
Redukce zásuvky v Británii a užívání notebooku
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, přítekyně odjela do Londýna, kde jsme se dočetli, že mají jiné zásuvky, proto si koupila správný typ redukce avšak ptala se mi na jednu věc a tam jsem si nebyl jistý, jelikož tomu zas tak nerozumím.
V tý redukci (a zřejme ani oni v Británii) nemají ten ochranný kolík, jako máme v zásuvkách my. Tak se chci zeptat, nemůže v běžném provozu uškodit, když má píchnutý notebook do té redukce (kde není kolík) a ta je píchnutá do jejich zásuvky? Při chodu vše funguje, žádný neočekávaný jevy nebyly pozorovány, nicméně jsem jí říkal, že třeba při bouřce bych to tam neměl, jelikož ten PE kolík tam musí sloužit jako ochrana myslím. Případně, doporučili byste třeba, aby to neměla přes den v zásuvce celou dobu co na tom je,ale spíš byla na baterce a jen když potřebuje to nabíjela?
Děkuji Václav
Nemaji ochrany kolik? Neni to nahodou redukce na nemecky shuko(ochrane kontaky zeshora a zespoda)? UK zasuvka ochrany vodic ma, resp zasuvka ma tri koliky.
Nicmene cca 1/2 notebooku je kategorie s dvojitou izolaci, a pak ochraneho vodice netreba. Staci kouknout na adapter, jestli jsou tam dva ctverecky v sobe.
No, ukazovala mi to na webkamere,melo to dva "kontakty do zdi" takové ploché, ne válcovité jako u nás v CR a normalne to tam dá do té zasuvky, ani zadna díra v te redukci není, a ted jsem se jí ptal, a říkala ze tam jsou tři ploché,takze klasika,jak jste napsal. Ještě mi říká,ze mela sebou asi 3 ruzné typy do ruzných zemí a ze na ukazku vzala jeden
, ale je to tedy tak,ze do jejich zasuvky strčí redukci s třemi kolíky, ale notebookovou koncovku nastrčí do dvou děr a ochranny kolík (čr) tam není.
Na adaptér ji odkáži at se podívá, jinak také jsem si myslel, ze nejaka dalsi ochrana tam snad bude, kdyz třeba nabíječky na mobily maj vlastne jen tu dvojitou izolaci bez ochranného vodiče a je to tenký kabel,tak by to nabíječky na notebooky mohly mít také.
Děkuji za ujištění ze by se nic stát nemělo, při bouřce nebo kdyz jde pryc to pry vytahuje a ma to ve zdi jen kdyz je u toho pro jistotu.
Ochranny kolik je v zariadeniach len na ochranu pred urazom el.prudom, ak by sa dostala faza na obal zariadenia (kvoli mechanickemu poskodeniu, poruche (prieraz na obal), apod). Ochranny kolik nema nic spolocne s burkou.
Ze srotova redukcia nema ochranny kolik je len vec srotovej redukcie (urcite nejaka vyhodna kupa, ale ono toho moc na vyber neni len cinske sroty). Na funkcnost to nema vplyv, notebooky a podobne veci stejne casto nie su vobec chranene takze u nich je to jedno. Casto maju aj len 2 koliky vtedy vies ze ten ochranny nepotrebujes vobec (laicky povedane ak zariadenie ma umelohmotny obal tam ta nic nekopne vtedy sa ochranny kolik zvycajne vobec nepouziva.)
Děkuji vám všem za informace. a MM za ujasnění k čemu ten ochranný vodič je,díky
Je pravda ze jsem jednou viděl rozebranou takovou tu vícečetnou (asi pěti) zásuvku s vypínačem, a kdyz se rozebral, tak jen ve dvou nebo ve třech to bylo správně zapojeno a nektery vubec zapojené nebyly
)
dávám vyřešeno
Ale to
moze robit aj nadalej, je to celkom dobry zvyk. A ne kvoli koliku, ale uplne vseobecne, aby sa to zariadenie neznicilo ak by vzniklo prepatie. Kolik na moznost znicenia zariadenia nema ziaden vplyv, plati to vsade kolik nekolik.
Este by som chcel upresnit to laicke vysvetlenie (ptz som to zjednodusil az moc :D) nejde len o umelohmotny obal, ale musi byt dodrzane aj dostatocne oddelenie nizkonapatovych casti zariadenia od el.siete v zdroji daneho zariadenia. To ale splnaju tiez snad vsetky notebooky, nemalo by ju tam nic kopnut ani pri poruche zdroja. Ked sa boji nech si ide kupit britsky kabel zastrcka-zdroj, urcite to maju v nejakom PC obchode, ten bude mat vsetky 3koliky ak ma zdroj 3kolikovu zasuvku.