Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak vypočítat el.spotřebu při podl.topení?

Dobrý den, uvažuju o elektrickém podlahovém topení - Topný film CALEO. Do mých 5-ti místnosti by se vešlo cca 67m2. Výkon folie je 130W/m2. Ale nevím si rady jak se dopočítat kolik kWh spotřebuju kdybych to měl zapnuté třeba 24hod a to ve všech místnostech. Dokazali byste mi poradit jak se to počítá? ja myslel že klasicky 130W/h x 24hodin. Ale není to tak.

děkuju za radu

Tepelná konstanta vyjadřuje, kolik tepla, vyjádřeného zde ve wattech (tedy výkonu) unikne přes jeden metr čtvereční
a rozdílu teplot jeden kelvin. Jeden kelvin je přibližně jeden st. celsia.
Pokud tedy budeme mít vnitřní teplotu 21st. a vnější -15 st C, rozdíl teplot je 21+15 = 36st.C
Celková plocha obálky budovy 472m2 x 36stC x konstanta 0.36 = 6117 W
Z toho vyplývá, že pokud chceme udržet teplotu v domě, v uvedeném rozsahu teplot, musíme doplňovat výkon
něco přes 6kW.
Pokud bychom chtěli například mít v domě 26st a venku bylo minus 25st. Tak:
Rozdíl teplot je 51st. krát plocha 472m2 krát konst. 0.36 =8665 W. Tedy aby se teplota udržela, musíme kotel
roztopit na téměř 9kW.
Jedná se tedy o udržovací výkon. Pro roztápění objektu a dosažení teploty potřebujeme výkon vyšší.
Samozřejmě stanovená teplotní konstanta je zprůměrovaná hodnota, jako by všechny prostory v domě byly vytápěny
na stejnou teplotu.
Na těchto příkladech je vyjádřená tepelná ztráta (a tedy nutný dodávaný výkon) vyjádřený ve wattech (kilowattech),
Tedy práci (kWh) získáme vynásobením počtem hodin. Tedy pro první příklad:
Potřebný výkon 6117W x 24hod. = 146808 Wh = 146,808kWh
Z uvedených výpočtů bychom mohli přibližně vypočítat roční spotřebu a to tak, že bychom od meteorologického ústavu
zjistili průměrné teploty pro topné období, určili požadovanou vnitřní teplotu a zadali dobu topné sezóny. Výpočet by ovšem byl přibližný, muselo by se například započítat větrání a podobně, ani teploty nejsou stálé. Přesnější výpočet (a stejně dost nepřesný)je spíše pro specialisty v oboru.
Uff tak a jestli se pletu, tak mě ukamenujte až zejtra :-):puff::beer:

aha takze tepelna ztrata objektu je cca 6,2kW
jestli ale dam vetsi izolaci podlahy nez v projektu, mam o 10cm širši cihlu nez v projektu (40+10fasada),taak ta ztrata by mohla byt mensi. Dale v praxi bych topil asi 120-150dni. v obyvaku chci mit krb se šamotovou stenou, salave teplo. z jedne strany obyvak, z druhe pokojiček, takze tady by se v zime zase ušetřilo......no premyslim kolik bych protopil pak jen tou eletrikou. Premyslim o topne folii CALEO.

dokazete jeste poradit, nejak dopocitat odhadu kolik bych protopil? co mam za udaje zde uvest?

dekuju predem

P.S.

cena 1 MWh v Kč (cez)
vysoký tarif 3273,12
nízký tarif 2748,41

Jenže 1kW plynem vyjde +- na 1,5Kč, kdežte elektr. vyjde v levném tarifu na cca 2,5Kč. Jinak uhlí vychází aktuálně asi na 0,8-1Kč/kW. Dřevěné brikety a pelety už se vyrovnají asi tak plynu. Dřevo má tak šíleně rodílné ceny, že tam to stanovit ani nejde. Od cca 0,1Kč/kW do ceny plynu.