Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spínané zdroje - je možné je zapojit paralelně?

Zdravím bastlíře.

Chtěl bych udělat něco jako "redundantni" napájecí zdroj 5V. Je možné beztrestně zapojit dva spínané zdroje paralelne? Nebudou se negativním způsobem ovlivňovat? Samozřejmě předpokládám, že na výstupu zdroje je dioda, aby nedošlo k obrácení směru proutu (tímpádem "sonda" pro výstupní napětí je až za diodou).

"sonda" pro výstupní napětí je až za diodou

to myslis jak, ze tie zdroje chces prebastlovat a modifikovat spetnu vazbu alebo co? To neni tak jednoduche a nemusi to byt vobec bezpecne ptz jeden z nich sa moze trvalo vypinat lebo sa mu bude zdat na tom vystupe moc vela V, alebo bude pracovat uplne mimo svojich parametrov ptz sa bude snazit neustale to napatie na vystupe znizit.
Uplne bezpecne je zapojit normalne kompletne zdroje tak jak su, vystupy spojit cez diody, ale na diode bude ubytok napatia ca. 0.8V, zavisi od diody a prudu, u shottky okolo 0.4V

Copa vo to, 0.4V by clovek mozna i prezil. Ale pokud bude mit jeden zdroj 5.1V a druhej 4.9V, tak cely vystupni proud potahne nejdriv ten prvni a az umre, tak ten druhej. A ten taky rychle umre. Samozrejme uvazuju trochu idealizovany zdroje, ale nebude to daleko od pravdy.
Vono to tak jednodusse nepujde.
EDIT: jo aha, jde o redundanci, ne posileni. Tak to by mohlo jit.

Aha uz ta chapem ty ich chces proste len spojit a predpokladas ze tam je v tom dioda. Ano zvycajne je. Len to co som pisal vyssie jeden z nich (ten ktory je nastaveny o trochu nizsie, tolerancia) si bude interne trvalo indikovat ze na vystupe je moc vysoke napatie a bude sa ho snazit neustale znizit znizovanim PWM striedy, nemal by to byt problem ale otazne je jak si s tym ten zdroj poradi ci nebude piskat alebo ci sa uplne nevypne a teda potom ani nenaskoci ked ten prvy odpadne t.j. by to bolo nanic. Neskusal som len pisem principialne rizika zavisiace od designu daneho pulzneho zdroja

P.S. keby som to chcel urobit 100% sicher tak by som tam asi dal tranzistory na kazdy vystup jeden, a ten druhy tranzistor by som otvoril len vtedy ked by na prvom zdroji kleslo napatie pod urcitu hranicu, vtedy by som samozrejme aj ten prvy tranzistor zavrel.

No, tam ale bude ubytek napeti, stejne jako na te diode. Pri googleni tohoto problemu jsem narazil na forum, kde uvadeji jako reseni pripojit na kazdy vystup maly odpor velkeho vykonu (aby na nem byl maly ubytek napeti (0.1,0.2V), ale musi zvladnout spickove hodnoty tech zdroju). Tim by se oblafly napetove sondy na vystupech zdroju a do obvodu by napeti dodavaly oba.

na tranzistore mozes mat ubytok aj mensi, na nejakom low resistance MOSFET dnes sa robia uz aj MOSFETy s odporom radovo miliOhmy v otvorenom stave. Aj obycajne bipolarne maju v nasytenom stave zvycajne Uce tak 0.1-0.15V. Zavisi ze na co to chces, jake prudy tam pojdu, jak dokonale to chce mat urobene, atd. Ono s tymi tranzistormi by to tiez nebolo az tak uplne trivialne musel by som sa poriadnejsi zamyslet nad schemou, ale bolo by to realizovatelne.
P.S. samozrejme to co pises s malymi vykonovymi odpormi je tiez mozne riesenie v urcitych pripadoch (mensie odbery, ziadne 30A :).

Ne to ne, oba zdroje by byly do 5A. Budu mit po dome rozvod 5V, jednak v mistnostech budou na stenach zasuvky USB pro dobijeni mobilnich zarizeni, a pak programuju si mikroprocesory pro nejake domaci ulohy (pochlubim se tim, az to bude funkcni a zabudovane), takze bych to mel napajene ze spolecneho rozvodu. Predpokladam velmi silne medene paterni kabely, pri velkem proudu by mohlo na uzkych kabelech dochazet k neprijemnym ubytkum napeti.

To bych snad raději řešil malými lokálními měniči, než chtít po baráku rozvádět 5V, to je poměrně problematické, řešili jsme to mnohokrát u starších verzí routerů co byly napájeny přes POE na 5V. Mnohdy to dopadlo tak, že jsem po kábli stejně museli jet 12 nebo 24V a dát nakonec měnič, neb úbytky při 5V/0,5-1,5A byly tak velké, že docházel k nestabilitě koncových zařízení. Tudíž chtít po baráku rozumně rozvést 5V, považuju az silně problematické. Šel bych asi do zdroje 24V/2A (momentálně standardní POE napáječ) a na konec si dát malé měnič 5V/1-2A dle potřeby. USB dává 5V/0,5A.

Vypada to, ze v tomhle me preargumentujete. Jak nad tim premyslim, rozvod 24V ma krome nizsi vykonove ztraty i jine vyhody. Lehce se da naroubovat na nejaky obnovitelny zdroj energie a ten load balancing pomoci odporu bude fungovat lepe. A muzu s tim napajet i APcka. Naprojektuju si na kazdou desku jeste maly dv-dc menic 24 na 5 V. Jdu hledat nejake jednoduche schema.

najjednoduchsi stepdown je nabojova pumpa (charge pump) t.j. na kondenzator, to ani nemusi byt riadene PWM staci komparator s jemnym schmittriggerom na vstupe(urobis si odporom v +spetnej vazbe) a jeden tranzistor ;)
P.S. samozrejme musis tam dat aspon obmedzovaci odpor na kolektor. Ak nechces odpor tak to je potom zlozitejsie s cievkou... (tzv step down Buck converter)

A preco tam chces mat tu redundanciu? Ja by som tam dal jeden zdroj a hotovo, ked sa pokazi vymenim. Podla mna nema vyznam tam spajat dve. Keby som mal v sufliku low RDSon MOSFETY tak by som si zbastlil redundanciu, inac to podla mna nema vyznam je to len vyhadzovanie penazi a zbytocny ubytok napatia (ktory moze byt dokonca rozhodujuci spolu s ostatnymi ubytkami ze uz zariadenie nepojde).

Tak to postav tak, že tam budeš mít permanentně dobíjený záložní akummulátor. Vypadnout si může co chce, odběrový špičky pochytá on.
PS: Tyhle vymoženosti vetšinou vedou k velkým problémům. Mimochodem, nepřemýšlel jsi o centrální zabezpečovačce? Ony dnes jdou používat i dá se říct jak PLC. Takže s nima jde regulovat topení, vzduchotechnika, otvírat/zavírat dveře, rozsvicet, vjezdová brána....???? Ovládat to jde vše přes net i GSM.

5V je dost blby na akumulovani

Vsechny ty systemy, ktere se daji koupit maji nekolik pro me neprijatelnych vlastnisti:

Jsou vazane na modely jednoho vyrobce
Maji vyrobcem omezene vlastnosti, co neumi, nedonutim je aby delaly
Jsou neskutecne drahe (4ks sada 50 tisic, zadny problem)

Radeji do toho venuji svou praci, ziskam tim spoustu zkusenosti, bude to presne na miru a nezavisle na cemkoli.

kdyz to budou obycejne spinane zdroje kde je na sekundaru jen usmernovai dioda + filtracni kondenzator a nejaky delic pro zpetnou vazbu tak to muzes normalne ty zdroje spojit a dosahnes redundance jak potrebujes. zadne proudy navic ti tam nepotecou. zdroj s vyssim napetim nabije filtracni kondenzatory zdroje s nizzsim napetim, tim si rizeni zdroje bude myslet ze ma ubrat. takze ve finale pojede na plno pravdepodobne jen jeden zdroj a po jeho vypadku to veme druhej. s linearnim zdrojem tohle neudelas.