pleseň v severných izbách
dobrý deň prosím o radu pred pár rokmi sme kúpili cca 50 ročný RD prebehli niektoré úpravy :
- vyhodila sa stará podlaha bola tam škvára pod ňou hlina, škvára sa vyhádzala na hlinu prišiel 1. betón hydroizolácia sa prepojila z obvodovým múrom na to folia, polystyrén, fólia 2. betón
- strop som robil SDK smerom od hora tepelná izolácia, reflexná fólia, SDK + náter
- vymenili sa okná za samozrejme plastové
A už k veci v rohoch a vôbec takmer po celej ploche severnej steny sa do výšky cca 50-80 cm prejavuje pleseň
je to samozrejme najmä na miestach kde to nevetrá za nábytkom. Nábytok ktorí mám možnosť presunúť som presunul ale žiaľ je na tejto stene aj kuchyňa a tam to bohužiaľ nejde. Pleseň sa nachádza aj do cca 10tich cm pod SDK ale to takmer v celom dome nie len na severnej stene. Kúrim UK v dome je celú zimu cca 19-20°C dokurujem pecou ktorá je v OI cca v centre domu odkiaľ teplo moc neprúdi. Vetrať sa snažím pravidelne a nárazovo. Údaj na teplomeroch a vlhkomeroch hovorí že teplota je teda ako som už uvádzal 19-20 a vlhkosť od 47 - 68 % ako v ktorej izbe. Dodám ešte že nehnuteľnosť bola pred mojim príchodom niekoľko rokov nevykurovaná bol poškodený rozvod UK a jednoducho kotol sa pravidelne dostával do poruchy a majitelia sem chodili iba 1-2x do mesiaca.
neurobil som nejakú chybu v skadbe SDK ??? hlavne ma trápi ta reflexná fólia či tá tam neni nejak nevhodne
čo poradíte ohľadom tej severnej steny ??? Ďakujem za každú reakciu ak treba foto dodám
inak ešte pár info o dome
je to spolovice podpivničené, pivnice sú vlhké na SV rohu je kopaná studňa, ked sa teraz rázovo topil sneh v pivnici bolo do 10cm vody, pri záplavách pred pár rokmi cca 30cm ??? Dom má cokeľ obložený obkladačkami !!!! atd diky
SDK na stropě enmůže být příčinou plísně na stěně. Domnívám se, že jde o studenou stěnu a tepelné mosty. Zkuste popsat složení zdi, které je pod plísní.
Plíseň (houba) potřebuje k růstu vodu. Buď se tam dostává zvenčí (porucha v hydroizolaci) nebo zvnitřku (kondenzace vzdušné vlhkosti).
páni ďakujem za Vaše reakcie
V tých miestach pod stropom by som to na nejaku poruchu v hydroizolácii nevidel tam to skôr kondenzuje vzdušná vlhkosť. Jednalo sa my o tú reflexnú fóliu ktorá bola nalepená na CD profily a zaklopená SDK či je tam správne použitá ??? Inak p.Milan zloženie zdí ?? nerozumiem otázke obvodový múr 40 cm tehla pôvodný strop drevené trámy, do zloženia toho stropu moc nevidím a nad tým povala nezateplená. Inak na podlahe si myslím že izolácia je v poriadku pri betonáži podláh ju bolo pod múrmi vidieť 2 vrstvy lepenky tak dúfam že vlhkosť od základov to neťahá.
Chyba teda spočíva iba v nedostatku vetrania a povedzme nedostatočnom vykurovaní ???
nikolasi, jedná se o to, ž čeho je zeď postavená, jaké má tepelné hodnoty. Pokud píšete 40 cm cihla. Je to plná cihla nebo jaká?
Paroteska Al je umístěna dobře, ta nebude na vině. Spíše se domnívám, že máte na stěně tepelné mosty. Povrchová teplota stěny bude nižší, jak hodnota rosného bodu, proto dochází na povrchu ke kondenzaci, vlhnutí a plísně.
Zkuste udělat pokud, pokojový teploměr umístěte do inkriminovaného místa, zakryjte ho polštářkem, a po hodině koukněte na teploměr. Ihnen vyfotit stupnici a přepmístit teploměr jinam. takto si změřte povrchovou teplotu, laickým měřením. Hlavně v rozích.
"Chyba teda spočíva iba v nedostatku vetrania a povedzme nedostatočnom vykurovaní ???"
To Vám nesdělím, páč nevím jakou máte vlhkost a teplotu.
50 let starej domek. To bude nejspíš Týnka. Izolačně bídota bídná.
A vlhkoměr hned vedle polštáře. Potom kontrolní měření vlhkoměrem uprostřed místnosti. Ale i bez toho si troufnu vyhodnotit že dokud nezateplí, plísní se nezbaví. Dočasně si pomůže několika ventilátory. Řešení dočasné, leč účinné.
Jinak klasika. Starej nezateplenej domek se utěsní plastovými okny, folií pod SDK tak není divu že se plíseň někde objeví.
inak nafotím celú situáciu a niekde na web to dám nech je to zrozumitelnejšie ešte raz ĎAKUJEM
nicolkae, klidně i na email: milan.cukrar@volny.cz pak to můžeme probrat klidně on line..
- rosný bod (místo, které má teplotu 12°C a ve kterém kondenzuje vodní pára na vodu) máte na vnitřním líci zdi a nebo v kci blízko vnitřního líce, v kombinaci se zvýšenou vlhkostí (plastová okna pravděpodobně bez větracích štěrbin), tam vzniká plíseň
- starší domy, respektive tehdy používané materiály a konstrukce neměly s prostupem vodní páry problém, současné bezhlavé oblepování těchto konstrukcí polystyrenem přeruší cestu vodní páře a způsobuje zvýšenou vlhkost a následně vznik plísní
- u Vás je tam ještě problém, že máte odisolované nové podlahy, ale hydroisolaci jste pravděpodobně jen dotáhli ke zdem a kousek nahoru, píšete "hydroizolácia sa prepojila z obvodovým múrom", ale to by znamenalo, že jste stěny museli podřezat (kamenné) anebo tam zarazit hliníkové pásy (cihelné) a na to natavit hydroisolaci, ale to jste asi nedělali (jinak myslím, že byste to napsal), takže ve stěnách máte zemní vlhkost
- a ještě úplně nechápu tu skladbu stropu, tu reflexní fólii (ta má význam u podkrovních vestaveb, že odráží část tepelné energie, a v létě snižuje v podkroví teplo), znamená to, že strop nad Vámi je tedy i zároveň střecha? Anebo "reflexní" fólií nazýváte parozábranu? Ten strop z Vašeho popisu není jasný, chybí tam i umístění a druh nosné konstrukce (jestli jste Vámi popsanou skladbu umístil pod nosnou konstrukci tak je to špatně).
- nejednodušší by bylo před severní stěnu přizdít tenkou příčku, a dále více topit a víc větrat
odpovídal jsem na poslední reakci v 8:30, a nevšiml si, že zatím bylo doplněno, vysvětleno
ahoj podám ešte pár doplňujúcich info
to Milan zatiaľ len viem že je to tehla pokúsim sa zistiť presnejšie jej typ , teda či je plná alebo zo štrbinou
to pc k tej podlahe, zle som to napísal hydroizolácia na novobudovanom betóne je prepojená z izoláciou ktorá trčala spod múrov ja som to nepodrezával mal som za to že nebolo treba
k SDK tak ako som písal bežná konštrukcia tepelná izolácia 15 cm a na cd prilepená reflexná ( hlinníková ) fólia a zaklopené SDK, ten strop no ja presne neviem ako sa to robilo drevené trámy od spodu vybité doskami na to rohože a omietnuté ??? zhora medzi trámy neznámi materiál a mam na tom asi 5-7 cm betón kde je teda povala nevyhrievaná
okná - no mal som za to že tam vetracie štrbiny sú okná neboli vyberané podľa ceny neviem presne aký profil to je ale dozistím prítomnosť vetracích štrbín overím ( mam ale za to že tam sú pretože predajca machroval že ich profil je najlepší lebo ako prvý majú tieto štrbiny z pohľadovej strany nejak maskované skrátka neboli na tom profile tie plastové krtky ktoré zakrývajú tu vetraciu dieru ) nooo to bol taky mudrlant ale bez ohľadu na jeho reči my tie okienka imponovali tak som ich zobral
mam niekoľko akcii v pláne preto som tento problém chcel prebrat s miestnym osadenstvom
1. osekať vonkajší sokeľ keramické obklady ktoré napomáhajú vzlínaniu vlhkosti- týmto by som chcel docieliť lepšie vyschnutie základu ako som spomínal pivničné steny sú vlhké dosť
2. izolovať od vlhkosti základ teda obkop celého základu nopovka drenáž štrk - taktiež by som chcel napomôcť odviesť vlhkosť od základu , mám ale problém v tom že z juhu je samozrejme chodík a ten asi rozoberať nebudem.
mám šancu nejak pomôcť týmyto krokmi na ktoré sa aj tak chystám danému stavu ??? alebo plesne v izbách nijak nesúvisia z vlhkosťou toho základového betonu ???
no a na záver zatepliť aspoň tú severnú stenu na celý barák nemám prostriedky ale už v tejto chvíli som dostal dve protichodné reakcie od Vás takže kým si to neujasním tak nezateplujem ( som stejne nemal v pláne začať zajtra ) na rovinu poviem že nie som zástanca polystyrénu ale ak by to malo pomôcť tak som pripravený severnú stenu zvládnuť letos ?????
k tým ešte dalším veciam vykonám tie merania ktoré my radíte nahodím sem výsledky a dorobím aj to foto ale dnes to bohužiaľ nešlo ( inak tak bez merania môžem povedať že múry sú na dotyk dosť studené na miestach z plesňou ) pekný večer všetkým !
Odvětrat mokrý sklep, tepelně odizolovat podlahu ze sklepa.
50 let stará izolace není nic moc, je to hadrový papír, nebo se to podobá asfaltovému pásu?
Osobně jsem proti štěrbinovému větrání, větrat se má krátce a důkladně, aby se vyměnil vzduch a neprochladly zdi. Ale bez tepelné izolace se ty tenké zdi neobejdou.
- add severní stěna
je důležité vědět, jestli Vám tam vzlíná zemní vlhkost anebo ne. Jak to popisujete, že jste novou hydroisolaci v podlaze napojil na stávající, tak by tam zemní vlhkost být neměla, podle popisu - plíseň po celé stěně do výšky 50 - 80cm, bych řekl, že tam vlhkost vzlíná.
Jestli tam zemní vlhkost je (stará hydroisolace se závadami), tak bych venku osekal keramické obklady soklu a nahradil sanační omítkou (ta nějakou dobu vydrží, pak se bude muset udělat znovu), udělal odvětrání základu nopovou fólií (jak píšete), stěnu bych nezateploval, a v interiéru před tu stěnu postavil příčku. Tj. nechal mezi plesnivou stěnou a novou příčkou cca 150 - 200 mm neprovětrávanou vzduchovou mezeru a postavil lehkou (kvůli únosnosti vrstev podlahy) příčku, buď zděnou anebo třeba i z heraklitu.
Jestli tam zemní vlhkost nevzlíná, stěna je suchá, jen studená. Tak bych zvenku zateplil. Tloušťku zateplení bych pro jistotu volil takovou, aby rosný bod byl v materiálu zateplení a ne v konstrukci. Tloušťka zateplení severní stěny vám pak vyjde asi mírně přes 200mm (až se rozhodnete pro materiál, podívejte se na stránky výrobce, případně se zeptejte jeho technické podpory, na tloušťku isolace, aby v konstrukci stěny (v cihlách) nebyl rosný bod - nedocházelo ke kondenzaci a nevznikal tam kondenzát, ale aby rosný bod byl ve vrstvě zateplení, v té isolaci.
Zateplení stropu máte v principu dobře, tj. parotěsná zábrana, pak isolace. Ale já bych to zateplení takhle zevnitř místnosti nedělal. Před tím 50 let vodní pára odcházela tím stropem, teď jste to uzavřel a v místnosti kvůli tomu máte vyšší vlhkost. Lepší by bylo to zateplit zeshora, jestli je tam půda, jestli to jde. Záleží na skladbě stropu. Asi bych odkryl stropní trámy, mezi ně volně vložil čedičovou tepelnou isolaci, takovou tu nadýchanou s malou objemovou hmotností, co se dává do sádrokartonových příček, zase zaklopil prkny, na to udělal nějaký rastr z prken na výšku, mezi to dal zase tep. isolaci, a na to nabil prkna jako pochozí podlahu, zvýšil by se tepelný odpor, ale zároveň by to nebránilo průchodu vodní páry.
A jinak větrat a topit.
Resil jsem a jeste v malu resim ten samej problem. V zime me v rozich kondenzuje voda (tepelny most). V lete po vode ani pamatky. Minulej rok jsem provedl oklepani stareho betonoveho soklu, sarkofag jako svina Jinak dum ma vodorovnou izolaci ale ta uz asi pamatuje vystavbu Jericha. Natahl jsem jej sanacni omitkou soklovou, dale odkopani ze severni strany a natahnuti nopkove folie. Mam dum stary asi 60 ci 70 let, byla to puvodne obecni pradelna, pak hasicarna a nakonec obecni prodejna Jednoty. Pred 1,5 rokem jsme z budovy udelali rodinny domek. Celkove rekonstrukce probehli v mire zatepeleni stropu vatou,paroteska alu a sadrokarton,to se zda o.k. Skladba stropu nad vatou je omitnute desky s rakosem a nad nima tramovani vyskladane cihlami a zasypane sterkem. Dale jsme vymenily okna za plastova a ve vetsim poctu. Severni strana me promrza vice (rohy), jedine tam jsem neprovedl sanacni sokl ale jelikoz sever uz mam odkopany s nopkovou folii tak se chystam sokl zateplit minimalne 12 polysem. Skladba steny je 45 cm a uvidim co to bude letos v zime delat. Do budoucna se chystam na pudu a predelat ji na obytnou cast, az toto bude hotove cely dum rozhodne zateplim. Spekuloval jsem o tomto problemu 2 roky a jsem si na 100 procent jist ze se jedna o tepelne mosty. Jako docasne jsem pouzil na hodne vlhkych mistech antikondenzacni barvu, v nekterych inkriminovanych mistech pomohla ale rikam je to jen docasne reseni. Kdyz se vam vlhkost srazi hlavne za nabytkem kde vzduch stoji tak vam nepomuze ani Svatej. Bude nse tam stejne delat plisen ci ruzne ohavnosti. 3 krat denne vetrat narazove! Jinak vlhkost kolisa od 52 do 70 procent vlhkosti. Prez noc nastaven termostat na 17.5 (63 az 70 procent vlhkosti) prez den topime pouze na 21 stupnu(58 az 60 procent vlhkosti) jak pritopim tak hned jde vlhkost dolu, coz je dobre. Pristi rok cekame prirustek tak hold zatopime vice a bude po ptakach.
to pospa
opisuješ navlas rovnaký problém ako je ten môj teploty aj vlhkosti ktoré popisuješ sú navlas rovnaké ako u mna
aj ten popis rekonštrukcie je podobný s tým že ja som pred 3 rokmi ( sme tu 3 zimu ) robil podlahy aj omietky čo je teda mokrý proces naviac a mam pocit aj my bolo poradené 1-2 rok ešte počkať či sa situácia nezlepší
ono to rok od roka je lepšie ( prvý rok som tú vodu videl mohol som ju prstom stiahnut - proste to tieklo cicerkom to sa úž v sučastnosti nedeje ) ale stále to nie je ideálne a mám už teda znova chuť na niečom makať cez sezonu tak zvažujem ktoré kroky by boli najefektívnejšie v tejto veci zo severnej steny je cokeľ obhádzaný omietkou zo Z,J,S je obložený keramickou nejakou dlažbou teda pozerat sa my na to dá ale asi to nie je v poriadku riešenie tak tento cokeľ pôjde dole a musím vymyslieť ako to vyspraviť lebo žene sa to také obyté asi moc páčiť nebude
hovoríš že máš nopovku len na jednej stene??? zaujíma ma či je to ok riešenie pretože južnú stenu neznopkujem je tam chodník a ten určite nerozbíjam
a spomínal si že máš v pláne zatepliť sokeľ toto my prosím popíš ako nad tým uvažuješ sused , ktorí staval tak na novostavbe lepil ružový polystyren po obvode základov ??? nepamätám presne ako to má ale myslím si že na doske má nalepený polystyrén ten je priložený nopovkou ??? je toto v poriadku riešenie ???
to kejky
izolácia sa podobala ipe takej ako je aj tá dnešná a neviem či tam ozaj neboli 2 vrstvy
a pridávam si ťa na stranu tých ktorí odporúčajú zatepliť :)
to pc
dakujem za Vaše príspevky možno som to trochu prehnal musím doložiť tie fotky ono je to najmä v rohoch a za nábytkom ( ja debil mám skrinu 3x2 m zrovna na severnej stene a tá my tam teda prekáža nakoľko je už druhý rok od steny asi 25cm odtiahnutá musel som jej už aj urobiť patričný repas nakoľko sololit už bol zničený tak som jej dobudoval vetracie otvory.
Prosím Vás o vyjadrenie ešte k tej nopovke je problém ked je to urobené iba na 3stenách a ten juh by ostal bez??? na juhu problémy nemám
v tom 3 odstavci my radíte zatepliť 20cm polystyrenom ??? taky sa vôbec dá zohnať nie je to trochu moc ???? opravte ma ak som na omyle
práce ktoré spomínate v 4 odstavci asi nepripadajú do úvahy tam hore je beton do toho nejdem "zatial" maximálne som uvažoval na časť podkrovia niečo " fúknuť " ale sú to vzácne odkladacie plochy, ktoré dosť využívam takže maximálne tak ako hovorím čiastočne
Bratranci stačilo na mírnou plíseň umístit pod obývací stěnou ventilátorky ze starých PC, má jich zdrátováno asi 20 a občas to pustí. U vás to bude chtít časový spínač a tu stěnu ofukovat, aby se zahřála a tím proschla.
Uzavření stropu není problém, tam nesouhlasím, stěny prostě nedýchají, stropy taky ne.
Když nemáš na jihu problém, není důvod hrát si s nopovkou. Celkově rekonstrukce mokrou cestou vnese do stavby hodně vody a dlouho to vysychá.
A zkus jednoduchou věc - přilep pár desek na severní stěnu, teď to půjde pěnou a uvidíš. Jestli nemáš slepice, není potřeba to natahovat, pak se jen zbrousí zvětralý povrch struhátkem.
20 cm polystyren ti objednají každé slušné stavebniny. Na zkoušku i 10 cm bude uvnitř znát.
No vidis.....a to jsem jeste nemluvil o tom ze mam take podlahy nove, pricky a vnitrni fajnovou. Byla tu puvodne klasicka hladka dlazba (betonka), nemohl jsem moc do vysky s podlahou tak jsem vse znovu zaizoloval protiradonkou,paroteskou,nacpal xps polys a na zaver krocejovou izolaci a plovoucky. Na chobach a v koupelne mame dlazbu. Jestli ti muzu poradit tak oklepej stary sokl az na cihlu, prohledni stav zdiva(vlhkost ci ci kvalitu) a podle toho postupuj. Rikam v mem pripade mam sanacni soklovou omitku( voda ze zdiva se odparuje ven) a nasledne bude zateplena vatou a prekryta Cetris deskou, samozrejme tam musi byt mezi soklem a deskou mezera. Odkopany dum ze severu uz tu byl, pouze tam zbyva oklepat betonovy sokl, necham vyschnout a prilepim XPS polys. Desky sou nenasakave, pro me idealni protoze tam kde mam vykop muzu s nima pod zem,asi tak 40 az 50 cisel. Nemam totiz sklep tak musim pod uroven podlahy. Nejhorsi je na tom to ze ze dvou tretin je dum zaroven z venkovnim terenem ne-li hloubeji a na kameninovem zakladu. To je ten kamen urazu ale momentalne budu spolehat na to ze je vodorovna izolace o.k. a sanacka tez. Casem pro jistotu udelam take nasledny okop s nopovkou. Ano, na soklovou cast budto dam Perimetr polystyren (material na soklove casti) ktery ma ruzne barvy ci XPS. Nasledne natahnu perlinku s lepidlem a necham to zatim tak. Jo a polystyren schovam pred nopovou folii. Preckam dalsi zimu a uvidim co na to steny budou rikat.-), ale jak jsem psal voda zatim nevzlina po zdivu,na jare a v lete po vode ani pamatky, tak to opravdu prirovnavam tepelnemu mostu, zdivo od spodu zhruba do 60 cisel studene jak svina! Bydlime tu 1,5 roku a pozoruji temito pracemi ci opatrenimi docela uspech. Je to beh na dlouhou trat a hlavne vse stoji docela penize. V mem pripade to musim delat postupne.
Když se tak koukám na vaše teploty vytápění v noci 17.5 přez den 21. Předpokládám když uvádíte přesné číslo že vytápíte plynem nebo elektřinou.
Dělal jste si někdy spotřebu?
Správně má být pokles teplot max o 2 stupně mezi denní a noční teplotou jinak je to vyhození peněz.
Dobry den, mame kondenzacni kotel, spotreba perfektni i prez to ze dum neni zateplen. Ani bych neveril ze spotrebu plynu muzu mit jeste lepsi.
Mluvím z vlastní zkušenosti mám taky kondenzační kotel provoz už 4 roky dům také bez zateplení. jinak po rekonstrukci.
Servisák od kotle mi poradil rozdíl teplot max 2 stupně.
Měsíc jsem dělal statistiku a dal jsem mu za pravdu -z kuste to
ahoj páni potreboval by som oživiť túto tému začal som z prácami a našli sa nové skutočnosti a mám niekoľko otázok
- osekal som obklad sokľa ktorí siahal cca 20cm nad vodorovnú izoláciu, obil som starú omietku ktorou bola hydroizolácia preklenutá od základu až po 2 rad tehál predpokladám že toto je technologická chyba izolácia vyzerá neporušená
- okopal som zatiaľ východnú stenu, je to len kúsok cca 5 bm špára je približne v 80cm hĺbke a začal sa my zosypávať základ, ktorí je z riečnych kameňov mám v pláne iba nopovú fóliu a zasypem to naspäť hlinou. Mám obavu to zasypať štrkom pretože by som okolo domu vlastne vytvoril koridor kade by sa my mohla preháňať voda v prípade prívalových dažďov
- mal som v pláne zateplenie sokľa styrodur 5cm
otázky
- je možné nopovku zasypať naspäť ílom ktorí bol doteraz pri múre nebude to zbytočné ??
- osekal som ten cokeľ pretože my bolo povedané že ťahá vlhkosť do múrov to sa pravdepodobne aj dialo nakoľko bol potiahnutý až nad hydroizoláciu cca 20 cm ako kde. Tesne po osekaní bol cítiť normálne vlhký zápach od toho sokľa a to už mesiac nepršalo. je vhodné tento sokeľ zatepliť styrodurom, ktorí nedýcha??? Poza styrodur bude tá vlhkosť vzlínať rovnako ako poza keramický obklad, ktorí tam bol?? Pýtam sa preto lebo ak by som to nezatepľoval tento rok t.z. že nechám sokeľ nech vyschne nemohol by som ani nopkovať nakoľko tieto akty spolu súvisia.
v prílohe zasielam laicky obrázok Ďakujem za každú radu
prikladám ešte pár foto pre ilustráciu
to chce zateplit ale ještě dříve vést polemiku o jednotlivých detailech.
Můžeme se spojit po skype?
Dá se nějakým spolehlivým způsobem zjistit, zda-li plíseň na stěně pochází ze vzlínající se zemní vlhkosti a nebo zda-li se jedná o chladnou stěnu (tepelný most).Děkuji.
Kondenzát by byl vlhký jen na povrchu, vzlínání po celém profilu. Ale ono se to kombinuje, vlhká zeď je chladnější a tedy ohrožená kondenzací.
Dobrý deň p.Milan skype zatiaľ nemám a nemám ani mikrofón kým to teda spojazdním mohli by sme diskutovať tu verejne.
Momentálne som teda oklepal ten sokel kachličky som odstránil starú omietku som osekal okolie izolácie som očistil. Práve v mieste izolácie omietka držala najlepšie a prechádzala z betónu ponad izoláciu až na druhý rad tehál. Myslím si že už odstránenie tohto prepojenia základu z múrom bude mať istý vplyv ??? Čo myslíte ??
ja si myslím že my tam vlhkosť aj vzlínala vďaka chybnému prepojeniu základov z múrom cez omietku na sokli
teraz je izolácia po celom obvode domu viditelná mám trochu obavy vonku je 40 stupňov a izolácia sa natavuje je to problém ???? mám to nejak riešiť ???
Dobrý deň p.Milan zaslal som Vám cez skype žiadosť o kontakt
Omlouvám se, mám toho moc a nestíhám. Skype jsem autorizoval..
Dobrý deň p.Milan v prvom rade ďakujem za Vaše rady v minulom roku som odstraňoval problémy na ktorých sme sa dohodli podľa závažnosti nemohli by sme niekedy viesť ešte polemiku potreboval by som Vašu radu cez ten Skype trebars Ďakujem
dobrý deň mám v pláne zatepliť sokeľ RD + severnú stenu chcel by som poradiť ohľadom detailov najmä hrúbka polystyrénu + spôsob akým to urobiť
- je možné prilepiť polystyrén na sokeľ tak že bude presahovať aj nad ležatú hydroizoláciu ?? do výšky druhého radu tehál nakoľko pôvodný keramicky sokeľ bol takto urobený ??
- v prípade že sa bude jednať o polystyrén hrubší ako 20mm bude tento sokeľ odtŕčať od múru , pri použití povedzme 40mm hrubého polyšu budem musieť nad polystyrén nainštalovať okapový plech ... čo si o tom myslíte??
- aké sú možnosti povrchovej úpravy tohto polystyrénu nechcel by som tam asi dávať obklad pretože by my ten sokeľ od múru znova o 30 mm odskočil
- v predošlých komentoch my radia aby som hrúbku polystyrénu ktorý bude zateplovať severný múr volil tak aby rosný bod bol v polystyréne nie v múre ako vypočítam hrúbku polyšu ktorý by spĺňal takúto požiadavku ?? Ďakujem
přes skype dneska večer, nebo až příští týden.
pošlete mi fotky detailu místa, nebo nákres..
milan.cukrar@volny.cz
Dobrý deň p.Milan ďakujem za reakciu pripravým podklady kľudne aj budúci týždeň nakoľko som "dnes večer" už nestihol