeví. Jinak povolený svorky na vybíjení baterie nemají žádný vliv, ovšem stává se, že některé věci mají odběr, i když to není vidět (je to prostě elektrike) a nebo taky může být baterka už K.O., takže si neudrží kapacitu.
V základu platí co napsal Prasak, s tím že u moderních aut už mnoho obvodů nefunguje na principu kdy každý spotřebič nebo člen má vlastní kabel a ten když se přeruší, tak něco nejde nebo se vypálí pojistka. Napájení je často společné, pojistkami jen rozdělené na jednotlivé úseky, ale kam má proud jít už se neřeší spínačema, ale dvouvodičovým vedením CAN, což je síťový protokol pracující s digitálním signálem. Poruchy v této síti můžou být fatální, že něco(nebo taky nic) nefunguje, nebo jen občasné, případně okrajové, a mechanici je zjišťují diagnostickým programem, kterým je vyčtou z registru závad, případně testem jednotlivých akčních členů. Každopádně pokud na ně diagnostika přímo nenavede, tak se tyto závady hledají dost blbě. Třeba mně už nějaký čas svítí kontrolka vadné žárovky, přestože všechny jsou v pořádku. Nicméně diagnostika trvá na svém. Zřejmě se jedná někde o nějaký zoxidovaný kontakt, který mění odpor v systému, ale zabývat se tím budu až opravdu dotyčná žárovka přestane svítit.
Ještě k vybíjení baterie. Volná svorka ji určitě nevybíjí, ale může způsobit že se baterie dostatečně nenabíjí. Což v důsledku vyjde nastejno.