Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zateplení špalety

Tak, rekonstrukce o malinký kousek pokročila, okna jsou na místě, takže přijde další serie dotazů O:-). Snad mě tu za to neukamenujete.

Část domu se bude zateplovat, a část být zateplena být nemůže. Myslím si ale, že špalety bych měl zateplit, když bych to nechal holé, myslím si, že bych snížil o hodně efekt těch nových oken.

Něco jsem si našel a namaloval, takže prosím o schválení:

[http://kutilska.poradna.net/file/view/2152-okno-pn g]

Jakým způsobem to lepit, musí být podklad dokonale rovný, nebo se to dává přímo do lepidla? Mezi EPS a parapety nějaké lepidlo, nebo to může být přímo?

Na zdech a překladu na polystyren perlinku a pak omítka? Jsem dost omezený prostorem, takže bych i řešení uvítal co nejužší (takže se bude šetřit asi na EPS).

Nebo nějaké jiné řešení?

Navážu s doplněným obrázkem a doplňujícímí otázkamí.

Zateplení parapetu:

[http://kutilska.poradna.net/file/view/2219-parapet  -png]

1) Okno
2) Montážní lišta
3) PUR

Otázka první, mám dopěnit případné nedostatky, tak, aby PUR byla po celém obvodě v celém prostoru? Tedy aby se všude ořezávala a nikde nechyběla?

4) Zdivo - záměrně nakreslené křivě, nebo je to rekonstrukce v starém domě a o krásných ideálních otvorech oken si můžu jenom nechat zdát

Druhá otázka - Mám to dozdít nahrubo tak, aby se tam dala nalepit ty paro-(ne)propustné pásky?, zkrátka aby povrch byl rovný?

5) Tedy nějaké hrubá úprava povrchu
6) Parotěsná páska
7) Paropropustná páska
8) Polystyren - šířka 2-3cm

Třetí otázka, může být rovně s tím, že sklon parapetu se nad to nazdí, nebo musí kopírovat parapet?

9) Perlinka
10) Parapet

Čtvrtá otázka, jak se parapet přidělá, aby nevznikly tepelné mosty? Na bocích předpokládám že se zapustí pod omítku (ale nad perlinku a polystyren).

11) Vnitřní dozdení nebo polystyren

Pátá otázka, co je lepší, polystyren, nebo nějaký porobeton? Šířka stěny u nejtenčí stěny na cihlu, u těch ostatních 70cm a více. Pokud polystyren, tak předpokládám také perlinku.

A nad to pak vnitřní parapet.

Ostatní okolí okna:

[http://kutilska.poradna.net/file/view/2220-spaleta  -png]

Všechny vrstvy odpovídají předchozímu obrázku, chybí tedy montážní lišta. Páska se tedy lepí přímo na rám okna.

Otázka šestá, jak se to řeší ve spodních rozích, kdy mají pásky přejít z montážní lišty na rám okna?

1) perlinka

Otázka sedmá - mimo parapet se dává perlinka s lištou?

2) Vnější omítka

Otázka osmá, na vnitří špaletu se také dává perlinka s lištou? Někde jsem našel obrázky s jakýmsi tmelem.

Odpoved na osmu otazku je, ze na vnutornu spaletu sa na okno lepi tzv. APU lista
http://www.google.sk/imgres?imgurl=http://www.stav ebneprofily.sk/gallery/big/okenny-tesniaci-profil- pvc-6-mm-apu-lista-2-4-m.jpg&imgrefurl=http://www. stavebneprofily.sk/sk/detail/okenny-tesniaci-profi l-pvc-6-mm-apu-lista-2-4-m&h=553&w=800&sz=21&tbnid =Dfnq45C3bdQbeM:&tbnh=90&tbnw=130&zoom=1&usg=__Z_a 2FZNrfxM2-mn4_0ehu2hn2d4=&docid=xS0lgbTV_iyrVM&hl= sk&sa=X&ei=dPTHUZq-B4XEswbHs4DIAQ&ved=0CC4Q9QEwAA& dur=561
kvoli dilatacii omietky od okna. Odporucam pouzit, da sa na nu nalepit aj ochranna folia cez okno a po zacisteni a zatvrdnuti sa cast listy s ochr. foliou proste oddeli.

Edit: Este dodam, ze APU listy existuju aj s perlinkou.

Presne jak pise kolega vyse, na vnitrni spaletu se dava APU lista ruznych tloustek, 0,4 - 0,6 - 0,9.. s perlinkou, treba tady : produkt.php

Ma to nekolik vyhod:
1) vznikne pruzny spoj, ktery nepraska, vecny problem u vnitrni spalety oken, kde material pracuje a vzdycky praskne, driv, nebo pozdeji.

2)Nezaspini a neodre se ram okna pri dojeti gletakem ( hrebenem ) k oknu a to jak lepidlem, tak hlavne fasadou, ktera jak je znamo drzi jak Helvetska viry a jde velice spatne cistit.

Pak se zbytek listy odtrhne a je to cisty, pruzny...pekny

Jen takovy skromny dotaz, jsou ty paropropustne - parotesne pasky tak dulezite ? Ja ted taky zateploju a zadnou pasku jsem nedaval, nikde, ani v projektu nebylo ani zminka, ze by to tak melo byt ? :-(

Ani kamaradi, kteri mi zatepleni delaji a zivili se tim, nic nerikali...? Jinak postup uplne stejny, vnejsi (APU) - vnitrni rohy - spalety fasadnim polystyrenem, parapetnici extrudakem, perlinka lepidlo...

JR, vysi myslíte že se odborníci shodnou? Určitě ne, zrovna tak laicky. Vy si musíte vybrat, komu uvěříte jak to zdůvodňuje.
Někdy je to těžké...
Třeba perlinka pod parapetem, můj názor, je tam zbytečná, včetně lepidla, které přinese jen problémy s tepelným mostem.
Zkuste přilepit parapet přímo na poliš. Co se stane?

Ještě Mistr pan Šubrt...
http://www.pasivnidomy.cz/detail/det-08-okno-v-mis te-parapetu-etics-osazeni-do-roviny-ti2.html

Nechapu reakci na tepelny most v souvislosti na perlinku a lepidlo ?

Jaky tepelny most, kde a jak by se mel projevit ? Vzdyt pod nim je tepelne izolacni polystyren ? Perlinka + lepidlo bude mit rozhodne lepsi vlastnosti nez jen polystyren sam o sobe, hlavne se zpevni spaleta jako celek. Nebo mate na mysli ty 2 mm lepidla, ktere se dole dotykaji ramu ??

I samotna parapet, pokud bude z nejakeho kovu, musi byt pripevnen primo k romu okna , ne ? To je taky tepelny most ? Myslim, ze to prehanite ...

Ano, přeháním s tím tepelným mostem.

"Perlinka + lepidlo bude mit rozhodne lepsi vlastnosti " o jakých vlastnostech je zde řeč?

Když přilepím parapet k poliši, nebo když dám lepidlo, perlinku, lepidlo, pěnu na přilepení parapetu, parapet... je to určitě rozdíl, a nechám na každém ať si vybere co udělá.

Budu se opakovat, ale nerozumim vam .

Vysvetlete mi prosim jak presne ( kdyz tomu rozumite ) se zmeni tepelny odpor a kde presne dojde k vami uvadenemu tepelnemu mostu .

Temi vlastnostmi jsem mel namysli pevnost a celistvost, kdyz totiz nepretahnu perlinku s lepidlem na parapetni spaletu, neukoncim ty dva rohy, jasne bude tam jakasi dilatacni spara, coz asi taky neni vylozene spatne, ale do doby, nez tam dam parapet mi tam bude zatekat, coz je muj nynejsi stav a tak jsem ty parapetni spalety taky zatahnul perlinkou a lepidlem, ono neni vsechno hned, rozumime si.

Takze ja porad nechapu, kdyz postupuji uplne stejne jak vy navrhujete, jen sjedu povrch pod parapetem lepidlem s perlinkou, co sem tak strasneho zpusobil?

Budu se opakovat, přeháním to s tepelnám mostem. Stačí takto?

Dovolil jsem si položit otázku na vyjasnění, vy na ní odpovídáte. Ok. Takže si nemyslím, že odpovídám otázkou, ale je to Váš názor.

Nevím jaká parapet tam budete dávat vy, ale osobně píšu o plechovém, které se po zatažení perlinkou, před omítkou. Na hranu se přidělá podparapetní profil, k tomu se přilepí parapet...

Klidně si udělejte zateplení špalety podle svého, klidně i s perlinkou, já jen nevím co tam zpevní proti čemu.

Krasne jste odpovedel, jako politici...nic jste ale nevysvetlil.

Jste vubec schopen napsat kde vznikne onen tepelny most ? Nebo jen rozumujete aby to vypadalo odborne ?
Do teto chvile jsem vas mel za odbornika hlavne co se zkusenosti tyce a mnozstvi chyb, ktere jste videl a resil..bohuzel, ted mi to prijde jen takove reknu neco za kazdou cenu.

Me, stejne jako tazatele zajima, proc se tedy dle vas nedoporucuje prejet parapetnici perlinkou s lepidlem ( jak jste zduraznoval 2x vrstvu lepidla ;-) ) Most bude tedy kde ? Mezi parapetem a lepidlem ? Tam je mi ukradeny, je to venku.
Muzete tedy odpovedet vecne a nerikat ze je vam jedno jak se to udela ?

Jsem rad, ze ony pasky jsou tam zbytecne, pokud se dorazi polys az k ramu .

JR, jasně že nemáte pasivní dům, ale taky nemáte energeticky nevýhodný domek. Můžete si vybrat, zdali se přiblížíte na tu, nebo druhou stranu tepelné pohody...

Já navrhuji schovat rám okna ze 2/3 do poliše, parapet zasunout do drážky spodního okna jen 5mm a dát co nejvíce polyše pod parapet.

Jsou i jiní, kteří řeknou, že si připlatili za barevný rám, tak proč ho schovávat...
vy si vyberete co Vám vyhovuje.

S tímto postupem zhruba souhlasím, mě šlo ale o detaily :-/ případné folie, dilatační lišty a v neposlední řadě úpravy povrchů, teď mám okna osazená v otvorech po předchozích oknech, které rozhodně nejsou rovné ani homogenní. Mám to zednicky dorovnat a na to lepit filie (jestli vůbec lepit) a dávat do Lepidla polysteren, nebo zkoušet dávat folie na nerovný povrch?

JR, pokud použijete na zapravení polyš tak, že překryjete rám okna, pak jsou venkovní difuzní pásky zbytečné. Nic tam neudělají. Zevnitř doporučuji taky polyš, co nejvíce, až k pantům. Pak i tam je parotěsná páska zbytečná. (nahradí jí polyš).
Zednicky bych to neupravoval, tužkou bych na rám označil 2/3, přilepil Apu lištu s perlinkou, vyměřil kolik je třeba EPS a po odzkoušení nalepil pěnou.

Samozřejmě je i desítka jiných postupů.

Co vnitřní páska, také zbytečná? Pokud dáte i polyš zevnitř, je zbytečná

Pěnu předpokládám tak, aby se nevznikla mezera ani mezi rámem a polystyrenem. OK, správně

Parapet venkovní nalepit přímo na polystyren, tedy tvrzený? Ne dejte fasádní EPS 70F

Vnitřní parepet perlinkou a vyzdít a až na to nějaké dřevo? vnitřní parapet taky podlepit polyšem.

Parotěsné pásky se dávají z důvodu ochrany PU peny - zapěnění rámu okna. Zevitř parotěsné , z venku paropropustné (nepustí vodu, déšt). PU pěna po oříznutí, po čase není tepelně izolační.

zateplete zvenku - pod plech parapetem, okolí - špalety i překlad co nejvíc lze - co nejvíc zakrýt rámy oken - o to méně v místnosti bude na vnitřních špaletách chladněji - nebude kondenzovat vody. (tedy méně - záleží jak budete větrat a jak budete mít vhko v domě.

nebál bych se zateplit vnitřní dřevěný parapet ani vnitřní špalety - dejte tvrdý , tvrzená polystyren . zelenej deskovej apod. co je pevnější. bud vnitrni perlinku omitku a proti omlácení křídlem okna zarážky apod (vrut, gumový dorazapod.), případně zkozit.. nebo na tvrdý poliš dát sdk desku - tj 1,5cm (sdk zatmelit, a malba. místo sdk bych v tomto pripadě použil pevnější sadrovláknitou desku- myslím fermacel - místo sdk - karton sadra karton, fermacel je sadra s vlakny, je pevnejsi.

Dřevěný parapet - ošetřete proti vlhkosti všechny hrany - náter, lak apod důkladně ! a po přilepená ošetřit silikonem, tmelem spáry u rámu okna - bude stékat kondenzat vody ze skel apod. třeba ne tak často, ale dřevotříska po delším čase vám nabobtná a byla by škoda... ja bych řešil plast parapetem v dekoru dřeva. Parapet hlavně nepředsazovat do místnosti -hůře proudí zduch k oknu nutný k vysušení skel v zimě, a žensky zakytičkujou - takže vhkost z kytek s evíce sráží na oknech.

Nejstudenejší místo okna jsou parapety - zvenku plech, zevnitř arapety kamen apod. nezatepleny vetsinou oboje.

U sebe jsemvnitřní špalety řešil omlácením omýtky a šlupky zdiva, abych tam dostal 2cm tvrdý poliš a sdk obložil okolo okna.