Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jaká hrubka víka na skruž pod zem?

mám skruž pruměr vnitřní 120cm, vnější 160cm. dám je na sebe a na to si udělám víko z betonu + vložím do toho karisito. Tohle bude v zemi, nad víko pak mám v plánu nasypat 20-30cm hlíny (tráva). Normálně se po tom bude jen chodit, ale je možné že třeba budu muset vjet na pozemek přez "to" nějakym traktorkem, bagrem.....možná jo, možná ne.
chci se zeptat jesi bych dal výšku toho víka 7cm (kolo bude 160cm), doprostřed nějaké karisito....bude to dostatečně hrubé? nebo dát raději 10cm? nebo ještě více?
zase nechci aby to bylo moc těžké, jestli bych to měl 10cm, 160cm, ... jesi 1m3 betonu váží cca 2tuny, tak to víko by mi vážilo 400kg cca.

děkuju za radu, názor

K čemu mají sloužit ty skruže? Jestli to víko bude vážit 400 nebo 700kg bych neřešil, stejně s tím bez mechanizace nehneš. Leda by si místo jednolité desky dal betonové překlady jako se dávají přes plastové žumpy. Já bych tam dal silniční panel. Přes ten můžeš jezdit jak je libo a dají se sehnat za pár stovek.

Už připravit kulatou formu bude v domácím provedení problém. Pokud uvažujete, že by se mělo přes to někdy jet tak bude třeba síla 15 cm. Kari síť by měla být dvouvrstvá a svázaná s rozhozenými oky 5 cm od sebe a ve formě umístěná 5 cm ode dna. K tomu se používají umělé podložky, aby to nerezivělo. Když budete dělat čtverec tak tak váha bude větší. Pro informaci na kruhové víko bude třeba 0,3m3 betonu a na čtverec 0,38m3. Váha kola cca 600 kg a čtverce cca 800 kg. A to poslední je, že beton musí být dostatečně řídký při výrobě

na klasicke skruže se vika daji koupit, ale tohle je jina skruž. vevnitř kruh, zevnitř šestihran, pruměr 160.....to neni klasicka skruž na župmy či tak, spiš bych řekl že je to na nějake kanaly pod zem....na to sem víka prostě nenašel.....ty panely cestovni by byly vhodne, ale kdybych našel někoho u nas co to děla.....až to nemusim zase vozit x kilometru......to mě pak fakt vyjde levněji si to udělat sam

Je fakt, že i kdyby jsi sehnal někde silniční panel, tak to asi nebude hned za domem a za dopravu, naložení a složení dáš víc než za materiál. Tedy pokud zrovna nevládneš jeřábem. Asi bych to opravdu vyrobil.
Vyrobit kruhovou formu je snadnější, než pak výrobek zvednout ze země. Stačí mít někde kousek rovné plochy, třeba vybetonovaný plácek, případně i dlažbu. Pak sehnat pás něčeho se šířkou výšky deklu. Třeba staré lino, silnější lepenka a podobně.
Potom na plochu položit PE folii, aby se beton nenavázal na podklad. Vytýčit kruh. Stočit z pásu a pevně spojit konce.
I měkký materiál to udrží. Po naplnění betonem a případném dorovnání se to vypne a bude držet podobně jako vodou drží nadzemní bazény.
Případná malá úchylka od přesné kruhovosti asi nevadí.
Skladbu asi tak jak už někdo psal. 7 cm je málo. Ale myslím tak 12cm už by mohlo stačit. Karisítě raději dvě s roztečí, i když při 12cm, bude málo místa ale při zapomenutí, na předepsanou vzdálenost od povrchu betonu by to šlo.
Ale šlo by to si myslím i s jednou sítí, ze silnějších drátů (10mm). V tom případě ale ne uprostřed, ale asi jednu třetinu tloušťky desky odspodu. Tak potom dekl musí být položen. Mysím že po zakrytí zeminou, která rozloží případný tlak to klidně přejedu i tím bagrem.