Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krb, krbová vložka, krbové kachle - aký je medzi nimi rozdiel? Ktoré riešenie je vhodné do RD?

Ahojte.

Prosím o jednoduché vysvetlenie rozdielov medzi pojmami uvedenými vyššie.

Niečo som guglil a chápem to takto:
krb - otvorené ohnisko, relatívne nízka účinnosť pri vykurovaní
krbová vložka - uzatvorené ohnisko, vyššia účinnosť
krbové kachle - najvyššia účinnosť

Chápem správne?

Aké riešenie je vhodné do RD? Nemá slúžiť ako hlavný zdroj tepla. Skôr ako funkčná dekorácia so schopnosťou slúžiť ako náhradný zdroj tepla v prípade výpadku hlavného zdroja. Dá sa niečo také spáchať s rozpočtom max. 5 tisíc eur (za kompletné riešenie vrátane vysprávok)?

Ďakujem za všetky rady aj za prečítanie.

Vyguglil a pochopil si správne, niet viac čo dodať.

Zvyšok je o designu, Tvojom vkuse, predstave a rozsahu požiadavky na schopnosť slúžiť ako doplnkový/ náhradný zdroj tepla. Mnoho bude do toho hovoriť žena, teda ak je to praktická žena, nie nejaká alternatívna vegetariánska aktivistka.

Je nutné si uvedomiť tvrdú realitu, vykurovanie tuhým palivom nie je iba romantický plameň a sálajúce teplo.

Je to aj manipulácia s palivom/drevom, teda bordel. Z dreva odpadáva kôra a piliny, občas vylezie alebo alebo vyletí nejaký hmyz ... :-?
Je to popol a je to aj občas zadymený priestor. Niekedy býva inverzia a komín, kým sa dostatočne neprehreje, jednoducho nemá ťah, v miestnosti je potrebné počítať so zvýšeným znečistením malieb a teda častejším maľovaním.

Toto všetko bolo dostatočne známe do čias, kým nebolo ústredné vykurovanie úplnou samozrejmosťou.

No časom vyrástla generácia ľudí ktorí s lokálnym vykurovaním nemajú žiadnu skúsenosš a títo ľudia majú naivné, idylické, nereálne predstavy a zlatých kachliach starých otcov a materí ....

Ďakujem za reakciu. Ohľadom významu krbu v dnešných časoch s Tebou absolútne súhlasím. Ako malý chlapec si ešte živo pamätám, čo to bolo, nachystať drevo na zimu a potom ho dopravovať v koši do obydlia.

Počas výstavby som sa s mojím názorom na krb dokázal presadiť (proti manželke :-) ). Celý dom máme vykurovaným káblami DEVI. Všetko funguje OK. No potom sa práve minulé Vianoce stalo, že konár pod ťarchou snehu vyradil na 22 hodín trafostanicu. Našťastie, dom je zhotovený asi dobre, keď za ten čas stratil iba 0,5 °C (pri vonkajšej teplote -8 °C). No stačilo to na to, aby som začal rozmýšľať nad alternatívou v prípade dlhšieho výpadku.

S priestorom na krb problém nie je. V štádiu hrubej stavby sme o ňom uvažovali, dokonca sme nechali urobiť aj prípravu na komín (prestupy cez podlahu na 2NP a cez strechu). Napriek tomu ale zvažujem, že s komínom pôjdem von hneď z krbu a potiahnem ho po vonkajšej stene. Čo si myslíš o takomto riešení?

Já bych to rozdělil ještě na topidla na přitápění a stáložárná . Na přitápění se stačí podívat do návodu .Tam to je vyrobci píší - přerušované topení.
Dále jsou stáložárná - většinou kamna .Ty jsou bud na uhlí nebo dřevo .
Na uhlí jsou klasické petry - http://www.krbova-kamna.com/thorma-kerpen-2u4p-p.h tml
nebo větší třeba http://www.krbova-kamna.com/svt-wamsler-kamino-8-k lasik-p.html
V těch se topí systémem shora dolu
http://www.energoportal.cz/forum/pevna-paliva/cim- topit-v-kamnech-zn-petra-118819-27/?stranka_oblast =2
Další kamna na stáložárné topení(dřevo) jsou třeba jotuly F 602n nebo http://www.megadum.cz/cz/katalog/krbova-kamna/dovr e/krbova-kamna-dovre-300/?from_katalog=2,razeni,.T yto kamna pomalu odhořívají od předu do zadu a dlouho hoří .Další kamna s modernější technologií jsou třeba kanadská kamna
http://www.dumachalupa.cz/forum/krbova-kamna/kanan dska-krbova-kamna-108683-32-134/?cele_vlakno=ano
Nejlevnější jsou http://www.kominictvi.com/cz/kanadska-kamna/kanads ka-kamna/true-north
Ty už mají dostatečně veliké topeniště na noční topení .Tyto kamna nejdou zadusit a stále tam jde minimum vzduchu (čisté spalování) .Stejnou technologii mají morso , jotul cb .
http://www.youtube.com/watch?v=uweK3KGgM1E&list=UU 0ctUMQkoPZCgNM3vD-yXZg&index=15&feature=plcp
http://www.youtube.com/watch?v=I7By4WWhGEw&feature =related

krb - ohnisko + obstavba. ohnisko môže byť otvorené(nízka účinnosť), alebo uzavreté (krbová vložka).
krbové kachle - hotový spotrebič, ktorý sa len napojí na komín (rôzne piecky)
kachlová alebo akumulačná pec - šamotové ohnisko + spalinové ťahy

čo sa týka účinnosti, tak všetky tieto možnosti sú na tom +- rovnako (okrem otvoreného krbu). Rozdiel je vo využití získaneho tepla. V zásade môžme ohrievať vzduch (teplovzdušný krb), vodu(vložky s teplovodným vymenníkom), alebo nahrievame akumulačné jadro (šamotové ohnisko a ťahy). Každy system má výhody aj nevýhody, najlepšie sa je poradiť so skúseným kachliarom zo svojho okolia. zoznam nájdeš na www.cechkachliarov.sk . niečo o tom máš aj napr. tu: co-ponukame.php . Radím vyhýbať sa rôznym fuškárom, domácim kutilom, poľským všemajstrom a tak podobne....