Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak umístit na pevno šroub doprostřed mnohem větší trubky

Mám trubku dlouhou 7 cm o průměru 4 cm (ty rozměry nejsou přesně, protože jí nemám tady, ale pro příklad to stačí). Potřebuju do jejího středu umístit šroub 9mm tlustý tak, aby tam byl napevno - zjednoušeně řečeno - buď to něčím vycpat a nebo mít nějaké koncovky, které mi ho tam vymezí.
A teď konkrétněji o co přesně jde - mám koloběžku http://www.kostka-kolobka.eu/cs/kostka-uni/29-kolo bezka-kostka-uni-cross.html která má tuhle trubku napříč na koci zadního blatníku (normálně je v ní umístěno světlo, které vyndám). Já k tomu potřebuju přidělat vozík za kolo. Ten se na kolo přidělává tak, že se na zadni kolo na stred pripevni objimka http://www.veloplus.ch/AlleProdukte/Kinderanhaenge rSitze/NABENKUPPLUNGvonCHARIOT.aspx a do ni se pak strci kloub tazne tyce. No a ja bych chtel tuhle objimku pridelat pomoci sroubu protazeneho tou trubkou vzadu na kolobezce, jen nejsem schopen vymyslet, jak tam ten sroub upevnit, aby to vydrzeno a zaroven se v tom nejak nevrklalo, nerachtalo to atd. dulezity je, ze za ten sroub se bude tahnout a to jen na jedne strane.

Nejaky napad prosim?

Rovnou rikam, ze neumim soustruzit ani svarovat (bohuzel)

Moc diky
Filip

ale jo, melo by to byt ok. ptal jsem se primo vyrobce a rekli mi, ze by to melo bez problemu vydrzet. to neni obycejnej blatnik, ale proste pokracovani ty spodni konstrukce - masivni vec. prej at si na tom zaskacu a kdyz to vydrzi, tak to vydrzi i vozik. vazim 100 kilo, takze jsem jako testovaci prase celkem pouzitelnej, rekl bych takze spis bych asi potreboval vymyslet jak to pridelat nez proc to nevymýšlet

Napadá mě upevnění pomocí vnitřní rozpěry, viz obrázek, spodní část:
[173120-predstavec-zoom-mts-ad286a-22-2-cerny-klasi  cky.jpg]

Stačí mít jen ten spodek, tedy dva šikmý kousky s vnitřním závitem. Vrazit dovnitř, utáhnout přes kontramatku. Nechal bych to udělat ze silonovýho válečku.
Ale ten blatník na to opravdu není dělán.

:-) a kolik bys za to chtel? jenze to by bud asi muselo byt uplne hypersuper presny, a nebo by to pri jizde zcela jiste vydavalo nejaky neprijemny rachtavy zvuky, rekl bych a to by me asi lezlo na nervy, pac jsem na to trosku citlivka ;-). vic se mi libi nejaky reseni s konusem, v podstate by se dalo udelat to co rikas, jen mirne konicky, nebo to co psal Prasak, proste aby se to dalo dotahnout a rozeprit.
takze, pro tebe i treba pro ostatni zajemce - jsem ochotny za rozumnou cenu koupit nejaky rozumny reseni na miru. cenu ale necht navrhnou vyrobci

presne tak, taky pochybuju o presnosti ty trubky. mozna muze bejt nekde i bouchla. Hypersuper presny reseni na setiny milimentru verim ze jde urcite udelat, ale nema v tomto pripade prakticky vyznam, protoze ten muj protikus tak presny byt nemusi a zrejme nebude. hledame tedy reseni "samovycpavaci" a zaroven rozebiratelny.

A co to řešení výše trošku modifikovat? Nesoustružit to "napřesno" do díry, ale nechat malý konus, který by se měl (teoreticky) sám vycentrovat? A nebo sehnat "starý" systém uchycení řídítek - třeba z "ukrajiny", tam byl konus s vnitřním závitem, který rozpíral "nařízlou" trubku, a udrželo to docela dost…

no, ono to ma, jak uz to tak byva, jeste dalsi hacky, napr:
1) musi to byt rozebiratelny! nehodlam dite vozit vecne, ale maximalne do 2 let, pak nasedne na kolo a sbohem!
2) musi to byt rozebiratelny i jinak nez flexou, autogenem, nebo cimkoliv podobnym
3) musi se to rozeprit na obou stranach
atd..
:-)

no ale ono se samozrejme chce. jen laboruju driv, nez se dostanu do potizi tim, ze jsem na neco zapomel. predstavil jsem si dva ocelovy konusy co asi udelaj po pul roce nacpani v zadnim blatniku kolobezky (kam to pochopitelne i caka a prsi na to. rekl bych ze rez je nemine (z nerezu to asi neudelam ne?) takze to zrejme s tou trubkou muze srust (mylim se?)nebo staci kdyz je pomazu vazelinou a bude to jistota ze ne? no a kdyz bych je mel na obou stranach vrostly, tak do ceho bouchnu? vytahnu sroub - prima, takze mam trubku a v ni na kazdy strane vrazenej konus (a zarezlej) - jak s nima ven? ciste teoreticka otazka, nicmene s urcitou pravdepodobnosti nastat muze, nerikej ze ne, tak proc to nevyresit rovnou? nejakym hakem? opravdu hledam reseni, ale nez se do neceho pustim, chci to mit promysleny. a proto se tady ptam - vic hlav vic vi. Takze v kazdym pripade diky za nazory!

Tak to mi hlava nebere - jak jsi s takovým přístupem dokázal dospět a pořídit si rodinu…:-/ Návrhů řešení tu máš po kok*t, ale nad každým jen řešíš, co by, kdyby… Tak to snad nech raději někoho udělat, nebo se na to vykašli (stejně je to imho za koloběžku technická zhůvěřilost, kolo má úplně jinou charakteristiku pohybu, nicméně o moje dítě nejde]:) - jo, jsem hnusný, ale abys nakonec neřešil, kde sehnat levně invalidní vozík pro prcka).

Jestli jsem to dobře pochopil, tak potřebuješ šteft, který by šel z trubky kolmo nahoru. Pokud nevadí, že by hlava šroubu z druhé strany trubkky vyčnívala tak trubku provrtej skrz. Zespoda protáhni delší šroub a ze zhora ho stáhni matkou. Seš si jistý že ten blatník takovou zátěž vydrží?

no ja nevim co je stefl, ale nic nahoru nechci. ta trubka je vorovne a sroub musi byt taky vodorovne. normalne je ta objimka pro vozik pridelana na sroubu naboje zadniho kola (to tady nejde, protoze matky jsou zapusteny, aby se o ne clovek nekopal do kotniku, takze ted by to nebylo v zadnim naboji ale protazeny necim v tyhle trubce. nevim, jestli jsem to vysletlil srozumitelne

Už asi chápu šroub má jít rovnoběžně s osou trubky nejlépe přímo v ose trubky. Takže potřebuješ nějaké futýrko z teflonu nebo gumy. Tak to mě bez soustružrní případně sváření nic nenapadá. Viděl si že by to někdo měl takto uchycené? Já totiž nevěřím že to ten blatník vydrží.

videl. a jak jsem psal, i mi to potrvdili od vyrobce. ten vozik ma i s ditetem maximalne 20 kg... ale napadlo me, ze bych jeste pridal takovy kovovy pasky, ktery by se na obou stranach nastrcili na sroub zadniho naboje hned u kola a nahore by se zase navlikly na tenhle taznej sroub. tim by ulehcili blatniku v tahu do zadu, sroubu v namahani toho, co by bylo vevnitr a navic by to byla takova pojistka kdyby to ten blatnik nahodou fakt nevydrzel.

Například: Do prkénka vyvrtat díru na průměr šroubu. Do prkénka koncem zašroubovat šroub. Prkénko se šroubem provizorně přidělat na trubku, aby tvořilo dno trubky a šroub procházel trubkou středem. Vzniklou dutinu mezi šroubem a trubkou, vyplnit silikonem z kartuše. Počkat až silikon vytvrdí, odstranit prkénko. Pro rychlejší vytvrzení vyplňovat po menších vrstvách. Silikon bude působit jako tlumič otřesů.

jasne ze vrtacku mam, mam kde co, akorat na ty "zamecnicky prace" nejsem vybavenej ani technicky, ani "zkusenostne" - zatim jsem se k tomu holt nedostal. no, tohle vypada dobre, jenze ten vozik ma cca 10 kg a neco vazi mimino + kramy co tam nalozi panimama (takovy ty vsechny veci co jsou nutne potreba), takze se dostaneme treba na 20. za jak dlouho myslis ze ta guma praskne ? vzdyt ta osa se na ni tlaci, tak ji nakonec musi pretnou, ne? Nebo je to nejaka ech tvrda guma? ja nevim, ale zatky z potrvaniarske cervene gumy, to si predstavim jako neco do demizonu, cili takova ta guma tvrdosti hopiku. tomu bych az takovou zivotnost teda asi nehadal, ale co ja vim. mozna to zkusim, rozhodne diky za napad.

joo, a to jako proc?? proc by mi mel zakon neco takoveho zakazovat? je to radove bezpecnejsi nez detska sedacka, dite je v tom chraneno okolni konstrukci, je pripoutane, nemuze spadnou, pri prevrhnuti (kdyby se to snad podarilo) zustane viset v pasech a ani se nedotkne steny a muze jet po boku jak daleko chce, pri padu celeho kola nebo kolobezky zustane vozik klidne stat a neprevrhne se, je chraneno proti zime, snehu, desti atd. je to siroke jako ramena dospeleho cloveka, tudiz to nijak neprekracuje sirku normalniho cyklisty atd.. kdyby se lidi k sobe chovali ohleduplne, tedy pokud by ridici objizdeli cyklisty obloukem a ne jako idioti projeli tesne kolem nich, tak v tom neni zadny problem. Nastesti uz je dost ridicu, co jsou take cyklisti, takze se situace zlapsuje a navic, muzu vas ujistit, ze vetsina rodicu s vozikem po silnich jezdi pokud mozno minimalne a kdyz uz, tak pokud mozno jen po tech malo frekventovanych. Nekdy to ale jinak nejde.

vozil jsem v tom #1 na kole a na lyzich a dela to tak spousta lidi... vzdycky nechapu, proc nekdo, kdyz se mu neco nelibi, by to nejradsi zakazal vsem ostatnim??

odpověděl sis sám

kdyby se lidi k sobe chovali ohleduplne, tedy pokud by ridici objizdeli cyklisty obloukem a ne jako idioti projeli tesne kolem nich, tak v tom neni zadny problem

Jestli chceš jezdit po silnici a čekat, až to do tvého dítěte narve nějakej idiot zezadu nebo z boku, je to tvoje věc. Uvědom si tři věci, rušnost dnešního provozu, stav vozovek a kolik blbců má řidičák.
Dvě příhody ze života, bratrance srazil řidič - opilec, když se vracel z práce na kole. Prostě to do něj narval z vedlejší resp. dokonce z výjezdu z parkoviště, měl tenkrát na mále. Druhá je o kamarádovy na kole s tím vozíkem, jel po silnici, kde auta příliš nepotkáš (úzká silnice, nezpevněné krajnice). Jeli ve složení manželka, on a dítě. Rozhodl se je předjet kamion. Ani je prý neštrjchl, ale jak projel odhodilo ho to i s dítětem o pár cm bokem, kole vozíku sjelo na nezpěvněnou část, nějak se mu to celé kouslo a zkončili oba v cca 1,5m hluboké škarpě plné srač_k. On v pohodě, jen otřesený a trochu omlácený, dítě to samé, ale ještě se jim málem utopilo. On o tom nemluví, jeho manželka říkala, že dítě nesl celou cestu zpět, snad 15km, sevřené v náručí a nevlezl s ním na silnici, ona vedla kola. Takže tak.
Každý svého štěstí strůjcem. Samozřejmě ti přeju, ať se tobě či dítě nic nestane. Ovšem, že nanarazíš na silnici na blbce či špatnou vozovku atd je statisticky vyloučené.
Pro nějaké cyklostezky, potažmo cesty kde se prostě nevyskytují auta je to fajn. Na silnici je každé auto potencionální nebezpečí.

Ja zastavam nazor, ze dite nema rodice prilis omezovat. Takze pokud maji rodice jako konicek cyklistiku, nebo je to jenom preferovanej zpusob dopravy, tak holt dite jezdi s rodicema. Jezdeni na kole nepovazuju za extreme rizikovej sport.A vozejk je pro dite to nejbezpecnejsi reseni - nejdiv budou praskat trubky a pak teprv dite. Takze za me vozik +.
PS: Na kole sem nejel nekolik let a cyklistice prilis nefandim.

to je zajimave, jak se na technickem foru vzdycky najdou radci, kteri radi jestli clovek ma nebo nema neco delat. Mne zajimalo, jak protahnout sroub trubkou, aby to drzelo, ciste technicke reseni. Kdyby me zajimal nazor na to, jestli to mam delat, tak se zeptam "Co myslite, mam ten vozik pouzivat nebo ne?" a kdybych se chtel zeptat, jestli mam mit dite, zeptam se "Mam mit dite?". Ale ja se ptal na sroub v trubce.
Jestli tomu dobre rozumim, kazdy kdo vozi sve dite ve voziku za kolem by radsi nemel mit deti. Bud deti a doma sedet a nebo na kole a nadosmrti bezdetny? Vazne? Ale proc? Nas #1 jezdil od mala ve voziku a byl spokojenej. Na kole i na bezkach jsem ho tahal. Mel tam prijemne, v zime teploucko, byl se svejma rodicema, takze byl spokojenej. V necelych 3 letech zacal jezdit na kole, ve 4 na bezkach a bavi ho to. Je to spokojenej, klidnej, sportovni chlapecek. Je venku, uziva si to. A jaky je prosim vas rozdil mezi vozikem za kolem a kocarkem? Nebo kocarek by taky nemel byt? Co kdyz s nim pujdu po silnici a predjede me kamion? Mozna spadnu do skarpy plny... Mozna. Nebo by si mel clovek vybrat - bud dite a nebo chodit ven? A muzu tedy jit s kocarkem na vylet? Nebo to taky az deti vyrostou? Co vlastne je tedy "spravne", kdyz chce mit clovek deti? A kdo o tom rozhoduje? Nechapu vase nazory, ale berme to tak, ze jsou Vase a delejte si co chcete, slibuji, ze Vam do toho mluvit nebudu, ja chtel jen pomoct s tou trubkou. TECHNICKE reseni. Nic vic.

Mne zajimalo, jak protahnout sroub trubkou, aby to drzelo, ciste technicke resen

dej do ocelový trubky dřevěný (ideálně dub, ale je to docela fuk) válec, silon, gumu, nebo to třeba vylej epoxidem... Tvrdé dřevo v ocelovém obložení vydží i jako ložisko fungovat desítky let.

A jaky je prosim vas rozdil mezi vozikem za kolem a kocarkem?

Jestli tohle nevíš, tak na silnici nelez raději ani sám. S kočárkem jsi chodec, kočárek máš před sebou, dítě pod kontrolou, jdeš proti autům, takže víš předem o situaci vše. S vozíkem nedokážeš plně sledovat provoz a dítě pod kontrolou teda fakt neni.

to je nejak porad dokola, tak diky, myslim ze uz jsem to pochopil i ja. tak ja teda na silnici nepolezu ani sam, kdyz na to holt nestaci me intelektualni schopnosti... a vozik prodam, protoze je nebezpecny memu diteti. a to dam radsi do ustavu, protoze bych ho stejne nemel mit a jenom ho ohrozuju na zdravi a zivote. no nic, holt nekomu je dano, nekomu ne. budu se s tim muset nejak naucit zit...
kazdopadne i tobe diky za nazor.

Ovsem, ted me napada, ze reseni by mohla byt kombinace - tak schvalne co vy na to:
mohl bych pouzit ty ocelovy pasky od tredu zadniho kola, co jsem psal Fortisovy a narvat tam na tlumeni ty zatky co psal Jirka 44. Tah by byl vyresenej tema paskama, takze spunty by nebyly rezany a spunty by zase vyresili to tlumeni. navic by nebyl namahanej jen ten blatnik ale hlavni tah by sel do toho uchyceni kola, takze tam, kam ma jit. To by mozna slo ne?
Co vy na kolegove? Nejake konstruktivni pripominky? Delam nekde nejakou logickou chybu? Mel bych si na neco dat pozor? Mohly by stacit nejake treba 4 mm tluste pasky? Na konci u konce blatniku by to asi melo mit takovou nejakou kruhovou placku, ktera by slouzila jako vicko pro ty spunty.Poradite co by se na to dalo nejlepe pouzit?

hele kamo, ty se mi libis, to je takovy pekne konkretni reseni, ty budes asi technickej typ co ? :-) tohle uz opravdu vypada jako plan. Trubku zmerim hned jak se dostanu na chatu, coz bude bohuzel nejdriv za 14 dni - nechal jsem kolobezku tam. ted jeste kde vzit ten gumovej spalek... mas tuseni kde se neco takovyho prodava? a nebo ty spunty by sly ne?

a co tak sposob uchytenia systemom "vianocny stromcek" ? ak je to tento pripad . . . do trubky po obvode navrtat 3 diery so zavitom, ktore by stahovali srob v ose . . . nieco ako sklucidlo na vrtacke . . . ak pojde skrutka hlavou dnu, medzeta, potom matica, tak vo vzniklej nezdere sa to da dotiahnut tymi bocnymi skrutkami, nevyleti ro, a da sa to aj dobre vucentrovat . . . ak som pochopil problem . . . :-)

To musí být zážitek, ve vozíčku za koloběžkou. Ten prcek bude vycukanej, jak mraveneček na spojovací tyči dvojkoli parní lokomotivy. Dříve se tak jezdilo běžně, kůň a za ním povoz. Ty jsi sice taky kůň ale máš jen jednu nohu. Žádnej pokrok ani výhody v tom nejsou vidět. Kdybych si to nenašel na internetu, myslel bych si, že jsi excentrickej, zchuchudlej šlechtic ale vidím, že je vás, takových bláznů, víc. :-),

Ale privesny vozik za kolo neni zadna novinka, nase dopravni predpisy nan pamatujou uz dlouho. Ostatne pamatujou i na hnani stada krav po silnici, i to je legalni. Chce to proste nejezdit jak prase a predpokladat, ze na silnici muzu potkat kde co.

A kolobeh je super, ostatne kdyz jsem se pred lety zenil, tandemova kolobezka byla nasim svatebnim vozidlem.

No jo, asi jsem kun (nekdy si pripadam i jako vul ;-) ale co naplat, jednou jsem na kolobezku vlezl a uz nemuzu jinak. Ja nejsem zadnej vasnivec, na kole jsem jezdil tak nejak normalne, vyletnickym zpusobem ;-) Ale pak jsem zene koupil kolobezku (aby stihala synka, kdyz sli na hriste a on jel na kole), pak jsem si ji pujcil... a pak... uz jsem na kolo nevlez a jezdime oba. Kdo jednou zkusi, uz nechce jinak. Berem je vsude, na hory, k mori, kamkoliv, je to lehky, skladny, je s tim sranda, a nebolej z toho zada jak z kola (to je prosim fakt, i kdyz se tomu ze zacatku nechce verit)a taky zadek. Udrzba minimalni, zadny prevody, co porad nekde vrzou atd. A je to takovy poctivy, do kopce ti zadny "luxusni" kolecko nepomuze. Pro nas s vyssim BMI idelani vec ;-) A s tim cukanim to nebude tak horky, pac ja nemam zas takovej svih. Navic tyhle voziky jsou pomerne hodne dobre odpruzeny. Kdyz to zvladlo #1 na bezkach, zvladne to #2 i na kolobezce.

tandemova kolobezka je super, kdyz se oba odrazej na stejnou stranu :-) kdysi davno, kdez mi bylo kol 16, jezdili jsme na takovy ty nemecky kolobezce (jiny se tady snad neprodavaly) - navarili jsme na to hromadu plechu a trubek aby to vydrzelo, bylo to maso. do skoly, po praze a s kamosem na cundry. jednou se mi v lese rozparal plast, tak jsme je spojili tak, ze jsme dali moji predni vidlici na jeho zadni kolo, takze takova kloubova dvojkolobezka. A navic on se odrazel na druhy strane. byla to fakt sranda, zvlast sjezdy :-).. tak to jen tak, vicemene uz zbytecny prispevek do pokecu