Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba RD - dřevostavba?

Ahoj, chystám se na stavbu nízkoenergetického RD svépomocí. Přemýšlím jestli stavit zděnou klasiku nebo dřevostavbu systémem Two by four. Půdorys cca 7 x 12m. Bude podsklepený, v přízemí dvě garáže + další místnost s předsíní a schodištěm. V patře koupelna, záchod, obývací pokoj, kuchyň a malá terasa. V podkroví koupelna, ložnice, a dva pokoje. Uvažuju o dvou variantách, respektive jejich kombinaci. Zatím mi z toho nejlíp vychází tato varianta: přízemí kde budou garáže + terasa udělám zděné. Patro a podkroví dřevostavba postavená systémem Two by four. Druhá varianta - nic nezdít a udělat v tomto systému i přízemí. Jedna z těch garáží bude větší s tím že to bude dílna. Bude se tam svařovat, brousit flexou a podobné srandy. Takže o jiskry a různé smrady nebude nouze. Co by jste mi doporučili? Co vyjde ve výsledku levněji? Zděná stavba nebo Two by four? Logicky mi jako levnější varianta přijde Two by four. Jednak nejsou potřeba těžké stroje, víc si toho udělám sám, je to rychlejší, menší zdi v porovnání se zděnou stavbou při stejném tepelném odporu. Co by jste mi doporučili?

Otázka je, na jak dlouhou životnost tu stavbu plánuješ. "Amerika" málokdy vydrží více než 30 let - takové jsou alespoň informace, co jsem dostal od známého co v US chvíli pracoval. Navíc dřevo je obecně náchylné na vodu a oheň. A dovolím si nesouhlasit s těmi těžkými stroji - já přistavoval barák a s Ytongy jsme to ve dvou/třech lidech postavili bez jakékoli mechanizace, nejtěžší byl věnec a íčka podlahy. Následně izolace polystyrénem.

Soused má dřevostavbu už 40 let a žadný problém . Už tehdy to velice dobře zaizoloval (20cm vaty stěna) . Akorát musí co každych pár let to přetřít .
Ono i zděná stvba má dřevostavbu(krovy) a to je taky každych 30 let měníte?

ony ty krovy jednak mají trochu jiné parametry než 2x4 palce a potom jsou komplet mimo běžný provoz domu, což dřevostavba není (kuchyně, koupelna, elektroinstalace, voda atp.)

Netvrdím, že to je nepoužitelné, ale stačí se podívat, co "dokáže" v Americe požár v bloku takových domů, nezbude vůbec nic, požární odolnost dřevostaveb není nulová, ona je záporná. :-)

edit:

[http://msnbcmedia.msn.com/j/MSNBC/Components/Photo /_new/121031-breezy-point-aerial-hmed-620a.photobl og600.jpg]

Znamej vyhořel .tak vím taky o tom .Měl 30% popáleniny na těle .byl na ledu . A to měl zděný dum . Zbyli jen obvodové zdi . Ty byly tak nacucané od chemikáli co mají ve vodě hasiči. Když to pak znovu nahazoval tak to lezlo skrz omítku. Potom říkal , že by udělal lépe kdyby to zboural až na zaklady a postavil z nových cihel.

Po mojich zkušenostech bych už dnes do dřevostavby nešel ( i když má to asi také svoje určité výhody ). Nejen z důvodů co uvedli chlapy výše, ale i z toho důvodu, že máme ve 2. patře dřevěné podlahy, které začínají vrzat tak, že budu muset udělat nějakou rekonstukci nebo opravu. A to dřevo neustále pracuje, takže není ani nouze o různé lupance a praskání. Někdo může říct , že to je špatně udělaný... možná jo, nevím ,stojí to už 36 let a dneska se to možná dělá všechno už jinak.

No já nevím, ale mám pocit, že v americe se ty dřevobaráky dělají trochu jinak. Co sem tak kdy viděl v TV, tak tam mají tenkou desku, pod ní nějaké latě a další desku z druhé strany a to je všecko, prostě duté. U nás je to tuším deska a deska něčím vyplněná (vata...)+nejaké nehořlavé nátěry nebo materiály. Ale netvrdím to, jen se mi zdá že to tak je.

1) nízkoenergetický barák staví většina, páč horší se dnes již nestaví.
2) většina patrových baráků je cihlodřevostavba. Páč mají podkroví ze dřeva, krokve, kleštiny atd.
3) shoří vše, co shoří nemusíte uklízet
4) jak postavit by bylo dobré se ptát těch, kteří již postavili..

http://drevostavba-svepomoci.yw.sk/vice_o_servisu. html
archiv
http://cukrar.rajce.idnes.cz/Drevostavba_p.Svoboda _Morava/

Redsnake, ještě nikdy nikdo nestavěl stejný barák styůem dřevostavba a klasika )co tím myslíte?) Je určitě jasné, že tepelně je dřevostavba mnohem lepší jak zděná stavba.

Takže i cena musí být vyšší jak zděná. V odborných kruzích se říká, že pasivní stavba přijde o 10-15% více, ale dostanete lepší podmínky pro bydlení, ušetříte na energií, atd..

"člověk může hodně přiložit ruku k dílu, nebo si nějaké drobnosti udělat sám, než to vše svěřovat firmě"
to můžete u jakékoliv stavbě.

Osobne som staval drevodomky cez firmu,robota je to pekna ,rychlo postavene a ked mate dobre nakreslenu skladbu urcitych detailou neni problem aj svepomocne.My sme to stavali skladbou zvonku zateplenie polystyrenom,OSB,hranolky 6x16,OSB,sadros,samozrejme medzera medzi OSB vyplnena vatou.
Stretavam sa s majitelom takto postavenim domkom a stale si to chvali aj po 8rokoch nizke naklady na vykurovanie len je trochu problem ze sadrokarton nedokaze moc akumulovat teplo.