Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zapojení zásuvky

Zdravím všechny a prosím poradit se zapojením zásuvky 230V.
Starou, již rozvrzanou zásuvku se snažím nahradit novou, ale ve zdi jsou bohužel tři vodiče stejné barvy. Fázi určím jednoduše, ale jak určím, který je nulák a který je zem (ochranný)?
Můžu to sice zapojit podle původní, ale co když to nebylo dobře"
Děkuji za vysvětlení.

Jak je starý dům nebo byt? Domnívám se, že na 90 % se jedná o síť TN-C, tz. "dvouvodičové" provedení, tdy fáze L 1 a ochranný vodič PEN.Nesetkal jsem se ještě s tím, aby v nové síti TN-S (tz. kde je L1+N+PE) nebyly barevně rozlišeny vodiče.Myslím si, že jeden vodič je nezapojen (je použit vodič 3x, který byl momentálně k dispozici.Takže:vyzkoušejte vadaskou, který vodič je fáze (označte si ho hnědou páskou) a potom zkuste, proti kterému zbývajícímu vodiči je napětí-pokud proti jen jednomu, je to vodč PEN a potom zapojíte tento vodč PEN na středový ochranný kolík a nepřerušovaně na pravou zdířku a na levou fázi.Pokud by bylo i napětí proti druhému vodiči (zdá se mi to dost nepravděpodobné), tak si pozvěte kvalifikovaného elektrikáře, který vám zkouškou zjistí, co je pod zbývajícími vodiči.Ale pevně věřím, že budete mít napětí jen proti jednomu vodiči.Ale jak jsem řekl:jedině použít fázovou zkoušečku (ne doutnavku za 50.-Kč,která se rozsvítí i u naindukovanému napětí) a ne postup pokus-omyl.Když si nejste jistý, přenechte to raději odborníkovi.U elektřiny se omyly platí draze...

No co v lepším případě vypadne jistič v tom horším ......
Popřípadě si k tomu pozvěte druhou osobu která schodí jistič manuálně (na vlastní riziko) ale útěchou může být snad jen to že 230V není zase tolik.zase bych to tak moc nehrotil

No, já myslím, že to tolik nehrotím,ale ono i napětí mezi fází a zemí, tedy 230 V dokáže při shodě okolností s tebou blbě zamávat, o sdruženém napětí již nemluvě...Psal jsem to jen proto, že do opravy plynu se většinou nikdo nepustí, ale u elektřiny si myslí, že je to legrace...A navíc neradím stylem, aby si pozval odborníka a sám nic nedělal.Poradil jsem a dodal napsané, jen když tomu nebude rozumět.