Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Autohifi v domácnosti ?

Nazdar. Chtěl bych se zeptat hlavně kvůli zdroji. PLánuji hudební aparaturu v domácnosti složenou z autohifi komponent. Jde mi o to, čím ji napájet ? Počítám s maximálním výkonem sestavy do 2000W. Jen nevím, zda sehnat jen transformátor 230-12V, usměrnit a poté napojit třeba kapacitátory ? Nebo to dokonce zapojit na baterie a transformátorem jen nahradit alternátor ? Děkuji za všechny nápady. PS: nějak se mi nedařilo něco podobného vygooglovat... Děkuji

2000W čeho? Sinusového výkonu? Nebo maximálního hudebního výkonu? Impulzního výkonu? Chceš si v baráku vysklít okna, nebo vyhnat sousedy?

Sežeň si dostatečně výkonný spínaný zdroj a k němu 1F kapacitor, v autě některé výkonné audiosystémy žerou až 30A podle toho do jaké třídy patří jejich zesilovač, nebude to levná záležitost.
Použít malý olověný akumulátor je levnější, musel bys ale sehnat zdroj o napětí 13,8 - 14V, aby se ti aku nepřebíjel. Kapacitor ale vydrží déle a je bezúdržbový.

Promiň... Těch 2000W sem počítal příkon. Ale to už bych potom ladil až vybíráním zesilovače a přímo repro. Pokud vrazím do dražšího zařízení mohu získat více za méně, nebo do toho rvát (nekvalitní soustava)3000W a bude to uplně stejný. Přemýšlím však jaký zdroj přímo sehnat. Nechat si natáčet zakázkovej neni zrovna nejlevnější :/ Jinak s tim kapacitorem jsem počítal spíše...PS: Nojo se sousedem trošku bojujeme o lepší soustavu :D

2kW prikon... do domacnosti. Nechapu, nerozumim a ani si nedovedu predstavit zesilovac podobnejch parametru. Pri 13.8V je to proud 150A - to neumi ani moje svarecka. Vono i pri 230V je to 8.5A, s nejakou ucinnosti zdroje 10A. Opravdu tomu nerozumim.
BTW jsem vlastnikem 40W stereo soustavy, a pri drobnym erroru pri pripojovani zdroje zvuku ta bedna(200l, streva z rozhlasovyho odposlehovyho monitoru) rozstipla pred nim stojici tenkostenou sklenku na martini. Sklenka byla mozna nacata, ale i tak je 40W na plny pecky mnohem, mnohem, mnohem vic nez jsem ochoten snest a povazuju to za dostatecny vykon k ozvuceni stredne velky az vetsi telocvicny.

Už si to představuju. Jen trochu solidní bedny (teda taky aby ten výkon zvládly) a výkon 2kW:-) Vybuzeno v bytě.
Hudby chtivý posluchač poletuje v místnosti v rytmu basů jak pinpongový míček.:-D
Já mám doma zesilovač 2x 20W sin. Bedny žádná sláva. A když jsem zkusil vybudit po hranici zkreslení, tedy na plný výkon, tak mi vyskakovaly hrnky ze skříně. Vydržel jsem to asi tři minuty a ubral.
Jo možná je uvažováno s výkonem PMPO, jak se často uvádí u elektroniky z tržnice. Kazetový dvojče mívalo běžně při napájení z baterie výkon 200W, velkými písmeny na předním panelu.
Když se na to někdo ptal, co je to PMPO, tak jsem říkal Pro Mimořádně Pitomé Občany :-D

2kW výkonu by ti to prase na zabíjačce samo stáhlo z kůže. Pokud si pustíš v normální místnosti řekněme 4x5 metrů 2x50W sinusového výkonu, tak ti budou drnčet okna, poskakovat hrnky a moc dlouho v té místnosti nevydržíš. Na auto hifi bych se úplně vyflákl a řešil to normálním stereozesilovačem a bednama. Bude to jednodušší a efektivnější.

Hudební aparatura do auta se používá v autě kvůli napájení 12V. Doma se to nepoužívá právě kvůli tomu pitomýmu napájení, protože na to potřebuješ patřičnej zdroj, schopnej dodat příšerný proudy. V autě to kompenzuje akumulátor.
Takže do domácnosti je lepší normální zesilovač a reprobedny. Za pár litrů seženeš v obchodě AV reciver s výstupem 5x 70W a bude ti to vysklívat okna. Já mám doma takovej reciver zapojenej jen na stereo a ještě nikdy jsem to nedal na plnej výkon, resp. tak, aby bylo slyšet zkreslení od přebuzení, v místnosti se nedalo vydržet.
Řešení s domácím zesilovačem je tedy levnější, než zdroj pro autohifi. Přece jen, vysokoproudový součástky jsou dost drahý.