Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krb, krbová vložka, krbové kachle - aký je medzi nimi rozdiel? Ktoré riešenie je vhodné do RD?

Ahojte.

Prosím o jednoduché vysvetlenie rozdielov medzi pojmami uvedenými vyššie.

Niečo som guglil a chápem to takto:
krb - otvorené ohnisko, relatívne nízka účinnosť pri vykurovaní
krbová vložka - uzatvorené ohnisko, vyššia účinnosť
krbové kachle - najvyššia účinnosť

Chápem správne?

Aké riešenie je vhodné do RD? Nemá slúžiť ako hlavný zdroj tepla. Skôr ako funkčná dekorácia so schopnosťou slúžiť ako náhradný zdroj tepla v prípade výpadku hlavného zdroja. Dá sa niečo také spáchať s rozpočtom max. 5 tisíc eur (za kompletné riešenie vrátane vysprávok)?

Ďakujem za všetky rady aj za prečítanie.

krb - ohnisko + obstavba. ohnisko môže byť otvorené(nízka účinnosť), alebo uzavreté (krbová vložka).
krbové kachle - hotový spotrebič, ktorý sa len napojí na komín (rôzne piecky)
kachlová alebo akumulačná pec - šamotové ohnisko + spalinové ťahy

čo sa týka účinnosti, tak všetky tieto možnosti sú na tom +- rovnako (okrem otvoreného krbu). Rozdiel je vo využití získaneho tepla. V zásade môžme ohrievať vzduch (teplovzdušný krb), vodu(vložky s teplovodným vymenníkom), alebo nahrievame akumulačné jadro (šamotové ohnisko a ťahy). Každy system má výhody aj nevýhody, najlepšie sa je poradiť so skúseným kachliarom zo svojho okolia. zoznam nájdeš na www.cechkachliarov.sk . niečo o tom máš aj napr. tu: co-ponukame.php . Radím vyhýbať sa rôznym fuškárom, domácim kutilom, poľským všemajstrom a tak podobne....