Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektrický gril

Mám elektrický gril z vrchní topnou spirálou o výkonu 750W/220V.Protože je spirála dost nísko nad roštem,silnější kusi masa nebo tlustší párky se brzy opalují.Potřeboval bych nějaký regulátor na snížení teploty spirály.Nemáte někdo nějaké schema na stavbu takového regulátoru?

Vcelku neptřebuješ přímo regulátor, jen ti stačí časově řídit, kdy je spirála zapnutá. Tj. když budeš spínat každých 10s na 5s, jede ti na 50%. 1s - 10%, 9s - 90%. Doufám, že je to pochopitelné.
Postavíš to tedy z jednoduché IO 556 a jako spínač relátko nebo lépe triak či tyristor, aby to neklapalo jak šílené :-). Časy by šli dát větší, tohle je pro názornost.

EDIT: Taky by šlo vykuchat starou mikrovlnku, tam je řízení výkonu řešené obdobně. Nebo z nějaké el. trouby vyndat termostat - či ho koupit nový, to z toho bude gril deluxe :-)

Jednoduše zapoj do série s topným tělesem běhový kondenzátor pro elektromotory : 250V/cca do 50MF a ne§er do toho "blbou elektroniku", která je složitá, citlivá a tím i poruchová. (Nechce se mi přesnou kapacitu počítat, doma bych to taky řešil zkusmo.) :puff:

300V dioda je trochu na hrane dal by som radsej diodu ktora zvladne zaverne viac napr. 400V (ptz v 230V sieti je 325V na vrchu sinusovky)

750W znamena ze to zere asi 3.3A (priemer, spiscky su viac takze ano dal by som tam 10A diodu) ale tych 3.3A puzijem na vypocet stratoveho vykonu kedze na diode je ca. 1V v pripeustnom smere tak stratovy vykon ca 1*3.3/2 (lebo polvlna) to je 1.65W to zas az taky chladic nepotrebuje, ale nemoze to byt ani obycajna malicka dioda musi to byt relativne velke (radovo v cm2) aby sa to uchladilo a aspon nejaky maly chladic na nej. Pozor na izolaciu chladica od fazy resp. nejakej moznosti dotyku obsluhou, ptz to by bol pruser zivotu nebezpecny ak by to nebolo oddelene (zavisi jak a dioda je pouzita ci ma kovovy uchyt na chladic apod ak ma kovovy tak to potom neni odizolovane).

P.S. ten kondenzator moze byt asi lepsie riesenie.

zkus si sehnat el. regulaci ze starého vysavače nebo nový jako náhradní díl a můžeš regulovat dle přání, dříve to byl oblíbený námět na amatérské bastlení, ale pozor, budeš pracovat ve všech případech se síťovým napětím 230V, jde o život. S tím kondenzátorem je to teoretická možnost, prakticky nepoužitelná, s diodou snížíš výkon spirály pevně na 50%.

Ten "teoretický" kondík používám pro snížení tepelného výkonu pájky 300W (tzv.kulma), vypalovacího tělesa 1100W, otáček asynchronního motoru ventilátoru (2A) a pár dalších věcí napájených ze sítě. Je to jednoduchý, levný, stabilní a bezpečný, ikdyž připouštím trochu archaický, způsob regulace v AC obvodech. Všechno starý a jednoduchý, nemusí být zastaralý... :puff: Jo, a ta regulace z vysavače je taky dobrý a levný řešení...